Poljska policija je u Varšavi intervenisala suzavcem, u pokušaju da razbije protest hiljada Poljakinja zbog gotovo potpune zabrane abortusa. U četvrtak, 28. januara desničarska vlada Poljske objavila je na zvaničnom Tviter nalogu da zakon stupa na snagu, nakon što je odluka Ustavnog suda objavljena u Službenim novinama.
Do skupa protiv zakona koji gotovo u potpunosti zabranjuje abortus došlo je nakon što je konzervativna desničarska vlada saopštila da je zakon zvanično stupio na snagu.
Hiljade građana protestovalo je u Varšavi i drugim delovima Poljske treću uzastopnu noć zaredom uprkos ograničenjima zbog koronavirusa i temperaturama nižim od nule.
Warsaw! The protest started at the ‘Women’s Rights Roundabout’ and is now moving on to the famous Warsaw palm tree https://t.co/DogBgsdak7
— Constellation of Liberation (@CoLiberationBLN) January 29, 2021
„Moje telo, moj izbor“, „Revolucija ima matericu“ i „Imate krv na rukama“ neke su od poruka na transparentima sa protesta.
#Poland has brought controversial near-total abortion ban with effect from Wednesday midnight. Now abortion is only allowed in cases of rape, incest or when life-threatening to mother. After decision protesters swarmed streets & called for protests on Thursday & Friday in #Warsaw pic.twitter.com/G8qm0RhvrL
— The World Reviews (@tworldreviews) January 28, 2021
Kontroverzni zakon je u prvoj fazi usvojen još u oktobru 2020. godine, ali je njegovo konačno usvajanje odgođeno zbog masovnih protesta nezadovoljnih građana širom Poljske koji nisu bili za usvajanje ovog zakona.
U četvrtak, 28. januara desničarska vlada Poljske objavila je na zvaničnom Tviter nalogu da zakon stupa na snagu, nakon što je odluka Ustavnog suda objavljena u Službenim novinama.
Ustavni sud Poljske koji je pod kontrolom vladajuće konzervativne partije Pravda i zakon, doneo je odluku kojom je zabranio postupak abortusa u Poljskoj u gotovo svim slučajevima.
Pobačaj je pitanje koje izaziva duboke podele u poljskoj pretežno katoličkoj naciji.
Prema novom zakonu, žene u Poljskoj će imati pravo na abortus samo u dva slučaja i to ukoliko je majčin život u opasnosti, ili u slučaju ako je trudnoća posledica silovanja. Ranija odluka kojom se abortus dozvoljava u slučaju da je došlo do oštećenja fetusa izbačena je iz novog zakona.
Poljska je kroz istoriju nekoliko puta donosila slične zakone koji su tretirali pitanje abortusa, a prema zvaničnim podacima, Poljska u Evropskoj uniji ima ubedljivo najrigoroznije zakone ove vrste.
Zbog nemogućnosti da se abortusi obavljaju u bolnicama i zbog manipulacije podacima, žene u Poljskoj se sve češće odlučuju na ilegalne abortuse, a takvih slučajeva je više od 200.000 tokom jedne godine.
Pratite nas i na društvenim mrežama: