Mišel Bešele
Mišel Bešele Foto: EPA-EFE/MARTIAL TREZZINI

Šefica UN za ljudska prava rekla je u Kini da njena poseta koju završava "nije bila istraga" i pozvala Peking da zaustavi "arbitrarne" mere usmerene na muslimansku manjinu Ujgura.

Tokom onlajn konferencije za novinare na kraju njene višednevne posete, Mišel Bašele, visoka komesarka UN za ljudska prava, rekla je da je „čula“ one koji su je poslednjih dana kritikovali jer ona nije kritikovala kineske vlasti.

Bašele, 70-godišnja bivša čileanska predsednica, takođe je tvrdila da je „iskreno“ razgovarala s komunističkim liderima o kampanji koja se vodi u Sinđangu, na severozapadu Kine, gde žive Ujguri, navodno protiv terorizma.

Ta ogromna kineska teritorija dugo je bila poprište krvavih napada na civile koje su počinili, prema vlastima, ujgurski separatisti i islamisti – glavna etnička grupa u regionu. Sinđang, gde živi 26 miliona ljudi, već nekoliko godina je pod drakonskim merama vlasti.

Zapadne studije optužuju Peking da je više od milion Ujgura i pripadnika drugih muslimanskih etničkih grupa zatvorio u „logore za prevaspitavanje“, čak i uz nametanje „prinudnog rada“ i „prisilne sterilizacije“, a Sjedinjene Države kažu da sve to predstavlja „genocid“.

Kina osuđuje izveštaje o tome kao pristrasne i govori o „centrima za stručnu obuku“ namenjenim razvoju zapošljavanja i iskorenjivanju ekstremizma. Ona poriče bilo kakvu „prisilnu sterilizaciju“, već trvdi da samo sprovodi „politiku kontrole rađanja“.

Prema njihovim rečima, Ujguri su internirani isključivo na osnovu navodnog ekstremizma, zbog predugačke brade, vlastima sumnjivog putovanja u inostranstvo ili verskih uverenja koja se smatraju previše naprednim. Nekoliko udruženja za odbranu ljudskih prava i pripadnici dijaspore optužuju Peking da je u mrežu svoje antiterorističke kampanje uhvatio izvestan broj ljudi koji nisu počinili nikakav zločin.

Mišel Bašele je pozvala Kinu da zaustavi „arbitrarne i neselektivne“ mere svoje antiterorističke kampanje u Sinđijangu, istovremeno osuđujući „nasilne akte ekstremizma“. Tu zvaničnicu organizacija UN za ljudska prava, Sjedinjene Države i Ujguri koji žive u inostranstvu optužuju da nedovoljno kritikuje Peking i da je svojom sadašnjom posetom dozvolila da bude uvučena u propagandnu operaciju koju je orkestrirala Komunistička partija Kine.

Kineski državni mediji objavili su ove nedelje da je ona pohvalila napredak Kine u ljudskim pravima. Službe UN to nisu ni demantovale, ni potvrdile.

„Ova poseta nije bila istraga“, rekla je danas visoka komesarka i branila svoju posetu, tvrdeći da je „bez nadzora“ vlasti mogla da ima pristup ljudima s kojima je želela da se sastane u Sinđangu.

Mišel Bašele je rekla da se sastala i s predstavnicima civilnog društva u Sinđangu koji je među najstrože najnadziranijim oblastima u svetu.

Mnoge ujgurske porodice kažu da nemaju vesti o svojim zatvorenim rođacima, a Bašele je rekla da su „to i druga pitanja pokrenuti pred vlastima“ i dodala da je „pokrenula mnogo veoma važnih slučajeva“.

Ova poseta bila je prva visokog komesara UN za ljudska prava Kini posle 17 godina, a priređena je tek posle teških pregovora Ujedinjenih nacija i Pekinga. Delegacija UN je tokom posete Kini, zbog epidemijske situacije, bila u „zdravstvenom balonu“, te nije imala kontakta s predstavnicima stranih medija, a kineski državni mediji su izvestili samo o njenim sastancima s predsednikom Si Đinpingom i ministrom spoljnih poslova Vang Jijem.

Bonus video: U Kini se urušila šestospratnica, nepoznat broj žrtava

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar