Foto: EPA-EFE/DIEGO AZUBEL

Tajland je pošteđen ekspanzije koronavirusa, a niko ne ume da objasni zbog čega je to tako. Da li su društvena distanca, inače imanentna tajlandskoj kulturi ponašanja ili navika da se drugi pozdravljaju molitvenim pokretom glave, a ne zagrljajem, sprečili transmisiju koronavirusa u ovoj državi?

Ipak, da li je rano prihvatanje nošenja maski za lice u Tajlandu, u kombinaciji sa čvrstim sistemom zdravstvene zaštite, sprečilo poguban uticaj virusa? Ili je to učinio život mnogih Tajlanđana na otvorenom?

Postoji li genetska komponenta u kojoj je imuni sistem Tajlanđana i drugih naroda u oblasti reke Mekong otporniji na koronavirus? Možga je alhemija svih ovih faktora izolovala od korona uticaja ovu zemlju koja ima 70 miliona ljudi?

Foto: EPA-EFE/DIEGO AZUBEL

Jedno je sigurno. Kako prenosi Njujork tajms, uprkos prilivu stranih posetilaca početkom godine iz zemalja koje su korovirusom teško pogođene, Tajland je zabeležio manje od 3.240 slučajeva i 58 smrtnih slučajeva. Do juče nije bilo slučajeva lokalnog prenosa i tako je već oko sedam nedelja.

Tajna u slivu Mekonga

Čini se da nisku stopu infekcije koronom, osim Tajlanda, dele i druge države u slivu reke Mekong. Vijetnam nije zabeležio nijednu smrt i već tri meseca nema pripisanog slučaja prenošenja u državi. Mjanmar je potvrdio 336 slučajeva, Kambodža 166 i Laos samo 19.

Junan, jugozapadna kineska provincija kroz koju protiče Mekong pre nego što meandrira u jugoistočnu Aziju, imao je manje od 190 slučajeva i trenutno nijedan nije aktivan.

Foto: EPA-EFE/NARONG SANGNAK

„Ne mislim da je reč samo o imunitetu ili genetici. To ima veze sa kulturom. Tajlanđani nemaju kontakt tela sa telom kada se pozdravljaju, a tako se ponašaju i države u reonu Mekonga“, kaže dr Tavesin Visanujotin, portparol tajlandskog Ministarstva za javno zdravlje.

Međutim, nije uvek izgledalo tako uverljivo. Tajland je u januaru potvrdio prvi slučaj koronavirusa u svetu van Kine. Bio je to turista iz Vuhana, kineskog grada iz kog je pandemija krenula.

Još jedan talas zaraze pokrenuo je narod koji je stigao iz Japana, Evrope i SAD. Međutim, nakon što je u martu izvršeno blokiranje granica, sa zatvaranjem kompanija i škola, interni prenosi su se smirili. Svi nedavni slučajevi u Tajlandu bili su među ljudima koji su stigli iz inostranstva.

Mnogo njih bez simptoma

Doktor Viput Pholčaroen, stručnjak za javno zdravlje na Univerzitetu u Bangkoku koji istražuje epidemiju koronavirusa na jugu Tajlanda, primetio je da je više od 90 procenata onih koji su bili pozitivni na testu bilo asimptomatsko, mnogo više od uobičajenog svetskog standarda.

Foto: EPA-EFE/NARONG SANGNAK

„Ono što sada proučavamo je imuni sistem“, poručuje dr Pholčaroen.

On kaže da su Tajlanđani i drugi ljudi iz ovog dela jugoistočne Azije više podložni određenim ozbiljnim slučajevima denga groznice, virusa koji prenose komarci, nego oni sa drugih kontinenata.

„Ako je naš imuni sistem protiv denge toliko loš, zašto protiv kovid-19 ne može da bude bolji?“, zapitao se lekar.

Foto: EPA-EFE/DIEGO AZUBEL

Iako bolnice na Tajlandu nisu preplavili pacijenti sa koronavirusom, ekonomija zemlje zavisi od turizma.

U aprilu je Tajland zabranio gotovo sve dolazne letove usled zaoštravanja mera. Turisti dolaze u Bangkok, nekada najposećeniji grad na svetu. Tajlandsko ministarstvo turizma i sporta procenjuje da bi 60 odsto ugostiteljskih preduzeća moglo da se zatvori do kraja godine.

Na stalnom oprezu

Međunarodni monetarni fond predviđa da će tajlandska ekonomija ove godine biti manja za 6,5 odsto. Više od osam miliona Tajlanđana može da izgubi posao ili prihode tokom ove godine, navodi Svetska banka.

Dobrotvorna organizacija pokrenuta nakon pandemije poplavljena je molbama Tajlanđana koji imaju samo dolar ili dva na svojim bankovnim računima. Međutim, osećaj normalnosti se nedavno vratio u Tajland. Škole su se ponovo otvorile sa decom koja nose maske za lice i koja uče za razmaknutim stolovima.

Foto: EPA-EFE/DIEGO AZUBEL

Tajland je takođe dozvolio da se stranci vrate u zemlju, iako sa tim dolascima dolazi i nova opasnost od zaraze.

„S obzirom na to da bolest još uvek ne jenjava, moramo biti na stalnom oprezu“, kaže dr Visanujotin.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare