Treba je jesti što češće.
Blagi gubitak pamćenja je normalna posledica starenja. Mozak kao i koža, ali i svi drugi organi, stari. Možda ćete se iznenaditi kada se odjednom u četrdesetima ne možete setiti nekih detalja. Ali to je normalno. Zapravo, naša memorija je najbolja u dvadesetima, a nakon toga polako opada. Obično ljudi u ranim četrdesetima uoče prve promene u pamćenju.
Dobra vest je da se uz promene u ishrani može odložiti starenje mozga. Najvažnija promena koju možete uraditi? U ishranu uvedite hranjive materije kao što su omega-3 masne kiseline, piše N1.ba.
Omega-3 masne kiseline su najbolje hranljive materije za zdravlje mozga, a baš zbog toga je masna riba najbolja hrana za sprečavanje gubitka pamćenja. Losos, skuša, tuna i haringa imaju najviše nivoe omega-3 masnih kiselina među prirodnim namirnicama. Baš zbog toga stručnjaci predlažu da ih uključite u svoju ishranu za bolje zdravlje mozga.
Da, masna riba je najbolja hrana za sprečavanje gubitka pamćenja zbog omega-3 masnih kiselina. Međutim, dobrobiti omega-3 masnih kiselina ne staju samo kod mozga. Upravo te vrste masti su povezane sa smanjenjem rizika od srčanih bolesti, pomažu u održavanju nivoa triglicerida (masnoće u krvi) i mogu smanjiti simptome artritisa.
Kako onda omega-3 masne kiseline pomažu u sprečavanju gubitka pamćenja? Zapravo, vaš mozak sadrži mnogo masnih ćelija i mnoge od njih su napravljene upravo od omega-3 masnih kiselina, što znači da one pomažu u održavanju mozga izgradnjom ćelija, što je ključno za kognitivno zdravlje, pamćenje i generalno funkcionisanje mozga.
Isto tako, brojna istraživanja su pokazala da omega-3 masne kiseline mogu pomoći u sprečavanju demencije i Alchajmera, obe bolesti koje su povezane sa starenjem mozga i gubitkom pamćenja.
BONUS VIDEO: Dr Katarina Bajec: Da li je brazilski orah lek za štitastu žlezdu?