Foto:EPA-EFE/FILIP SINGER

Reforma Zakona o zaštiti od zaraze je usvojena je vrlo brzo u oba doma nemačkog Parlamenta: Bundestagu i Bundesratu. Time će mere za suzbijanje širenja koronavirusa biti postavljene na nove pravne temelje. Odmah nakon usvajanja u Bundestagu, i gornji dom Bundesrat je glasao za reformu.

Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer bi još danas trebao da potpiše novi zakon, pa bi on već u četvrtak mogao da stupi na snagu, piše Deutsche Welle.

415 glasova za

O nacrtu zakonskih promena, koji je predstavila Vlada, usledila je kontroverzna rasprava u Bundestagu, ali je na kraju ipak prihvaćen sa 415 glasova za, dok je 236 zastupnika bilo protiv, a osam suzdržano. Pola sata kasnije Bundesrat je sa 49 glasova takođe usvojio predlog promena, što je jasna većina od ukupno 69 glasova pokrajinskih predstavnika. Ovaj zakon određuje okvire za mere za sprečavanje širenja virusa covid-19.

Dok je vladajuća koalicija (CDU/CSU i SPD) objašnjavala kako će mere za zaštitu od korone sada biti postavljene na sigurne pravne temelje, opozicija je kritikovala to što, prema njenom mišljenju, Parlament nema dovoljno uticaja i okarakterisala to zadiranjem u Ustavom zagarantovana prava. Opoziciona stranka Zeleni je ipak, bez obzira na izraženu zabrinutost, podržala zakonske promene. Liberali (FDP), Levica i Alternativa za Nemačku (AfD) su bili protiv.

Foto:EPA-EFE/FILIP SINGER

Vlada brani reforme

U raspravi u Bundestagu su predstavnici vlade branili predložene reforme. Savezni ministar zdravstva Jens Spahn tražio je dalje poverenje Vladi i njenom kriznom menadžmentu. Porast broja zaraženih će pre ili kasnije uzrokovati velike probleme u zdravstvu i gubljenju kontrole, rekao je ovaj političar iz redova CDU. Bärbel Bas (SPD) je odbacila strahovanja da bi reformom mogle da se prošire moći  savezne Vlade i vlada pokrajina.

„Upravo suprotno“, istakla je.

Na početku debate AfD je prvo pokušao da skine temu s dnevnog reda. Ali to nije pošlo za rukom s obzirom na jednoglasni otpor drugih parlamentarnih frakcija. Bernd Bauman (AfD) je kritikovao da je vladajuća koalicija progurala predlog u parlamentarnim odborima tako da zastupnici nisu imali dovoljno vremena za proveru i raspravu.

„Današnji predlog zakona je akreditacija vladi čega nije bilo nikad u istoriji“, rekao je.

Široka kritika reforme Zakona

Zastupnici drugih stranaka se nisu složili s time. Procedura je bila potpuno u redu i parlament „masivno uključen“, kazao je Michael Grosse-Brömer iz Zastupničkog kluba stranaka Unije CDU/CSU. Marko Buschmann iz FDP-a prebacio je AfD-u da nemaju alternativu već da samo dižu pobunu.

Ali zastupnici iz redova FDP-a, Zelenih i Levice ipak su kritikovali reformu Zakona o zaštiti od zaraze. Nova pravila ne postavljaju vladi nikakva ograničenja, smatra šef Liberala Kristian Lindner. Radi se o temeljnom demokratskom pitanju, da vlada nikada ne bi smela da tako masivno zadire u temeljna prava i slobode, rekao je Jan Korte iz Levice.

Foto:EPA-EFE/FILIP SINGER

Mere protiv korone detaljno navedene

U izmenjenom Zakonu o zaštiti od zaraze mere koje savezna Vlada i vlade saveznih pokrajina mogu primeniti u slučaju rasta broja zaraženih su detaljno navedene. Tu su pored obveznog nošenja maski, pravila držanja distance i ograničenja putovanja takođe i zabrane izlaska, ograničenja kontakta, zatvaranje firmi, kao i zabrane održavanja manifestacija i verskih obreda. Savezne pokrajine uvedene mere moraju da ograniče na četiri nedelje, a u slučaju produženja to moraju da obrazlože. Osim toga, Bundestagu moraju da se redovno podnose izveštaji, piše Deutsche Welle.

Do sada su sudovi konstantno ukidali ova obrazloženja, jer tzv. generalna klauzula u Zakonu o zaštiti od zaraze, prema kojoj bi država u ozbiljnim slučajevima mogla da preduzme „neophodne mere“, u međuvremenu više nije bila dovoljna.

Demonstracije protiv mera za suzbijanje pandemije

A dok se raspravljalo i glasalo o reformi Zakona, u Berlinu je protestovalo više hiljada ljudi. Te demonstracije ispred Brandenburških vrata prekinula je policija koja je reagovala zbog niza prekršaja nenošenja maski i nepoštivanja distance, a demonstrantima je naređeno da se raziđu.

Ali kada su to odbili policija je upotrebila vodene topove. Izgleda da je korišćen i suzavac, javljaju novinske agencije dpa i afp. Došlo je do manjih sukoba, a usledila su i hapšenja. Demonstranti su nosili zviždaljke i udarali u šerpe.

Foto:EPA-EFE/FILIP SINGER

„Policija reagovala primereno“

Predsednik Sindikata policije Rainer Wendt je izjavio da očekuje da će za okončavanje protesta trebati više sati, s obzirom na to da su demonstranti agresivni. Zato će policiji biti potrebno još neko vreme za potpuno oslobađanje prostora oko Brandenburških vrata.

Wendt je opravdao upotrebu vodenih topova i hapšenja demonstranata, iako je svestan da policijske prinudne mere nikada nisu „lepe slike“. Ali one su bile u skladu sa zakonom i primerene, smatra predsednik Sindikata policije. Takođe je naglasio da se radilo o „veoma komplikovanoj intervenciji“.

Nije ispoštovan ultimatum policije

Odluka o prekidu protesta donesena je nakon što nije ispoštovan ultimatum policije upućen organizatorima, odnosno uslovi za prijavljene demonstracije.

Razlog za priteste je glasanje o Zakonu o zaštiti od zaraze u nemačkom parlamentu. Protivnici prebacuju vladajućoj koaliciji (CDU/CSU i SPD) da time ograničavaju temeljna prava i uvode „korona-diktaturu“. Kako se ne bi ometalo zasedanje parlamenta, policija je blokirala veliki deo terena oko zgrade.

U intervenciji je učestvovalo više od 2.200 policajaca iz devet saveznih pokrajina i savezne policije.

Mobilizacija na društvenim mrežama

Skeptičari prema merama protiv korone, oni koji negiraju pandemije, među njima i teoretičari zavere, protivnici vakcinacije i desničarski ekstremisti, već danima u celoj zemlji pozivaju na proteste. Na društvenim mrežama se pozivalo na „Dan X“ i blokadu Bundestaga.

Izvor: ss/gencije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar