Vanja Ćalović Marković, Blažo Đukanović i Milo Đukanović Foto: Vijesti/Savo Prelević, Andrej Tarfila / Shutterstock Editorial / Profimedia, EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

„Milo Đukanović iskoristio je svoju kompleksnu političku mrežu kako bi osnovao trast fondove na Devičanskim ostrvima, koji upravljaju njegovom imovinom. Verovati na reč Đukanoviću da nije prekršio zakon je jako teško jer praktično nikada nije bio iskren. Sada je na novoj crnogorskoj vladi da se dokaže i ako ume pokrene krivične postupke protiv Đukanovića“, kaže u razgovoru za "Novu" Vanja Ćalović Marković, izvršna direktorka Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), koja je učestovala u istraživanju koje je sproveo Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) i tim od 150 medijskih kuća.

Ćalović Marković kaže da istraga nije bila usmerena samo na Đukanoviće, već je da je reč o jednoj od najvećih globalnih finansijskih istraga, koja je donela neverovatna otkića o političarima širom sveta.

„Đukanoviću je sada prilično teško što mu se ime pominje u gotovo svim svetskim medijima. Ipak je on jedan od 20 najvećih aktera ove afere. Nije uspeo da sve zadrži u granicama Crne Gore, pa da njegove tajne službe zataškaju sve, kao po običaju“, kaže Ćalović Marković.

POGLEDAJTE JOŠ:

Izvršna direktorka MANS-a kaže da postoje dokumenti koji jasno dokazuju da Đukanovićeve tvrdnje da je trast fond na njegovo ime postojao samo na papiru – neistinite.

„Milo Đukanović tvrdi da je vlasništvo nad kompanijom preneo na sina. Međutim, podaci su pokazali da je i 2014. godine bio vlasnik, tako da su njegove izjave apsolutno netačne. U firmama iz Velike Britanije i Švajcarske koje su sarađivale sa Đukanovićima postoje osobe koje se zovu „enejbleri“ koje omogućavaju klijentima da zataškaju svoje transakcije. Oni su prepoznali samo Blaža Đukanovića kao politički interesantno lice, ali ne i Mila. To pokazuje da ni strane zemlje nisu bile dovoljno pripremljene. Kompanije same navode da ne rade sa bilo kim, već samo sa izuzetno bogatim porodicama“, objasnila je Ćalović Marković.

Treća kompanija koju je predsednikov sin Blažo Đukanović osnovao u Crnoj Gori fokusirana je na polje energetike, ali, kako ističe Ćalović Marković, nikada nije podnela finansijski izveštaj.

„Kompanija Blaža Đukanovića nikada nije predala finansijski izveštaj. Zašto je on krišom osnovao treću firmu? Na naša pitanja nikada nije želeo da odgovori. Ovo je velika prilika za novu crnogorsku vladu da se dokaže, ako ume. Otkrivanjem ovih podataka sužava se krug korumpiranih javnih funkcionera. Ukoliko sada nešto nije otkriveno, doći će sledeći papiri, koji će razotkriti sve koji su preostali“, objašnjava.

Vanja Ćalović Marković Foto: Vijesti/Savo Prelević

Ćalović dodaje da su građani ti koji sada moraju da vrše pritisak na institucije da se pravda sprovede i da korumpiranim političarima bude oduzeta imovina.

„Ono što korumpirani funkcioneri uzimaju je naš novac, na koji oni ne plaćaju porez, a kunu se u patriotizam. Organi moraju da sprovedu pravdu, a njima imovina mora biti oduzeta. Tužilaštvo kroz međunarodnu saradnju mora da obezbedi više podataka od onoga što smo mi otkrili kroz. Definitvno sada postoji mogućnost fomiranja istraživačkih timova“, zaključila je izvršna direktorka MANS-a za naš list.

Milo i Blažo Đukanović, Milo Djukanović, Blažo Djukanović
Milo i Blažo Đukanović Foto: EPA-EFE/TOMS KALNINS/BORIS PEJOVIC

Podsećamo, Istraživački centar MANS kroz globalnu istragu o ofšor kompanijama pod nazivom „Pandorini papiri“ otkrio da su Milo i Blažo Đukanović 2012. godine sklopili tajne ugovore o upravljanju njihovom imovinom skrivajući se iza komplikovane mreže povezanih kompanija iz Velike Britanije, Švajcarske, Britanskih devičanskih ostrva, Paname i Gibraltara. Sin predsednika Crne Gore je iskoristio tu strukturu da formira i dvje skrivene kompanije sa ćerkama firmama u Londonu i Crnoj Gori.

Ovaj vid trast fondova kakve su osnivali Đukanovići ne postoji u crnogorskom zakonodavstvu, dok na ofršor destinacijama služi za skrivanje pravih vlasnika imovine. Osnivač trasta prenosi vlasništvo nad imovinom na drugo lice ili kompaniju koja postaje zvanični vlasnik, iako njom samo upravlja. U ugovoru o trastu, koji ostaje skriven od javnosti i ne dostavlja se ni jednoj instituciji, ne precizira se ko ima stvarnu korist od korišćenja ili prodaje te imovine.

BONUS VIDEO Prirodne lepote Crne Gore

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram