Još od emigrantske krize 2015. godine, pa pandemije 2020. godine sa prekidima u lancima snabdevanja do rata u Ukrajini koji je počeo u martu 2022. godine i dalje traje, globalna ekonomija nalazila se na iskušenjima.
U tom periodu obeležnom raznoraznim globalnim krizama srpska privreda doživela je promene, pokazuje analiza objavljena u Makroekonomskim analizama i trendovima (MAT).
Analiza poslovanja privrede pokazuje da je u bruto dodatoj vrednosti povećano učešće velikih preduzeća sa 47,3 na 47,6 odsto, dok je palo učešće malih preduzeća.
Stopa rasta poslovnog rezultata velikih preduzeća bila je 3,5 puta veća nego malih i srednjih preduzeća. Takođe je u velikim preduzećima zabeležen rast zaposlenosti, a u malim firmama pad stope zaposlenosti.
Gledano po vlasničkoj strukturi 2.848 kompanija sa većinskim stranim kapitalom „izmenile su strukturu privrede i ključno doprinele rastu, jačanju kvalitativnih performansi privrede, izvozne konkurentnosti i stepena uključenosti u globalne proizvodne i tehnološke lance“, navodi se u analizi MAT-a.
Kako se navodi u analizi, poslovanje stranih kompanija u 2021. rezultiralo je visokim stopama rasta u svim segmentima poslovanja.
Stopa rasta bruto dodate vrednosti stranih kompanija bila je za 2,4 puta veća od prosečne u privredi, a broj zaposlenih je povećan za 8,2 odsto u 2021. u odnosu na 2020. godinu.
„One su povećale prihod za 24 odsto, dobit za 58 odsto, pozitivan rezultat stranih kompanija je udvostručen, stopa rasta kapitala iznosila je čak 30,5 odsto, ali su i obaveze realno uvećane za 19 odsto. Bruto dodata vrednost domaćih privatnih kompanija učestvuje u BDP sa 25 odsto u 2021, a stranih privatnih kompanija skoro 20 odsto, dok bruto dodata vrednost državnih preduzeća učestvuje sa 6,7 odsto u BDP 2021. godine“, navodi se u analizi MAT-a uz zaključak da su strane kompanije poslovale produktivnije, rentabilnije i profitabilnije od domaćih privatnih kompanija. Osim toga one su i likvidnije i manje zadužene.
„Državna preduzeća konstantno posluju nerentabilno, nelikvidno i neprofitabilno“, njihov je zaključak.
Opširnije pročitajte na portalu Danas.
BONUS VIDEO Kompanija Delta ove godine uplatila 165 miliona evra u budžet