Foto: ATTILA KISBENEDEK / AFP / Profimedia

Ambasador Mađarske u Beogradu Atila Pinter negirao je da je mađarski premijer Viktor Orban nedavno u mestu Šatoraljaujhelju, na granici Mađarske i Slovačke, otvorio spomenik sa spomenom pločom, sa mapom "velike Mađarske" na kojoj su i delovi teritorije Srbije.

Atila Pinter je saopštenju dostavljenom Tanjugu objasnio da je Orban 6. juna održao govor kod spomenika 100. Državne zastave, delu spomenika Mađarska Golgota, nakon čega je otvoren centenarijski spomenik Turul, na kojem, tvrdi on, nema spomen-ploče.

Spomen-ploča čija je fotografija objavljena u srpskim medijima postavljena je u oktobru 2017. godine na spomenik 100. Državne zastave i postavila ju je fondacija Patronus, kaže Pintar.

Dodao je da se Spomenik nacionalnog jedinstva, o kojem su mediji takođe pisali, a na kojem su ugravirana imena ukupno 12.500 gradova, sela i opština koje su do 1920. godine pripadale Mađarskoj, odnosno Austro-ugarskoj, nalazi u Budimpešti i da još nije otvoren.

Na spomeniku koji je Orban otvorio 4. juna na granici Mađarske i Slovačke povodom stogodišnjice potpisivanja Trijanonskog sporazuma nalazi se i spomen ploča sa mapom Mađarske iz vremena pre raspada Austro-ugarskog carstva, koja obuhvata Vojvodinu, kao i druge delove Srbije, Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Austrije, Rumunije, Ukrajine, javili su svi mediji u regionu.

Foto: Printscreen/Facebook/Orbán Viktor

Trijanonski sporazum potpisan je nedugo nakon Prvog svetskog rata u palati Trijanon u Versaju, a njegovim odredbama je nakon raspada Austro-Ugarske mađarska teritorija smanjena za dve trećine.

Na spomeniku su slovima od nerđajućeg čelika ugravirana imena ukupno 12.500 gradova, sela i opština koje su do 1920. godine pripadale Mađarskoj, odnosno Austro-Ugarskoj.

Orbanova vlada platila ga je 16 miliona evra, a u središtu granitnog kompleksa, Spomenika nacionalnog jedinstva, gori večni plamen.

Za događaj je komponovana posebna opera, po uzoru na Riharda Vagnera, a zvanicama su se na otvaranju delile i crne trake žalosti.

Hrvatski portal Indeks preneo je da se među spomen-pločama, uz mapu „velike Mađarske”, nalazi i ona na kojoj piše „Fiume – tengerre magyar”, što znači „Rijeka – Mađarska do mora”.

Na kraju govora, u kojem je naveo da su veliki delovi mađarske teritorije „nasilno otcepljeni”, Orban je rekao da je srećan što će sa Slovacima, Hrvatima, Srbima i Slovencima graditi zajedničku budućnost.

Video snimak događaja na kojem se vidi karta „Velike Mađarske” i spomen-ploča sa spornim natpisom objavljena je na Orbanovom zvaničnom Fejsbuk nalogu.

Orban se početkom maja tako]e našao na meti oštrih kritika u regionu, nakon što je na društvenim mrežama objavio mapu „velike Mađarske”.

Na spomen ploču sa neprimerenim natpisom  reagovala je ambasada Hrvatske u Budimpešti. U službenom saopštenju Budimpešte  objašnjeno je da je natpis za Rijeku netačno preveden i pogrešno protumačen.

Foto: Printscreen/Facebook/Orbán Viktor

Naime, kako su rekli, citat uz Rijeku je iz istoimenog  novinskog članka pesnika i političara Lajoša Košuta iz 1846. godine, gde se podstiče izgradnja železničke pruge i opisuju lepote mora.

Zanimljivo, u celom saopštenju nijednom nije spomenut mađarski premijer Viktor Orban.

Inače, zbog ovog događaja mađarski ambasador u Zagrebu pozvan je na razgovor u Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova.“

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar