Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Devizne rezerve Srbije na kraju decembra 2020. iznosile su 13,5 milijardi evra, što je za 648,1 milion evra više nego na kraju novembra, saopštila je Narodna banka.

Kada se od ovog iznosa oduzmu devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve i drugim osnovima, dobijaju se neto devizne rezerve koje iznose 11,1 milijardu devra.

„Tokom 2020. godine devizne rezerve su očuvane na adekvatnom i stabilnom nivou, jer su povećane za 113,2 miliona evra, čime je dodatno ojačana otpornost domaćeg finansijskog sistema na potrese iz međunarodnog okruženja“, ističu u centralnoj banci.

Na povećanje deviznih rezervi u decembru uticali su u najvećoj meri prilivi po osnovu privatizacije Кomercijalne banke (395 miliona evra) i aktivnosti NBS neto kupovinom deviza na domaćem deviznom tržištu (ukupan neto efekat spot i svop transakcija od 244 miliona evra).

Dodatni doprinos većem nivou deviznih rezervi dali su neto prilivi po osnovu donacija (122,4 miliona evra), efikasnog upravljanja deviznim rezervama i ostalim osnovima (ukupno 47,0 miliona evra).

Ti prilivi su, kako se ističe, višestruko nadmašili odlive po osnovu neto razduženja države (90,9 miliona evra), devizne obavezne rezerve usled uobičajenih aktivnosti banaka i po drugim osnovima (ukupno neto 55,7 miliona evra) i u potpunosti su amortizovali negativan uticaj tržišnih faktora (ukupno neto 13,7 miliona evra).

Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u decembru 2020.  je iznosio 693,5 miliona evra i bio je za 135,1 milion evra veći nego u prethodnom mesecu.

U 2020. godini u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno oko 6,57 milijardi evra.

U decembru, kao i u 2020. godini, vrednost dinara prema evru gotovo je nepromenjena.

„U 2020. godini, NBS je radi održavanja relativne stabilnosti na deviznom tržištu, a u uslovima znatno pojačane globalne neizvesnosti usled krize izazvane pandemijom, neto prodala 1,45 milijardi evra“, navode u NBS.

* * *
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar