Ilustracija Foto:Shutterstock

Nikšićka Željezara koja se nalazi u vlasništvu turske kompanije Tosjali Holding, mogla bi da dobije novog vlasnika. To je “Vijestima” saopšteno iz Ministarstva ekonomskog razvoja. ”Na poslednjem sastanku predstavnici menadžmenta Tosjali holdinga obavestili su Vladu Crne Gore da postoji interesovanje dva investitora iz Poljske i Slovačke, te da komunikaciju sa njima obavljaju pravni zastupnici matične kompanije iz Beograda”, kazali su iz resornog ministarstva.

U Željezari Tosčelik proizvodnja je obustavljena krajem marta po odluci poslovodstva zbog nerentabilne proizvodnje i nepovoljnih uslova na tržištu. Radnici se nalaze na plaćenom odsustvu od 90 odsto, što je dogovor ministra ekonomskog razvoja Jakova Milatovića i turskog vlasnika koji je prihvatio da prvobitnu odluku o umanjenju primanja zaposlenima od 30 odsto preinači. Na poslednjem sastanku predstavnika Ministarstva ekonomskog razvoja, izvršnog direktora Željezare Tosčelik, Erkuta Alkaja, i Sindikata fabrike predloženo je da se proizvodnja organizuje do 5. oktobra, ali je turski vlasnik najavio da će mašine pokrenuti mesec ranije. Iako se 5. septembar bliži, još nije izvesno kada će proizvodnja početi u nekadašnjem industrijskom gigantu koji je krajem prošle godine imao nagomilane gubitke od oko 48 miliona evra.

Turski vlasnik je tražio da mu država obezbedi pomoć od oko šest miliona evra za pokretanje proizvodnje, što je za Vladu, “uzimajući u obzir opšte zabrane u smislu dodele državne pomoći, kao i zabrane posebno za sektor čelika”, bilo neprihvatljivo, jer tražena pomoć “predstavlja direktna budžetska izdvajanja, olakšice i investiciona ulaganja, koja nisu u skladu sa Zakonom o kontroli državne pomoći”.

”U cilju razmatranja eventualno dozvoljene pomoći Vlade, zatražene su dodatne informacije i procene od menadžmenta kompanije, koje se odnose na utvrđivanje stvarnog stanja u fabrici. Do danas, na adresu Ministarstva ekonomskog razvoja nisu dostavljeni zatraženi podaci”, navodi se u odgovoru “Vijestima”.

Ministar Milatović, kako je saopšteno iz resornog ministarstva, inicirao je razgovore i sa zvaničnicima Vlade Republike Turske kako bi pokrenuo razgovore na temu poslovanja kompanije Tosčelik i mogućeg definisanja budućih planova.

”Vrlo je verovatno da će do tih razgovora doći u skorije vreme. U ovom momentu, u pogledu radnika, sačekaćemo krajnji epilog ove situacije, a nakon toga kao odgovorna Vlada, odredićemo se prema radnicima, zavisno od situacije u kojoj će se naći. Vlada će nastaviti da se bori za opstanak proizvodnje, kao i za status svakog radnika, kao najvažnijeg partnera u društvenoj proizvodnji”, poručili su iz Ministarstva ekonomskog razvoja.

Predsednik Sindikata Željezare Tosčelik Željko Rabrenović kazao je “Vijestima” da neizvesnost radnika predugo traje i da se iz meseca u mesec pitaju kada će i da li će proizvodnja uopšte početi, da li će narednog meseca primiti platu i da li je Biro rada sudbina koja ih čeka.

”Još nema odgovora ni sa jedne adrese, uvek je sve pod znakom pitanja, u nekom smo magnovenju, tako da je ogorčenje radnika opravdano. Čisto sumnjam da će proizvodnja početi 5. septembra jer u fabrici nema sirovina, legura, ničeg potrebnog za proizvodnju. Nadam se da će Vlada u tom vremenskom periodu pronaći rešenje za Žellezaru i da će poseta predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana Crnoj Gori doneti nešto novo. Željezara je sličnom posetom naše delegacije Turskoj prodata turskom vlasniku. Koliko je to bilo pametno i uspešno vidimo danas, a najbolje to znaju radnici koji trpe devet godina. Videćemo hoće li ova poseta uroditi plodom”, kazao je Rabrenović.

#related-news_0

Rabrenović je pozvao Vladu da se okrene radnicima i narodu i poručio da radnici neće dozvoliti da se stavi katanac na Željezaru.

”Sindikat i radnici neće mirno ćutati i gledati da ova fabrika propada i da niko ne radi ništa za nas zaposlene. Mi u tom slučaju imamo razrađen plan šta ćemo i kako ćemo, ali ne bih o tome sad govorio, jer suviše je rano za to. O tom potom”, poručio je Rabrenović.

Željezara je prodata iz stečaja 2012. godine a za njenu imovinu Tosčelik je platio 15,1 milion evra. Tada je novi vlasnik saopštio da ima ambiciozne planove za Željezaru – godišnju proizvodnja od oko 400 hiljada tona čelika, obrt vredan pola milijarde evra, investicije u iznosu od 35 miliona evra, i povećanje broja radnika na 550. Sve je ostalo na obećanjima. Obećali su i da će biti otvoreni za saradnju sa medijima, ali ni to obećanje nisu ispunili pa na pitanja “Vijesti”, po ko zna koji put nisu odgovorili.

Predsednik Radničke partije Maksim Vučinić kazao je da najava posete predsednika Turske Erdogana koliko ohrabruje da će stvari sa Željezarom otići na bolje, toliko i izaziva strah šta će se desiti ako Željezaru ne posete ili je ne spomenu kao kariku odnosa Crne Gore i Turske.

”Vlasnik Tosjali grupe Fuad Tosjali se više puta hvalio da je prijatelj sa predsednikom Turske. Ako se stvari u Željezari ne poboljšaju nakon posete Erdogana, to će biti pokazatelj ili da je Tosjali preuveličavao svoj odnos sa Erdoganom ili da je crnogorska spoljna politika još jednom doživela krah”, stoji u Vučinićevom saopštenju.

BONUS VIDEO: Marko Milačić o protestima na Cetinju

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar