Grafika / Slađana Đermanović

Novi talas koronavirusa obrušio se na Evropu a zbog ogromnog skoka broja novozaraženih i preminulih brojne vlade odlučile su se na drastične epidemiološke mere - vanredna stanja, policijski čas, zatvaranja...

Pročitajte još:

Francuska

U Francuskoj je od 30. oktobra na snazi drugi lokdaun. Ljudi mogu da napuste svoje domove samo radi odlaska na posao ili kod lekara. Restorani i barovi su zatvoreni, dok škole i fabrike rade. Zabranjena su sva nepotrebna putovanja kao i granice.

Austrija

Sa početkom iduće sedmice, Austrija se vraća na mere koje su bile na snazi od početka marta do sredine aprila. Zatvaraju se škole, sve trgovine osim onih neophodnih za život, ograničenja izlaska iz kuće važe 24 sata, a ne samo od osam sati uveče do šest ujutru.

Zabrana izlaska na ulicu nije totalna, ali je svjedno vrlo oštra. Građanima je dozvoljen izlazak iz stana po četiri osnove: odlazak na posao, kupovina namirnica za život ili lekova, poseta/pomoć članu porodice i sportska šetnja na otvorenom, ali isključivo sam ili sa članom zajedničkog domaćinstva.

Od prodavnica ostaju otvorene samo one za hranu, drogerije, apoteke i trafike. Od uslužnih će raditi banke i pošte. Kozmetičari, frizeri i ostale uslužne delatnosti tog tipa se zatvaraju.

Foto: REUTERS/Lisi Niesner

Nemačka

Početkom meseca Nemačka je uvela delimični lokdaun u pokušaju da zaustavi širenje koronavirusa. Restorani, barovi, bioskopi, teretane su zabranjeni kao i turistička putovanja. Škole su i dalje otvorene a zbog porasta broja inficiranih vlada neće skoro ublažavati mere. Nemački ministar ekonomije Peter Altmajer upozorio je Nemce da ih čeka još četiri do pet meseci strogih mera.

„Još se nismo izvukli a ne možemo sebi da priuštimo jo-jo zatvaranje sa ekonomijom koja se konstantno otvara i zatvara“, rekao je on.

Portugalija

Drugi talas korone žestoko je pogodio Portugaliju, mnogo gore nego prvi zbog čega je u ovoj zemlji uveden jedan od najstrožih karantina u Evropi sa noćnim policijskim časom i vikend zatvaranjima. Stanovništvo je pozvano da što je moguće više radi od kuće ali su škole, restorani i prodavnice i dalje otvoreni.

Švedska

Švedska je od početka pandemije imala drugačiji, opušteniji pristup koroni, bez obaveznih epidemioloških mera ali se ispostavilo da taj pristup postizanja kolektivnog imuniteta nije urodio plodom zbog čega su uvedene strožije kontrole poštovanja preporuka.

Foto: Amir Nabizadeh/TT News Agency via REUTERS

Crna Gora

Za celu teritoriju Crne Gore od nedelje važe nove epidemiloške mere – zabrana kretanja od 21 uveče do 5 ujutro. Prodavnice i ugostiteljski objekti radiće do 20 časova.

Ipak, škole u Podgorici, Budvi, Ulcinju, Mojkovcu, Cetinju i Žabljaku otvaraju se od ponedeljka, 16. novembra, saopštilo je crnogorsko Ministarstvo prosvete.

Slovenija

U Sloveniji su već dve nedelje na snazi nove mere, između ostalog obuhvataju zabranu bilo kakvog okupljanja van porodičnog kruga, zatvaranje prodavnica i uslužnih delatnosti kao i javnog saobraćaja. I dalje je na snazi policijski čas noću kao i načelna zabrana napuštanja opštinskih granica osim u nužnim slučajevima i zbog odlaska na posao.

Grčka

Policijski čas je u petak na snagu stupio i u Grčkoj. Važiće od 21 sat uveče do pet sati ujutru svakog dana. Tokom tog perioda građanima je dozvoljeno da izlaze samo ako moraju da rade, iz hitnih zdravstvenih razloga ili radi šetnje pasa.

Grčke vlasti su najavile zatvaranje vrtića i osnovnih škola do kraja novembra. Učenje na daljinu je već uvedeno u srednjim školama i na univerzitetima.

Slovačka

U Slovačku će od ponedeljka moći da se uđe samo sa negativnim pi-si-ar testom na koronavirus koji nije stariji od 72 sata, najavio je ministar zdravlja te zemlje Marek Krajči. Do tada će oni koji žele da uđu u Slovačku morati da pokažu negativan antigen test koji ne sme da bude stariji od dve nedelje. Putnici koji dolaze iz „crvenih“, najugroženijih zemalja, moraće da popune elektronski formular i da idu u samoizolaciju.

Foto:EPA-EFE/Matteo Corner

Italija

Italija je uvrstila Kampanju i Toskanu na listu „crvenih zona“ u kojima je visok rizik od zaražavanja koronavirusom, pa će i u te dve regije od nedelje biti uvedene rigoroznije mere. Vlasti Kampanje, u kojoj se nalazi i Napulj, upozorile su da je zdravstveni sistem te regije na ivici kolapsa.

Vladin savetnik za koronavirus Valter Rikardi izjavio je da zemlja ima još dve do tri nedelje da odluži da li će uvesti lokdaun na celoj teritoriji.

Italijanske regije su podeljene u tri zone – crvenu, kao najrizičniju, narandžastu i žutu. U crvenoj zoni trenutno su Lombardija, Bolcano, Pijemont i Dolina Aose na severu, kao i Kalabrija na jugu zemlje. U tim regijama, u kojima živi oko 16,5 od ukupno 60 miliona stanovnika Italije, građani mogu da napuštaju domove samo radi odlaska na posao, iz zdravstvenih razloga ili nabavke.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar