Foto: Printscreen AP/video

Gotovo svi ukrajinski vojnici koji su branili čeličanu "Azovstal" u Marijupolju predali su se ruskim snagama. Veći deo njih nalazi se u Donjeckoj oblasti koja je pod kontrolom separatista, a Ukrajina se nada da će uspešno sprovesti razmenu zarobljenika.

Podaci koje je objavio Kremlj pokazuju da je oko 1.000 vojnika iz opkoljenog Marijupolja prebačeno u oblasti koje su pod kontrolom separatista koje podržava Rusija, mahom u Donjecku.

Denis Pušilin, lider samoproglašene Donjecke Narodne Republike (DNR), rekao je da će sud odlučiti o sudbini ukrajinskih boraca iz „Azovstala“.

Foto: Tanjug/AP /Alexei Alexandrov

Njihov status ostaje nejasan, pošto u ruskoj državnoj Dumi postoje zahtevi da se bataljon Azov tretira kao teroristička organizacija, što bi onda dovelo u pitanje da li Rusija treba da tretira one koji su se predali kao ratne zarobljenike. U tom slučaju, razmena zarobljenika ne bi bila moguća.

Prema podacima Rusije, iz „Azovstala“ se od ponedeljka predalo oko 1.000 vojnika, a oko 90 njih je ranjeno i nalaze se u bolnici.

Pored toga, Rusi tvrde da su tokom noći ubili 270 ukrajiskih boraca i da su onesposobljene 54 jedinice vojne tehnike.

Foto: EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Zamenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Malijar rekla je da su „pregovori za oslobađanje boraca u toku“, kao i planovi za spasavanje onih koji su još uvek unutar čeličane.

„Procedura razmene će se obaviti. Ako Bog da, sve će biti u redu“, poručila je ona. Međutim, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski bio je oprezniji kada je reč o ovoj temi.

„Misija dovođenja vojnika kući se nastavlja, a za ovaj posao je potrebna delikatnost – i vreme“, rekao je on.

Detalji sporazuma koji je doveo do evakuacije ostaju nejasni, a niz oštrih izjava ruskih zvaničnika sugeriše da bi razmena zarobljenika mogla da predstavlja kamen spoticanja.

Foto: EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov obećao je da će se prema borcima koji su se predali postupati „u skladu sa međunarodnim standardima“, što se ne odnosi na one koje Rusija smatra nacistima.

Ruski istražitelji su naveli da planiraju da ispitaju vojnike i da bi mogli da ih optuže za „zločine koje je ukrajinski režim počinio protiv civilnog stanovništva na jugoistoku Ukrajine“.

U utorak uveče, sedam autobusa sa ukrajinskim vojnicima napustilo je fabriku Azovstal u lučkom gradu i stiglo u bivšu zatvorsku koloniju u gradu Olenivka u Donjecku pod kontrolom Rusije.

POGLEDAJTE JOŠ:

Rusija je operaciju Azovstal nazvala masovnom predajom, dok je ukrajinska vojska rekla da su vojnici koji su branili čeličanu „izvršili svoj borbeni zadatak“ i da je sada glavni cilj da im spasu živote.

Ukrajina je insistirala na sporazumu koji bi takođe omogućio borcima da se povuku u područja pod kontrolom Ukrajine ili njihovu evakuaciju u neutralnu zemlju. Međutim, pošto to nije usledilo, ukrajinski zvaničnici su u ranim jutarnjim satima u utorak saopštili da je odbrana čeličane završena.

„Ovo je bila jedina opcija“, rekla je zamenica ministra odbrane Hana Malijar.

Sva dešavanja iz Ukrajine možete pratiti u našem blogu uživo. 

BONUS VIDEO Predaja ukrajinskih boraca iz Azovstala

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare