Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović ocenio je da je Srpska pravoslavna crkva u kontinuitetu instrument velikosrpskog nacionalizma i ruskih imperijalnih interesa na Balkanu.

U intervjuu za emisiju “Oko Globusa” koja je emitovana na portalu Jutarnji.hr  Đukanović je rekao da nije učestvovao na konstitutivnoj sednici Skupštine Crne Gore jer su ga sprečile „ranije preuzete obaveze“.

„To je ipak samo jedno protokolarno pitanje. Mnogo važnije je to što smo u više navrata ponovili da priznajemo rezultate izbora i da čestitamo pobednicima. Učinićemo sve da transfer vlasti protekne brzo i glatko“, rekao je on.

Pročitajte i:

SPC se u sve meša

Na pitanje kako komentariše činjenicu da se vladajući blok dogovorio oko podele funkcija uz posredovanje mitropolita Srpske pravoslavne crkve Amfilohija, Đukanović kaže da je to „samo vrlo dosledno ponašanje nove parlamentarne većine“.

„Više je nego očigledno da je SPC bio ne samo neprimereno uključen u izbore nego je bila i najaktivniji politički akter. SPC je u kontinuitetu instrument velikosrpskog nacionalizma i ruskih imperijalnih interesa na Balkanu. Ovaj put je to samo radio otvoreno. Nakon izbora je jedan od portparola SPC-a rekao da će se SPC povući iz političkog života, čime su samo sve ovo potvrdili. Međutim, njegovi pretpostavljeni se s tim očito nisu složili pa su pokazali kog se pita. Oni su odlučili ko će biti nosilac te politike, što je priznao i sam kandidat za premijera Zdravko Krivokapić. Ali, to je naša realnost s kojom se moramo suočiti kako bismo sačuvali Crnu Goru kao građansku i sekularnu državu s multietničkom demokracijom i evropskim vrednostima“, rekao je Đukanović.

Najstabilnije društvo na Balkanu

On je ocenio da je „Crna Gora najstabilnije društvo na zapadnom Balkanu“.

Verujem da možemo da izdržimo i ovaj eksperiment u koji je zemlja sada ušla. Posle 30 godina menja se vlast, a opozicija koja nikada do sada nije bila vlast mora se učiti tom poslu. A vlast se nakon 30 godina mora učiti opozicijskom delovanju. Tu poruku o borbi i u šumi, ako bude trebalo, poslao sam onima koji su isuviše jednostavno počeli tumačiti rezultate izbora. Ne samo u domaćoj, nego i međunarodnoj javnosti proširila se teza da je rezultatima izbora ugrožena i crnogorska država, rekao je on.

„Na ovim izborima nismo odlučivali o državi, o tome smo odlučili pre 14 godina. Ali ako bilo ko iz Crne Gore ili iz regiona smatra da pod promenom vlasti može da ugrozi našu državu, mora da zna da ćemo je braniti onako kako smo je branili vekovima. Dakle, to nije bila neka zla slutnja, a ni današnja realnost“, rekao je Đukanović.

Na pitanje koliko je realna špekulacija o kompenzaciji Srbiji za gubitak Kosova ustupcima vezanim uz Crnu Goru i Republiku Srpsku, Đukanović kaže da se na globalnoj sceni sve brzo menja, „osim balkanske nepovoljne realnosti“.

„To je jedna od, uveren sam, pogrešnih balkanskih percepcija. Balkan je uvek bio na liniji fronta raznih globalnih interesa. Pre nekoliko godina bili smo na udaru ruskih interesa koji su hteli da spreče ulazak Crne gore u NATO. Ne možemo isključiti mogućnost da velikosrpski interesi nisu do kraja dosanjani. Nisam još pročitao ni jedan demanti s neke relevantne beogradske adrese. U toku je proces ulaska Kosova u Ujedinjene nacije pa su oni koji neguju velikosrpske aspiracije mogli poverovati u neku kompenzaciju na račun Crne Gore i Republike Srpske. Sve su to snovi i iluzije“, kaže on.

Đukanović je rekao i da je potpisivanje zajedničke izjave lidera pobedničkog bloka da neće menjati spoljnu politiku Crne Gore odavanje priznanja spoljnopolitičkom kursu Crne Gore.

„Na taj su način samo odali najveće moguće priznanje našem spoljnopolitičkom kursu. Je li to nekog na Zapadu iznenadilo? Naravno da ne, zato što je do takvog sporazuma i došlo uz inicijaciju sa Zapada. Ne bi oni sami napravili takav salto mortale. Ja sam skloniji verovati delima nego rečima. A čuli smo od nekih i da se Crna Gora oslobađa posle 75 godina. Godine 1945. se Crna Gora oslobodila i od fašizma, ali i od srpske okupacije koja je počela 1918. godine“, rekao je on.

Srbija davala logistiku velikosrpskom nacionalizmu

Đukanović je rekao da „nema dileme“ da je Beograd davao logističku podršku „velikosrpskom nacionalizu prema Crnoj Gori“ i da je o tome pričao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

„Gotovo da nema zvaničnikaSrbije koji se poslednjih godinu dana nije direktno i brutalno umešao i u politički život Crne Gore i u izborni proces. Bilo je i medijskog divljanja. Nema nikakve dileme da je današnja Srbija davala logistiku velikosrpskom nacionalizmu prema Crnoj Gori. Nedavno, pre izbora razgovarao sam s predsednikom Srbije i ukazao mu na to, ali odgovor je bio zaogrnut plaštom zabrinutosti za ugrožena prava srpske manjine u susednim državama. Imao sam utisak da je Vučić nešto preduzeo prema medijima pa je agresija utihnula za jednu oktavu. Ali, pušten je duh iz boce koji se sada ne može kontrolisati“, smatra Đukanović.

Moju ostavku može da traži ko god hoće, ali…

Na pitanje kakva će biti kohabitacija u Crnoj Gori, Đukanović je rekao da će to biti „normalna kohabitacija, barem što se mene tiče“, a na zahteve novoizabranog predsednika Skupštine Crne Gore Alekse Bečića da podnese ostavku dodaje:

„Moju ostavku može da traži ko god hoće, a mogu sad i ja tražiti njegovu ostavku. Ja sam legitimno izabrani predsednik, vrlo sam ponosan na sve što smo postigli i smatram da treba da nastavim da radim dalje. Ko ne bude želeo da sarađuje, neće ugroziti moje funkcionisanje kao predsednika. Imam određeni kapacitet ustavnih ovlašćenja koji ću koristiti kao i do sada“, rekao je Đukanović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare