Dok se na Vimbldonu odvija žestoka bitka za titulu, a Engleska pokušava da se dokopa trona evropskog šampiona, klupski fudbal u Engleskoj miruje.
Putujte sigurni uz UNIQA putno osiguranje za ceo svet.
Ekipe uskoro kreću sa pripremama za novu sezonu, a samim tim i stadioni na kojima igraju zvrje prazni ili se na njima izvode radovi.
U blizini vimbldonskog kompleksa su se smestila i dva fudbalska kluba koji su svaki na svoj način obeležili istoriju fudbala u Engleskoj i imaju svoj poseban šmek.
Iako u bogatom delu Londona, nijedan ni drugi nisu postali deo ere modernizacije kada su stadioni u pitanju i tu još uvek možete videti delić fudbalske istorije.
Fulam je u poslednjih nekoliko godina postao popularan u Srbiji jer je tu svoj najbolji fudbal igrao Aleksandar Mitrović i stekao kultni status.
Obrada čuvenog hita „Freed from desire“ u čast Mitrovića postala je globalno popularna, a Mitrogol je ostao moderni heroj ovog kluba i šesti najbolji strelac u istoriji koji je za mnoge navijače kultan i zbog stadiona.
„Krejven kotidž“ zauzima posebno mesto u srcu svih navijača jer i dalje izgleda kao što su nekada svi stadioni u Engleskoj. Prvi put je na njemu Fulam zaigrao 1896. a ime je dobio po rezidenciji u kojoj su boravili i mnogi članovi kralejvske porodice kroz istoriju kao što je kraljica Viktorija, najveća britanska vladarka.
Stadion se vremenom razvijao da bi dobio današnji izgled koji je stekao kultni status. Potpuno drugačiji od moderne arhitekture, sa stubovima na tribinama, Fulamov dom je tipičan predstavnik engleskih stadiona koji svi navijači vole. Ako ste ikada gledali Premijer ligu, sigurno ste iz prve zapamtili kako izgleda.
Trenutno se na Krejven kotidžu izvode radovi i nije moguće ući unutra, ali svoju čar ima i kada se gleda spolja jer za razliku svih drugih stadiona, spolja izgleda kao zgrada od cigle.
Deo ka reci, tribina sa čuvenim stubovima, se renovira još od 2019. godine, a ispred se nalazi statua Džonija Hejnsa koji je tokom 50-ih i 60-ih proveo u klubu gotovo pa pune dve decenije.
Stadion AFC Vimbldona takođe ima kultni status iako je koncepcijski potpuno drugačiji, a pre svega zbog istorije same ekipe, a ne arhitekture. Klub koji sada igra u Ligi dva, četvrtom rangu engleskog fudbala mnogi pamte i zbog čuvene „lude družine“. Bila je to ekipa Vimbldona koja je 1988. godine osvojila FA Kup, a kasnije je dodatnu popularnost stekla zbog Vinija Džonsa, legendarnog fudbalera koji je slavu stekao i kroz brojne kultne filmove poput „Dve čađave dvocevke“.
Vimbldon kao takav prestao je da postoji 2003. godine jer je doneta odluka da se klub preseli u Milton Kejns Dauns kako mu je sada ime, dok su navijači osnovali AFC Vimbldon koji je ostao na mestu starog.
Sadašnji stadion u današnjem obliku nosi naziv Čeri red rekords i nalazi se na mestu kultnog „Plau lejna“, dela Vimbldona koji ne spada u onaj buržujski.
Klub je zadržao obeležja, nadimak Donsi i „Luda družina“, ali mnogi smatraju da to više nije ta priča zbog koje je klub nekada bio slavan. Priča o opasnim momcima sa asfalta koji su znali i da budu ubice velikana.
Ipak, za mnoge je prilika da makar vide mesto gde su se dešavale kultne bitke.
BONUS VIDEO