Nina Radovanović postala je u Tokiju prva bokserka iz Srbije koja je učestvovala na Olimpijskim igrama. Sam njen plasman postao je istorijski, ali ona ne želi da se zadovolji učešćem.
Nina je aktuelna šampionka Balkana, ali i osvajač zlata na Beogradskom pobedniku 2021. godine, a sada bi mogla u Tokiju da dođe do medalje.
Ona se na Igre plasirala na Vidovdan ove godine (28. jun) i tako još jednom potvrdila da je najbolja srpska bokserka u muva kategoriji do (50,8 kilograma).
„Izuzetno sam srećna i jako mi je drago da sam na kraju svih bitki stigla do plasmana na najveću smotru svih sportista sveta, da tu informaciju mogu potvrditi svim ljubiteljima boksa u Srbiji i to baš na naš veliki praznik Vidovdan. Moj odlazak u Tokio je ujedno i ulazak u istoriju, jer ću biti prva srpkinja predstavnica olimpijskog boksa koja je bila deo ovog takmičenja. Ništa nije došlo preko noći, iza svega stoji veliki rad, trud, odricanja, volja i želja za uspehom i evo uspela sam, vredelo je svega kroz šta sam prošla i ne žalim ni jedne kapi znoja, ali ni krvi prolivene u ringu. Sa ponosom ću nositi srpski dres i boriti se do poslednjeg daha za pobedu Srbije u Tokiju. Želja je medalja, a da će biti lako neće, kao što nije bilo lako ni doći do plasmana na Olimpijske igre. Obećavam borbu, krv, znoj, a na kraju nadam se i suze radosnice“ rekla je Radovanovićeva nakon plasmana.
I to obećanje je i te kako ispunila!
Bivša šampionka sveta u IBO verziji i višestruka šampionka Srbije stigla je na Igre potpuno motivisana, iako je kao i većina sportista tokom koronavirusa gotovo godinu dana bila na prinudnoj pauzi.
Malo je falilo da je i ne vidimo u Tokiju.
„Na kvalifikacinom turniru za OI koji je održan u Londonu marta 2020. i zbog koronavirusa prekinut, stigla sam do finala, ali na taj finalni duel čekala sam više od godinu dana. Pre nepunih mesec dana išla sam u Pariz na tu finalnu borbu za koju sam se temeljno i strateški spremala, ali sudijskim odlukama koje su diskutabilne, što može da potvrdi svaki boks stručnjak, ostala sam bez olimpijske kvote. Kao sportista ne volim da se bavim komentarisanjem sudijskih odluka, ono što je do mene bilo ja sam uradila. Došla sam u Francusku maksimalno pripremljena, sa najvećom verom da će suđenje biti korektno, ali to su sada sve stvari koje su prošle i gde smo mi videli da to nije baš tako. Ipak nakon nepravde koja ti je u životu učinjena, stigne i neko dobro. Nisam dugo čekala, stigla je divna vest, san se ostvario, donešena je odluka da se prvi sa svetskih rang lista pozovu u Tokio, a među njima sam i ja“, rekla je tada Nina.
Ona je prošla neobični put jer je najpre bila kik-bokserka, a onda se prebacila isključivo na boks. Razlog? Oprobala se na jednom takmičenju i odmah osvojila zlato. Sa 19 godina se opredelila za bokserske rukavice.
Došla je na Igre motivisana da pokaže svima kakva bi greška bila da za nju nije bilo mesta u Tokiju.
U prvoj rundi je jednoglasnom sudijskom odlukom (5:0) slavila protiv Kanađanke Mendi Bužol, a ponašala se kao da su joj ovo najmanje treće Olimpijske igre. Bila je samouverena, sigurna, agresivna i tako započela jednu od potencijalno najlepših bajki Srbije u Japanu.
Da ništa nije slučajno pokazala je trijumfom nad Ornelom Havjarimanu iz Burundija sa takođe 5:0. Ipak, nakon meča bila je izuzetno kritična.
„Nisam u potpunosti zadovoljna kako sam boksovala, ali pobeda je najvažnija, samo još jedna me deli od medalje i daću sve od sebe da je osvojim“
Sada je maksimalni fokus na meč sa Ksao-Ven Huang koja je sa 5:0 savladala Đordanu Sorentino.
„Neće biti lako, nezgodna je, prlično visoka, moraću dobro da se taktički spremim. Veruejm da ću ući i mentalno jača, motivisanija, pošto sam u prošloj borbi znala da sam bolja. Velika je ovo stvar, ali neću se zaustaviti, daću sve od sebe, hiljadu puta više nego do sada, da uzmem medalju“, rekla je Nina.
U boksu poraženi polufinalisti osvajaju bronzu, pa bi ulaskom u polufinale Srpkinja obezbedila medalju u muva kategoriji (od 48 do 51 kilograma).
BONUS VIDEO Emotivan doček za basketaše u Srbiji
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Bonus video: Sport koji nas uči pravim vrednostim i poštuje protivnika