Kontroverzan, moćan, politički strateg modernog doba preminuo je u 100.-oj godini. Henrija Kisindžera predstavljali su često kao bivšeg američkog generalnog sekretara, ali se čini da je njegov mandat trajao do smrti. Učesnik najvažnijih istorijiskih događaja, posredovao je u miru i ratu, savetovao je svetske moćnike i delom je zaslužan za gopolitičku sliku sveta kakvu danas imamo. Nobelovac i ličnost iz mnogih teorija o svetskim zaverama - obeležio je jednu epohu.
O Kisindžeru kao arhitekti modernog društva u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovaramo sa nekadašnjim ambasadorom Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama, Ivanom Vujačićem i istoričarom Bojanom Dimitrijevićem.
„Kisindžer je bio mirotvorac ali i kreator sukoba. Spadao je u školu realpolitike i bavio se uticajem velikih sila na svet ii kako da se to transfomiše kako ne bi bilo pogubno po čovečanstvo i u tome je postigao dobre rezultate. Sa druge strane nastojao je da umanji moć Sovjetskog saveza i zbog toga je šao na kinesku kart, stvorio je taj triangularni sistem, da se ne radi samo o odnosima SAD i SSSR, već je na scenu stupila i Kina.“, kaže Vujačić.
Po njegovim rečima Kisindžera će pamtiti po tome što je postigao detant sa Sovjetskim savezom i uvođenjem Kine na svetsku politiku scenu kao treću moćnu državu u svetu.
Bojan Dimitrijević smatra da je Kisindžer jednim delom zaslužan za to kakva je Kina danas država time što je vratio na svetsku scenu kao „trećeg igrača“.
!Naravno da on 1971. godine nije mogao da vidi ekonomski i tehnološki napredak Kine“ kaže Dimitrijević.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Da li je samit ministara OEBS-a ostao u senci Blinkena i Lavrova?