Prvi sastanak o minimalnoj ceni rada za 2022. godinu završen je bez dogovora, jer su poslodavci i sindikati ostali pri svojim stavovima, dok se predstavnici Ministarstva finansija nisu izjašnjavali, pa je naredni sastanak dogovoren za ponedeljak, 23. avgusta.
Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović rekao je posle sastanka da ne veruje da će se poslodavci i sindikati približiti dogovoru i da će verovatno, kao i do sada, država morati da da konačni sud.
„Nakon prvog sastanka, kao što je i očekivano, svi su ostali pri nekim svojim stavovima. Poslodavci su ostali pri tome da povećanje treba da bude onoliko koliko privreda može da izdrži, oko šest odsto. Ministarstvo finansija se još nije izjasnilo o minimalnoj ceni rada“, rekao je Mihajlović.
Naveo je da su predstavnici Ministarstva finansija izneli statističke podatke makroekonomskih kretanja od prošle i ove godine, kao i predviđanje za sledeću godinu.
Mihajlović kaže da su sindikati izneli stav da se ispoštuje dogovor od pre četiri godine, a to je da se minimalna potrošačka korpa i minimalna cena rada izjednače.
„Tako da smo svi ostali kod svojih stavova. Sledeći sastanak je zakazan za 23. avgust, a mislim da ćemo završni imati 27. avgusta“, rekao je Mihajlović i dodao da očekuje da Ministarstvo finansija sledeće nedelje izađe sa predlogom.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kazao je da je prvi sastanak prošao onako kako se i očekivalo. Prema njegovim rečimna, i poslodavci i država su pri stavu da minimalna cena rada ne može u ovom trenutku biti izjednačena sa potrošačkom korpom, što već godinama, podseća, traže sindikati.
„Nemoguće je trenutno doći do tog nivoa, s obzirom na mogućnosti privrede. Dogovoreno je da se sledeći sastanak održi u onom terminu u kojem je trebalo da bude prvi, 23. avgusta“, rekao je Atanacković.
Atanacković je kazao da Unija ostaje pri stanovištu da treba voditi računa o potencijalnom rastu privrede, odnosnu rastu BDP-a.
Predstavnici Ministarstva finansija Srbije nisu se danas, na početku pregovora o minimalnoj mesečnoj zaradi za 2022. godinu, izjasnili o iznosu povećanja, već su samo saslušali argumente dva socijalna partnera – reprezentativnih sindikata i Unije poslodavaca, rekao je član pregovaračkog tima sindikata UGS „Nezavisnost“ Zoran Ristić.
On je rekao da su sindikati, Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i UGS „Nezavisnost“, zatražili da se minimalna zarada poveća sa sadašnjih oko 32.000 na 39.000 dinara, koliko se procenjuje da će biti vrednost minimalne potrošačke korpe.
„Unija poslodavaca predložila je da se minimalac poveća za oko pet-šest odsto uz odgovarajuće povećanje neoporezive osnovice“, rekao je Ristić.
Dodao je da su predstavnici Ministarstva finansija ocenili da bi povećanje trebalo da bude „održivo“, ali bez preciziranja koliki je taj iznos i da li je to 35.000 dinara kako je pre mesec dana najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ristić je rekao da predstavnici Ministarstva finansija nisu želeli da preciziraju iznos povećanja ni na pitanje sindikata „šta je održivo povećanje“.
„Oni će se izjasniti verovatno na drugom sastanku koji će biti održan 23. avgusta“, rekao je Ristić.
Prema Zakonu o radu ukoliko se tri socijalna partnera – sindikati, Unija poslodavaca i predstavnici države ne dogovore oko iznosa povećanja minimalne zarade, konačnu odluku doneće Vlada Srbije, najkasnije do 15. septembra ove godine kako bi važila od 1. januara 2022. godine.
Bonus video – Anketa sa Šapčanima povodom otkaza u fabrici Jazaki
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare