Dorćol, Senjak, centar Novog Beograda, lokacije su luksuznih stambenih kompleksa u glavnom gradu, čiji je investitor Srpska pravoslavna crkva. Ova lukrativna aktivnost najznačajnije verske zajednice u državi ovih dana je opet u fokusu javnosti pošto se pojavila informacija da SPC želi plac na Novom Beogradu na kom bi trebalo da se gradi Univerzitetsko naselje.
Arhiepiskopija beogradsko-karlovačka, kako je objavio Radar, predložila je da joj država umesto zemljišta u Zemunu koje fizički ne može da joj bude vraćeno po osnovu Zakona o restituciji, kao zamenu dodeli parcelu na Novom Beogradu na kojoj je već izgrađen deo Univerzitetskog naselja.
Beogradski univerzitet i Fondacija za rešavanje stambenih potreba mladih naučnih radnika, kako prenosi ovaj nedeljnik, sasvim slučajno su saznali da mogu da ostanu bez zemljišta i to kada su zatražili da se na toj katastarskoj parceli upišu kao vlasnici. Agencija za prostorno planiranje ih je obavestila da to nije moguće jer je SPC uputila zahtev da se na ime poravnanja za parcelu u Zemunu, koja im ne može biti vraćena u postupku restitucije, kao zamena da sporna parcela.
Inače, u novobeogradskom bloku 32, odmah uz pomenuto zemljište čiji je korisnik Fondacija Beogradskog univerziteta, postoji i crkveno zemljište na kojem su izgrađeni Crkva Svetog Dimitrija i stambeni kompleks čiji su suinvestitori bili SPC i državni SDPR.
Naime, SPC je 2018. bila jedan od investitora stambeno-poslovnog objekta na Novom Beogradu od 36.000 kvadrata sa 127 stanova. U posao su ušli sa građevinskom PMC inženjering, kojoj je crkva ustupila svoje zemljište.
PMC inženjering je ćerka firma Jugoimporta SDPS, koji je u vlasništvu države i bavi se trgovinom oružja. Kao delatnost PMC inženjeringa u APR-u se navodi izgradnja stambenih i nestambenih objekata.
Posle projekta na Novom Beogradu, SPC 2020. ulazi u sličan posao, zajedno sa još dve privatne firme, u centru glavnog grada. Reč je o luksuznom kompleksu na uglu ulica Cara Dušana, Knićaninove i Skender begove.
Kao investitori navedene su još dve privatne firme “Tupanjac-Dedić investicije” i “Krug”, kao i osam fizičkih lica, među kojima su bili i vlasnici pomenutih firmi. Izgrađeno je 107 stanova, poslovni prostori, kao i podzemna garaža. Svi stanovi koji su bili na prodaju dobili su vlasnike još u vreme izgradnje i to za oko 4.000 evra po kvadratu, a po izgradnji kvadrat je dostizao cenu i 5.000 evra.
Posle Dorćol svoju graditeljsku aktivnost SPC je proširala na Senjak. Reč je o objektu u Drinićkoj ulici, u kojoj je kvadrat prošle godine dostigao maksimalnu cenu od oko 13.000 evra i bio najskuplji u Beogradu.
Na tabli koju je ovog proleća ekipa Nova.rs snimila na gradilištu jedini investitor tog projekta je SPC, odnosno Arhiepiskopija beogradsko-karlovačka.
Sudeći prema građevinskoj dozvoli, taj objekat treba da ima šest stanova i 12 garaža, ukupne bruto površine od 1.318 kvadrata, od čega nadzemna iznosi 660 kvadrata. Sastoji od podruma, prizemlja, jednog sprata i povučenog sprata.
Nije poznato da li se ovi stanovi na Senjaku grade u svrhu prodaje. Ukoliko je to namera, cena će biti izuzetno visoka, budući da je reć o ulici u kojoj je kvadrat među najskupljima u gradu.
Bonus video:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare