Marijupolj Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Od početka ruske invazije na Ukrajinu na videlo su isplivale dramatične priče civila koji su preživljavali prave strahote. Najteža situacija je u Marijupolju, koji je od početka rata konstantna meta ruskih snaga. Uznemirijuću priču o tome u kakvim uslovima žive civili u ovom gradu donosi BBC.

Čuvši kako su deca njene najbolje drugarice pila vodu iz bara koje su nastale posle kiše kako bi preživeli, Natalija Roberts želi da ih što pre dovede u Veliku Britaniju.

„Nije bilo hrane i vode, kao ni toaleta“

Julija i njene tri ćerke su izlazile iz svog podrumskog skloništa u Marijupolju nakon što je padala kiša, jer su bile mnogo žedne. U podrumu u kojem su boravile nisu imale osnovnih uslova za život. Nije bilo hrane i vode, kao ni toaleta, tuša i struje. Natalija sada želi da svoju prijateljicu dovede u Vels, prenosi BBC.

„Jednom davno smo imale malu činu supe za troje dece“, objasnila je Julija. „I jedna čaša vode za troje dece da se očiste“, navela je.

Nakon što je njen dom uništen od strane ruskih bombi, Julija i njene ćerke – od 11, 6 i 3 godine – morale su da pronađu utočište u zajedničkom podrumu koji je nudio sklonošte, a jedva su imale hranu da se prehrane.

Deca su toliko tražila hranu, pa je zato pokušavala da ih nahrani u vreme spavanja, tako da su se osećali siti pre nego što odu na počinak.

„Kada je počela da pada kiša, prvo su pili vodu iz bara. Onda su kišnicom punili tepsije kako bi imali vodu“, dodala je.

Julija je na kraju morala da ostavi svoju decu da se kriju dok je ona otišla da pronađe svežu vodu.

„Bunar je bio udaljen nekih tri kilometara. Morala sam da trčim pod paljbom i bombama“, priseća se Julija. Kada se njena srednja ćerka razbolela, nije bilo lekova. Dodala je da je imala novac, ali nije mogla ništa da kupi jer nije bilo ničega.

„Sve je bilo polomljeno, sve je opljačkano i uništeno“, rekla je.

Natalija želi da spase Juliju i njenu decu

Julija i Natalija, koja se preselila u Vels pre pet godina kako bi bila sa svojim mužem, bile su bliske prijateljice od školskih dana i uvek su bile u kontatku, sve dok u februaru nije izbio rat u Ukrajini. Danima i nedeljama, Julija nije mogla da pošalje poruku ili da pozove svoju prijateljicu.

Natalija je povremeno primala snimke koje joj je Julija slala iz bunkera, dok se njen muž bori protiv Rusa na prvoj liniji fronta. Uspela je da izvuče svoju majku i očuha iz istočnog dela Ukrajine kada je situacija počela da eskalira i oni sada žive sa njom, njenim mužem i dvoje dece.

Sada Natalija ne može samo da gleda kako se njena prijateljica muči, pa će učiniti sve da pomogne Juliji i njenoj porodici kako bi kao izbeglice došli u Vels.

„Videla je mrtve ljude u Marijupolju“

Julija i njene ćerke su među 11 miliona Ukrajinaca koji su bili primorani da napiste svoje domove pre nego što su pobegli iz Marijupolja – nedeljama pre početka evakuacije koju sprovode Ujedinjene nacije, prenosi BBC.

Vozom, a zatim i minibusom je Julija sa ćerkama krenula ka Poljskoj, ne znajući kada će ponovo videti svog muža, niti d ali će moći da se pridruže Nataliji i njenoj porodici u Velsu.

Ratni prizori su već ostavili trag na Juliji.

Foto: Tanjug/ (AP /Alexei Alexandrov

„Videla je mrtve ljude u Marijupolju, one koje su ubile rakete. Nisu imali ruke, nego, tela su im bila uništena“, rekla je Natalija.

„Volela bih da Julija dođe ovde u Vels. Sanjala sam da ćemo jednog dana popiti šolju čaja u našoj trpezariji i oni će moći da vide naš život ovde i da imaju srećniji život. Jednostavno bih to volela“, dodala je Natalija.

PROČITAJTE JOŠ:

Dramatični prizori u Marijupolju

Lučki grad Marijupolj, koji je opkoljen od početka marta, sada je pod kontrolom ruskih snaga – iako je nekoliko stotina ukrajinskih vojnika ostalo u čeličani Azostal na jugu grada.

Ruske snage su blokirale veliki industrijski kompleks i nastavljaju sa bombardovanjem, ali još uvek nije učinjen pokušaj da se ukrajinske trupe uzvuku iz tunela ispod čeličane.

Rusija je optužena za ratne zločine zbog intenzivnog granatiranja grada, a lokalni gradonačelnik je rekao da je ubijeno najmanje 20.000 civila. Više od 100.000 ljudi ostaje zarobljeno u ovom gradu.

Oko 27.000 ukrajinskih izbeglica se nalazi u Velikoj Britaniji, a Vels je rekao da sada želi da bude „nacija utočišta“ za one koji beže od užasa rata u svojoj domovini.

BONUS VIDEO: Snimci iz drona – Bombardovanje Marijupolja

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News