Zemljotres magnitude 7.0 zatresao je u sredu područje 17 kilometara severoistočno od Akapulka u Meksiku, a na društvenim su mrežama odmah osvanuli snimci koje prikazuju misterioznu plavičastu svetlost kako blešti nad gradom.

Iako su neki odmah napisali da je reč o „eksplozijama električnih vodova“, moguće je i da se radi o prirodnom fenomenu koji se pojavljuje kod snažnijih potresa. On je prilično redak, ali istovremeno zadivljujuć.

ZNaučne teorije o nastanku ove svetlosti su još uvek oprečne. Neki smatraju da su svetla uzrokovana električnim nabojima aktiviranim u određenim vrstama stena tokom seizmičke aktivnosti, ali naučnici još uvek nisu usuglašeni oko stvarnog uzroka.

Jedna od teorija je da se prilikom trenja tektonskih ploča, duž vertikalnih raseda stvara električni naboj koji putuje prema površini i u interakciji s atmosferom stvara svetlost.

Svetla se češće pojavljuju pre ili za vreme zemljotresa, a ne toliko posle. Tako je bilo i ovaj put u Akapulku, u trenutku kad je zemlja počela da se ljulja, noćno nebo se zaplavilo.

Ovaj fenomen pojavio se nad Meksikom i 2017. godine, kada ga je zatresao potres magnitude 8.1.

Bonus video: Zemljotres u Haitiju snimljen dronom:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare