Posle najave da uskoro treba očekivati poskupljenje struje, za gas je stigla i zvanična potvrda. Sa Novom godinom stiže i viša cena gasa za čak 11 odsto. To je najavio v.d. direktora Srbijagasa Dušan Bajatović. Stručnjaci kažu da je ovakav epilog očekivan pre svega zbog loše politike poslovanja ovog javnog preduzeća, što će se kao i u slučaju EPS prelomiti preko leđa građana. Tačnije, novčanika građana.
Možda će cena gasa u Srbiji, kako tvrdi Dušan Bajatović, biti najniža u Evropi i sa poskupljenjem, ali će istovremeno ostati među zemljama sa najnižim primanjima. Procena direktora koji mesečno zarađuje oko 34.000 evra, je i da povećanje cene gasa za 11 odsto nije veliko, te da će gas po toj ceni moći da plate i oni sa minimalnom zaradom koja je oko 300 evra u Srbiji.
Ono što u ovom trenutku ne može sa sigurnošću da se tvrdi jeste za koliko će taj gas za domaćinstva biti skuplji jer će deo cene kako tvrdi Bajatović i dalje subvencionisati država. Istovremeno je cena po kojoj Srbija nabavlja gas „poslovna tajna“.
Sve ovo najviše veze ima sa lošom poslovnom politikom koju menadžment na čelu sa Bajatovićem vodi godinama u nazad.
Kako za „Novu“ kaže stručnjak za energetsku politiku Miodrag Kapor, postoji jednostavan razlog zbog kojeg je povećanje cena logičan korak.
„Srbijagas je dugo kupovao gas po jednoj ceni, a prodavala ga po znatno nižoj. Mi smo ovde navikli na jeftine energente, ali to ne može zauvek da bude tako. U većini država u Evropi cena gasa je sada, kada je u toku grejna sezona, viša u odnosu na ostatak godine, dok se kod nas takve promene nisu dešavale“, kaže Kapor.
Da ima razloga za poskupljenje smatra i energetki stručnjak Željko Marković.
„Cena gasa koju građani plaćaju znatno je niža od ugovorene cene. Naročito je problematično to što Srbija deo gasa nabavlja na berzi, a gas je na berzi izuzetno skup“, kaže naš sagovornik.
Upitan da li je povećanje od 11 odsto dovoljno, s obzirom na razliku u ceni po kojoj Srbijagas nabavlja „plavi energent“ i onoj po kojoj ga prodaje, Marković ističe da je problem što se cena gasa čuva kao neka vrsta „poslovne tajne“.
„Mi ne znamo po kojoj se tačno ceni kupuje gas. Znamo da je ta cena viša od one koju plaćaju građani, ali nemamo nikakve detalje. Jednostavno, cena gasa je tajna“, podvukao je Marković.
Ono što je činenica jeste da Srbija je, kako je rekao Bajatović, obezbedila još dve milijarde kubika gasa od Rusije po naftnoj formuli, a 1,2 milijarde iz drugih izvora.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u jednom danu je izjavio da je Srbija počela da troši rezerve gasa, jer ugovorene količine koje dobija nisu dovoljne da podmire akutelne potrebe.
Prema njegovim rečima, rezerve gasa su na 650 miliona kubnih metara, umesto na 760 miliona, a ovaj energent je u proteklih desetak dana poskupeo četiri do pet puta.
Dan kasnije stvar je opisao ovako:
„Uspeli smo da obezbedimo da ljudi imaju i struje i gasa, da hodaju u gaćama i majicama po kući, da niko neće džemper da obuče, jer su temperature po 22 i 23 stepena ili 25 stepeni“, rekao je Vučić, dodavši da će sutra pojeftineti benzin i dizel u Srbiji.
BONUS VIDEO Orban: Dok Mađarska ima gasa, imaće i Srbija
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare