Foto: Paul Faith / AFP / Profimedia

Vlada u Londonu privatno priznaje da je Britanija suočena sa "sistemskom ekonomskom krizom" u jeku pandemije koronavirusa i konačnog izlaska iz Evropske unije.

Pročitajte još:

U poverljivom dokumentu u koji je Gardijan imao uvid navodi se da bi zemlja narednih meseci mogla da se nađe suočena sa „značajnim rizikom“ istovremenih katastrofa uključujući sezonu gripa povrh pandemije koronavirusa.

„Zima 2020. mogla bi da bude kombinacija poplava, pandemije influence, nove infektivne bolesti i koordinisane industrijske akcije i sve to u trenutku kraja tranzicionog perioda“ Bregzita, navodi se u poverljivom brifingu britanske vlade iz septembra.

Najbolji i najgori scenario Bregzita

U dokumentu su izloženi mogući scenariji poslednje faze Bregzita, uključujući i najgore scenarije koji se tiču života nacije, od zdravstvene zaštite do putovanja i politike.

Britanija, procenjuje vlada u Londonu, će vrlo verovatno izaći iz EU bez konačnog dogovora, što bi moglo da se odrazi na zalihe hrane i dostupnost svežih proizvoda, naročito među siromašnima – samohranim roditeljima, deci iz velikih porodica, invalidima.

Ekonomski haos mogao bi da dovede do socijalnih nereda i krize mentalnog zdravlja nacije i istovremeno finansijski ograniči mogućnost reagovanja vlade, navodi se u dokumentu.

Foto:EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

„Sve je to deo intenzivnog plana podrške“

Iz kabineta britanskog premijera navode da je dokument deo „intenzivnog plana“ podrške građanima na kraju tranzicionog perioda.

„Kao odgovorna vlada mi se pripremamo za čitav niz scenarija, uključujući i najgori. Ovo nije predviđanje ili prognoza več scenario nečega što može i ne mora da se dogodi“, rekao je portparol kabineta.

London je pretnje podelio po principu semafora – crvene, narandžaste i zelene zone. Neredi, policija, uticaj na siromašne grupe, socijalnu zaštitu, zalihe hrane i vode potpadaju pod oblasti visokog ili umerenog rizika.

„Najcrnje“ se piše sektoru zdravstvene nege koji je pandemija korone dodatno opteretila, ali i sistemu socijalne zaštite i javnih službi gde bi Bregzit mogao da dovede do nestašica radne snage jer se Britanija do sada oslanjala na radnu snagu iz EU.

Smanjene rezerve lekova takođe su potencijalno opasan problem iako vlada u oktobru potpisala ugovore vredne 80 miliona funti za nabavku lekova i ostale opreme.

Foto:Tanjug/Andrew Milligan/PA via AP

Pročitajte i:

Drugi talas

Najcrnji scenario predviđa jačanje kovida tokom oktobra i novembra -što je i bio slučaj, mada sada broj novozaraženih opada, posle drugog nacionalnog zatvarnja.

U dokumentu se upozorava da bi novi porast broja slučajeva mogao „ozbiljno da ugrozi“ ekonomiju i na duže staze utiče na poverenje potrošača i mešunarodnu trgovnu.

Strahuje se i da će vlada imati problema sa privatnim sektorom jer je pandemija korone žestoko pogodila brojna preduzeća u Britaniji već finansijski uzdrmana Bregzitom, što znači da će se sve više njih sada oslanjati na pomoć države.

Među ostalim razlozima za brigu su nedostatak hemikalija za tretiranje vodovoda, veterinarskih lekova neophodnih u proizvodnji hrane, kao i smanjeni kapacitet proizvodnje kako zbog Bregzita tako i zbog korone.

Kovid je takođe zakomplikovao ljudima planove preseljenja u ili van Velike Britanije, a Bregzit i korona su udruženo nokautirali turistički i sektor putovanja jer EU osiguranje više ne važi za Britance.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare