Foto:EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL/ POOL MANDATORY CREDIT/SPUTNIK

Francuski predsednik Emanuel Makron odneo je pobedu na predsedničkim izborima, što je čini se donelo većem delu Evrope, a posebno Evropskoj uniji veliko olakšanje. Da li će novi-stari predsednik Francuske u svom drugom petogodišnjem mandatu moći da se pozicionira kao vodeća figura u EU i da uskoči u "cipele" bivše nemačke kancelarke Angele Merkel koja je vladala EU punih 16 godina?

Emanuel Makron svakako želi da bude nova Angela Merkel i vodeća figura Evropske unije, smatra nekadašnji ambasador Srbije u Francuskoj Radomir Diklić, ali napominje da će „to ići malo teže“ pre svega jer ga na domaćem terenu čeka mnogo problema.

„U trenutku kada je izabran za predsednika počela je kampanja za parlamentarne izbore koji su njemu isto važni kao i predsednički i on tu mora mnogo da se angažuje. Ti izbori su 12. i 19. juna, a Francuska predsedava Evropskom unijom do kraja juna“, kaže Diklić.

Dodaje da će Makron u ovom periodu pokušati makar da napravi jedan malo spektakularniji potez u okviru Evropske unije.

Emanuel Makron
Emanuel Makron Foto: REUTERS/Christian Hartmann

„U junu treba da bude i samit oko Zapadnog Balkana, koji bi bio kruna tog njegovog predsedavanja. Potom će dalje graditi tu poziciju, s tim što je on u blagoj prednosti u odnosu na nemačkog kancelara Olafa Šolca, jer ima više iskustva. Makron se, ipak, već pet godina bavi evropskim poslovima, ali bez pomoći Nemačke, odnosno bez funkcionisanja tog para nema efikasne i uspešne Evropske unije. Pitanje sada koliko će on morati da popušta, a koliko će se nametati… Sasvim je sigurno da on ima ambiciju“, navodi sagovornik „Nove“.

Napominje da je ovo Makronu drugi mandat, a da za treći po Ustavu ne može da se kandiduje, što znači on sada treba „da obezbedi sebi mesto u istoriji“. Smatra da će francuski predsednik imati snage, kako mentalne tako i fizičke, da sve to izdrži, ali da dosta toga zavisi od rezultata na parlamentarnim izborima u junu.

Olaf Šolc Foto: EPA-EFE/NEIL HALL

„Pitanje je kako će proći parlamentarni izbori u Francuskoj i da li će uopšte imati parlamentarnu većinu. U Francuskoj vlada predsednički sistem, pa je Makron taj koji određuje premijera, on je taj koji se ustavno zasnovano, pita o mnogim stvarima iz unutrašnje i spoljne politike Francuske. Ako bude imao lagodnu većinu u parlamentu i dobru vladu, koja sasvim sigurno neće biti samo njegova jednopartijska, onda će Makron imati više vremena da se bavi Unijom“, navodi Diklić.

Ističe da je Francuska politički i ekonomski potencijal u Evropi i da svakako može da iznese tu vodeću ulogu u ovom periodu, iako je možda malo slabija od Nemačke.

PROČITAJTE JOŠ:

„Taman će onda doći do predaje tog primata, kada Makron završi svoj petogodišnji mandat, pa onda će verovatno opet Nemačka odnosno Olaf Šolc, biti dovoljno jaki da preuzmu kormilo“, kaže sagovornik „Nove“.

Kada je reč o možda nekoj značajnijoj ulozi Italije i njenog premijera Marija Dragog u EU, Diklić misli da verovatno postoje i druge ambicije od trenutnog „nemačko-francuskog dua“ koji vodi glavnu reč, ali da je to teško ostvarivo.

Podsećamo, Makron je u nedelju uveče zabeležio ubedljivu pobedu u drugom krugui predsedničkih izbora. Novi-stari predsednik osvojio je 58,55 odsto glasova, dok je njegova protivkandidatkinja Le Pen dobila podršku 41,45 odsto birača.

BONUS VIDEO: Makron pogođen jajetom

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar