Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Ambasadorka Srbije u Českoj Vera Mavrić izjavila je da ta država još ne razmišlja o otvaranju granica i da je to poslednje mera koja će se razmatrati u vezi sa relaksacijom restritivnih mera koje su uvedene još 12. marta.

„Oprečna su razmišljanja. S jedne strane zemlja želi da se zaštiti, a sa druge izražen je pritisak čeških turista, koji su navikli da u letnjim mesecima koriste godišnji odmor. Sada se razmislslja o nekim bilateralnim sporazumima sa određenim zemljama u koje Česi često putuju, da se utvrde neka pravila ponašanja i da se potpišu ti međudržavni sporazumi. Za sada se ne razmišllja o otvaranju granica“, rekla je Mavrić Tanjugu.

Kako je navela, Česi su sa merama uvedenim za relaksaciju režima restrikitvnih mera, koje su uvedene u pet etapa, razmatrali i pre toga mogućnost putovanja u inostranstvo pod određenim uslovima, gde su isključivi razlozi poslovne prirode i posete porodicama.

Od 20. aprila u Češkoj su otvorene zelene pijace i servisi, a od 27. je u planu otvaranje i prodavnica do 200 kvadratnih metara, otvaranje kafica sa baštama i tržnih centara planirano je za 11. maj, dok će hoteli i restorani početi sa radom tek od 8. juna.

Prema poslednjim podacima, Češka sa današnjim danom ima 6. 514 zaraženih i 196 preminulih.

„Češka je uspela da testira 1,7 odsto populacije, preko 170. 00 ljudi je testirano. Smatraju da su uspeli da kontrolišu epidemiju i zbog toga razmišljaju o uvođenju relaksacije restritikvnih mera, koje su počele u etapama“.

Kako kaže, Česi mogu slobodno da se kreću, a odlikuje ih i visok stepen discipline.

„Kreću se isključio po dvoje, sa maskama, koje su u Češkoj prihvaćene odmah. To je jedna od mera koja će se poslednja ukinuti. Propisu idu do toga da se u kolima nose maske, ukoliko u njima nije član porodice“, navodi Mavrić.

Dodaje da je u planu uvođenje pametnog karantina.

„Ukoliko uporedimo brojeve iz Češke sa našim brojkama, možemo od kažemo da je i u Češkoj zaražen isti procenat zdravstvenih radnika i radnika koji su radili u socijalnim službama. Te brojke su vrlo slične. Ono što Češka namerava, što je eksperimetalna ideja koje je bila primenjena u Južnomoravskom regionu, jeste uvođenje pametnog karantina. Preko aplikacije, kada se utvrdi da je neko zaražen, analizira se ko je pet dana unazad bio u kontakt sa zaraženom osobom i u skaldu sa tim primenju odgovarajuće mere“.

U Češkoj su 372 osobe u bolinicama, jer su oni, kako kaže, od pvog dana samo teže slucajeve hospitalizovali, a lakši su bili kod kuće u karantinu, a nakon dva negativna testa mogli su da se vrate u normalne tokove života.

Kaže da vlasti Češke nastoje da naprave balans između vođenja računa o zdravlju ljudi, ali o svojoj o ekonomiji.

„Dali su određene beneficije vezane za poraze. Veliki je teret na fabrikama i uslužnim delatnostima. Frima Brose, koja je zapošljavala i naše radnike, kao odgovorni poslodavac organizovala je let i u Srbiju vratila 157 srpskih državljana. Svesni su da je mnogo manja potražnja i da je potrebna da jedna deo tereta snosi država, a drugi sami preduzetnici“.

Ambasadorka Mavrić istakla da je ambasada imala dve humanitarna leta, koji su bili organizovani 2. i 14. aprila.

Drugog aprila bio je organizovan let kompanije Brose, koja je pored radnika srpskih državljana, prevezla i studente i hronične bolesnike, tako da je vraćeno 182 građanina Srbije.

Drugim letom, podseća, vratilo se još oko 70-ak ljudi, a trenutno je za vraćenje u Srbiju zainteresovano 38 ljudi. „Ima zainteresovanih i za putovanje kolima u grupama, a preporuka je naših organa da se organizuju konvoji. Prethodno je potrebno da se dobije saglasnost Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, kao i dozvole svih država kroz koje se prolazi“, navela je Mavrić.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar