Dekan Arhitektonskog fakulteta dr Vladimir Lojanica izneo je zvanični stav ove visokoobrazovne ustanove po pitanju izmeštanja Beogradskog sajma i davanja u zakup Generalštaba. Taj stav je jasan - nereagovanje na ovo ne bi bilo samo nezainteresovanost, već i "napuštanje sopstvene profesija i znak potpune nesposobnosti".
Lojanica se, na Javnoj raspravi o Beogradskom sajmu i zgradi Generalštaba, u ime Arhitektonskog fakulteta javio za reč, kako bi izneo stav nastavno-naučnog i umetničkog veća koji je na sednici veća usvojen jednoglasno.
On je rekao da ako nekako može da se Arhitektonski fakultet pridruži inicijativi koju su započeli Akademija inženjerskih nauka, Akademija arhitekture i Udruženje arhitekata Srbije, a koja se tiče očuvanja ovih kulturno-istorijskih spomenika.
„Naša zajednička namera na ovom skupu, za oba ova objekta, ide u istom smeru – da ih sačuvamo od uništenja. Naš stav, stav Arhitektonskog fakulteta u Beogradu je da, u sklopu svih dešavanja, nereagovanje bi bilo ne samo ravnodušnost ili nezainteresovanost ili zbunjenost, nego bi u izvesnom smislu značilo i napuštanje sopstvene profesije, sopstvene društvene uloge i znak potpune neodgovornosti i nesposobnosti“, rekao je Lojanica.
Podsećamo, pre više od godinu dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je vlast prodala deo zemljišta na kojem se nalazi Beorgadski sajam Beogradu na vodi. Sajamski deo seli se u Surčin, dok će svi objekti, osim Hale 1, koja se nalazi pod zaštitom države i koja će prema najavama zvaničnika postati opera, biti srušeni.
S druge strane, Generalštab je otišao u ruke kompanije u vlasništvu Džereda Kušnera, zeta bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa. Država je Trampovom zetu, prema rečima ministra Gorana Vesića, iznajmila ovo zemljište na 99 godina. Na mestu Generaštaba biće izgrađen luksuzni hotel, a pored njega i tržni centar, 1.500 stanova i Memorijalni kompleks posvećen žrtvama NATO bombardovanja.
BONUS VIDEO Građani, glumci, aktivisti – u Maršu za Sajam
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare