Proizvođači peleta iz svih delova naše zemlje bili su na sastanku u JP "Srbija šume" sa generalnim direktorom Igorom Braunovićem, gde su ocenili da je dosadašnja saradnja bila dobra, ali su izneli i predloge za dalje unapređenje ove saradnje.
JP „Srbija šume“ su, koliko god su mogle, izašle u susret proizvođačima, kako bi situacija što se tiče obezbeđenje grejanja za mnoga domaćinstva, firme, radnje i ustanove, bila što bolja.
„Kao odgovorni i savesni ljudi, svesni svega onoga što je uz nas i pred nama, kada je reč o trenutnoj situaciji na tržištu energetike vezano za bio masu nastojali smo i nastojaćemo da damo sve od sebe stanje bude što bolje“, kaže direktor Braunović.
„Ohrabruje što su naši sagovornici imali u vidu, pored ostalog, da su ‘zacrtani’ radovi na seči i privlačenju bili u znaku, sve do kraja prošlog meseca, temperatura u minusu, pre svega u delovima gde gazdujemo na velikim ili većim nadmorskim visinama. Pratili su nas, skoro kontinuirano, sneg, poledica, susnežica, čak mećave i kiše. I sve to u uslovima nedostatka radnika za te vrste poslova kod izvođača kao i propisane odredbe Zakonom o šumama koje u celosti regulišu rad Javnog preduzeća, a delimično su u koliziji sa odredbama Zakona o javnim nabavkama, zbog čega je došlo do otežane proizvodnje, koju je pratila i takva isporuka drvnih sortimenata.“
Peletari su sa Braunovićem izneli i predloge, koji treba da doprinesu unapređenju dalje saradnje.
„Direktor Braunović obavezao se da će u neposrednom razgovoru sa predstavnicima Vlade RS i predstaviti te predloge, što je od njega krajnje pošteno, korektno i pre svega poslovno“, kažu predstavnici „peletara“.
Dogovoreno je da JP „ Srbija šume“ do 1. jula postignu dinamiku proizvodnje i isporuke planiranih drvnih sortimenata, što, kako Braunović kaže, daje sve preduslove da se stabilizuje proizvodnja peleta.
„Planirana proizvodnja drvnih sortimenata JP u potpunost će da podmiri potrebe proizvođača peleta i na tržištu naše zemlje će biti u dovoljnoj količini tog energenta“, ističe Braunović, ukazujući da je sadašnja cena peleta 250 evra sa sirovinom koju im isporuči naše preduzeće. Korekcije cena će biti u sitaciji promena inputa koji učestvuju u proizvodnji.
Od Vlade RS proizvođači peleta zahtevaju da marže prodavcima peleta budu ograničene, uz molbu Braunoviću da to predoči nadležnima u državi sa čelnicima inicijative za osnivanje za formiranje Udruženja peletara Srbije.
Braunović je ugostio 42 proizvođača peleta koji proizvode oko četvrt miliona tona peleta u pogonu gde imaju više od 1.000 zaposlenih radnika.
„Ta količina peleta dovoljna je za grejanje 80 hiljada domaćinstava u Srbiji tokom čitave grejne sezone“, ističe Braunović i dodaje da su se dogovorili da se sastaju bar jednom mesečno.
Iz Incijativnog odbora za formiranje Udruženja peletara, kako kažu, „pozdravljaju razumevanje na koji su naišli u Srbijašumama“.
„Mi smo pouzdani partneri i u saradnji ćemo potpuno da podmirimo srpsko tržište. Nekorektno je, pa čak i nepošteno od onih koji u delu javnosti neosnovano kritikuju. Izričito smo protiv monopola koji bi neki proizvođači da ustanove što se tiče i nabavke sirovina. Dogovorena cena peleta neće rasti ukoliko ne dođe do rasta inputa koji učestvuju u proizvodnji, kažu iz IO Udruženja peletara za Novosti.
BONUS VIDEO – Pelet najtraženiji, drva najjeftinija
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare