Foto: Nova.rs

Do srede bi trebalo da bude doneta odluka o dodatnoj pomoći poljoprivrednicima i da se registrovanim gazdinstvima omogući točenje goriva u kanistere, a da se istovremeno onemogući šverc. Ovo je u ponedeljak najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ocenjujući da se tržište nafte i derivata umirilo.

I tako, čekamo da predsednik „spase“ poljoprivrednike odredbe koja je sama po sebi bila besmislena. Čekaju se zvaniče izmene i prilagođavanja sporne uredbe.

Naime, Vlada je nedavno donela Uredbu o ograničavanju cena naftnih derivata, kojom se nalaže da se gorivo toči jedino u rezervoare vozila. Cena dizela za registrovana poljoprivredna gazdinstva ograničena je na 179 dinara po litru, i to isključivo na NIS pumpama. Ovakva odluka direktno utiče na poljoprivrednike, kojima je neisplativo da gotovo svakodnevno odlaze na pumpe koje su i po nekoliko kilometara udaljene od njihovih gazdinstava, jer NIS nema pumpe u selima, i to samo da bi gorivo natočili u rezervoar, što za njihove potrebe nije dovoljno.

Nakon stupanja Uredbe na snagu, udruženje građana „I mi se pitamo za opštinu Petrovac na Mlavi“, uputilo je zahtev Ministarstvu rudarstva i energetike za ukidanje zabrane točenja goriva van rezervoara.

Kako su naveli u zahtevu, neisplativo je traktorima dolaziti na benzinske pumpe jer se tada potroši dosta goriva, da benzinskih pumpi nema u svakom selu I poljima koja su preko 10 kilometara udaljena od glavnih puteva, ali I da jedna motorna testera za sečenje drva potroši I po nekoliko punih rezervoara goriva.

Kako je u razgovoru za “Novu” rekao Danijel Grujić, samo jedan od oštećenih poljoprivrednika, zaposleni na pumpama razumeju njihov problem I ističu da bi rado sipali gorivo u kanistere, ali ne smeju.

Osim pomenutih zahteva, poljoprivrednici su tražili i da država umanji akcize za 50 odsto, kako bi gorivo bilo jeftinije.

„Suština je da se država priklonila privatnim benzinskim pumpama, zato su i dopustili da cena goriva bude veća. Oni misle da su smanjivanjem akciza postigli nešto, ali tih 20 odsto ide isključivo u korist prodavaca nafte, ne i u korist potrošača“, naveo je Grujić.

Prema njegovim rečima, poljoprivrednici su sada primorani da na pumpe odlaze mnogo češće nego ranije. Primera radi, Grujić je jedan od poljoprivrednika koji traktorom mora da prelazi 10 kilometara do najbliže

benzinske pumpe svaki put kada treba da napuni rezervoar, a ista stvar je i sa motornim testerama, koju je potrebno puniti gorivom čak dva ili tri puta da bi se posekla drva.

Kako Grujić kaže, to je potpuno neisplativo, a ovakva Uredba loše utiče na svakog poljoprivrednika. Osim konkretnih problema koje ovakva odluka nosi sa sobom, država je gluva na molbe i zahteve poljoprivrednika.

“Niko neće da razgovara sa nama. Više puta smo kontaktirali nadležne i insistirali na razgovoru, ali oni to odbijaju.”, kaže Grubić, prema čijim rečima, nadležne ništa u vezi novonastalih problema ne zanima. Kako on ističe, uredbe ovakve vrste ne donose ništa dobro – ni poljoprivredi, a ni potrošačima.

„Vršimo pritisak na nadležne da ukinu ovu Uredbu, zaista želimo da istrajemo u tome”, kaže Grujić, i dodaje da je smanjenje cena goriva neophodno. “Ovako ne može više, da se cene menjaju svake nedelje”, govori naš sagovornik.
Primera radi, cena adi dizela trenutno iznosi 198 dinara po litru, što je za kraj iz kog potiče sagovornik “Nove” apsoulutno ne prihvatljivo.

Prema Grujićevim rečima, nezvanična informacija od izvora bliskog vlasti je da će se u toku nedelje rešiti problem ograničenja točenja goriva.

Redakcija “Nove” kontaktirala je Ministarstvo rudarstva i energetike i pitala da li poljoprivrednici mogu očekivati promenu Uredbe kojima bi se omogućilo točenje goriva u kanistere, čime bi se njihov problem značajno smanjio.

Do zaključenja teksta nismo dobili odgovor. NIS drži monopol nad trgovcima naftom Razlog zbog kog poljoprivrednici moraju da prelaze i po nekoliko desetina kilometara da bi natočili gorivo krije se u tome što im je dozvoljeno da gorivo po ceni od 179 dinara po litru toče isključivo u NIS pumpama, koje nemaju prodajna mesta u selima.

Istovremeno su, sa poljoprivrednicima, ugroženi i vlasnici malih pumpi, takozvanih seoskih, jer one ne mogu da snabdevaju poljoprivrednike”, rekao je Milan Rakić, predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih pumpi.

Bonus video: Duh 90-ih Pumpe okupirane, predsednik apeluje

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare