Foto: EPA-EFE/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Ruske diplomate koji su već godinu dana zaglavljeni u Severnoj Koreji zbog pandemije koronavirusa krenuli su ove nedelje, zajedno sa svojim porodicama, u svojevrsnu odiseju da bi se vratili kući, putujući autobusom, vozom i na kraju - ručnim železničkim kolicima (drezinom). Grupa od osam ljudi iz ruske ambasade u Pjongčangu, krenuli su na "dug i težak put" da se vrate u Rusiju, saopštilo je u petak rusko ministarstvo spoljnih poslova.

Više od godinu dana ruske diplomate nisu mogle da napuste Severnu Koreju nakon što je Pjongjang zatvorio svoje granice zbog koronavirusa. Odlučili su da krenu sami, grupa je putovala 32 sata vozom i dodatnih dva sata autobusom do severnokorejsko-ruske granice.

Tada je usledio „najizazovniji deo“ – ulazak u Rusiju. Da bi to učinila, grupa je montirala posebno izrađena drvena kolica na železničke šine, natovarila ih svojim stvarima, uključujući i svoju decu – i „krenuli su“, gurajući ručno improvizovana kolica skoro milju, sve dok nisu ušli na rusku teritoriju.

U grupi Rusa bili su treći sekretar ambasade Vladislav Sorokin i njegova trogodišnja ćerka Varja, koja je bila najmlađi putnik te grupe.

Putnici su gurali kolica preko mosta preko reke Tumanaje i na kraju stigli do ruske granične stanice u Kasanu, naselja na Dalekom istoku zemlje, gde su ih sačekali zvaničnici iz kancelarije Ministarstva spoljnih poslova u Vladivostoku.

Tada je regionalna administracija obezbedila autobus, „koji je sunarodnike dopremio … do aerodroma Vladivostok“ i oni su se u petak uputili u Moskvu.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima u petak da je diplomatska karijera „veoma teška i izazovna“.

„To može izgledati lepo i elegantno, iako je u stvari ova karijera vrlo teška, intenzivna, potpuno iskušenje“, dodao je.

„Epizode ​​ove vrste mogu se ponekad desiti.“

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da se Ministarstvo spoljnih poslova nekoliko puta „obratilo Pjongjangu sa molbom da pomogne našim diplomatama“, ali nažalost, ovo nije prvi put da ruski državljani moraju napustiti Severnu Koreju železničkim kolima.

Dramatično putovanje zaposlenih u ambasadi dešava se u vreme kada je Severna Koreja posebno ranjiva zbog pandemije, zbog siromaštva u zemlji i slabe zdravstvene infrastrukture.

Rusija i Severna Koreja dugogodišnji su saveznici, a Kremlj je pozvao Ujedinjene nacije da razmotre ublažavanje sankcija.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar