Mnogo dima, a malo vatre - tako bi se u najkraćem moglo opisati učešće Novaka Đokovića na mastersu u Indijan velsu.
Srpski as je završio nastup već u trećem kolu kada ga je u tri seta izbacio Italijan Luka Nardi koji je kao srećni gubitnik upao u glavni žreb.
Nije Đoković izgledao prepoznatljivo ni u jednom trenutku ovog meča. Bio je previše pasivan, nedorečen – jednom rečju loš.
Tako je pompa o njegovom povratku u pustinju na takozvani peti grend slem završena kao izduvani balon, bez prilike da ga vidimo u nekom spektaklu sa ozbiljnijim rivalima.
Đokovića u Indijan Velsu nije bilo još od 2019. godine, a ni nekoliko prethodnih učešća se za njega nije završilo najslavnije, pa je prvi masters u sezoni od jednog od najuspešnijih turnira postao mesto gde odavno nije napravio rezultat.
Srpski as je nakon tri uzastopne titule u periodu od 2014. do 2016. godine čime je došao do ukupne brojke od pet trofeja u naredna četiri učešća najdalje stigao do osmine finala.
I to mu se dogodilo već sledeće sezone kada ga je sa turnira izbacio Nik Kirjos. Kontroverzni Australijanac sa kojim je u godinama koje su usledile izgradio prijateljski odnos je te 2017. u kratkom periodu dva puta dobio srpskog asa.
Pre Indijan Velsa ga je dobio i u Akapulku i tada najavio da će biti opasan u godinama koje slede.
Ako su porazi od Kirjosa mogli da se podvedu kao porazi od zvezde u usponu, naredni nisu bili ni blizu toga.
Već sledeće godine je poražen u drugom kolu, u njegovom prvom meču na turniru u bizarnom spletu okolnosti od Taro Danijela i to tako što je treći set izgubio a 6:1. Delovalo je da će srpski teniser nakon što je izgubio prvi set u taj-brejku i dobijenog drugog seta uspeti kao mnogo puta pre i posle toga da preokrene rezultat, ali se potom u potpunosti raspao. Treba biti pošten i reći da je u prvoj polovini te godine Đoković tražio ritma nakon pauze od pola godine u drugoj polovini 2017. kada je zbog operacije ruke odsustvovao sa terena.
Do kraja te sezone je osvojio Vimbldon i ukupno četiri trofeja i godinu završio kao svetski broj jedan.
U neku ruku i najveće iznenađenje usledilo je na turniru 2019. godine. Srpski as je otvorio sezonu dominantnom titulom na Australijan openu i u pustinju je došao prepun samopouzdanja.
Za razliku od poraza od Kirjosa i Danijela koji su došli nakon loših izdanja u Melburnu, te 2019. godine je njegov poraz u trećoj rundi sve ostavio u šoku. Nakon što je bio slobodan u prvom kolu, lako je savladao Ameriknca Fratanđela, da bi skoro bez ispaljenog metka pao od Filipa Kolšrajbera u dva seta što je bio popriličan šok.
Nakon tog poraza, usledile su godine koje su pojeli koronavirus i zakon o obaveznoj vakcinaciji, pa je američka publika dočekala srpskog tenisera tek ove godine.
Nakon poraza u polufinalu Melburna, očekivala se i njegova reakcija, ali je čitava američka priča delovala više estradnao nego teniski. Đoković je uživao van terena i teško da mu bilo ko može zameriti, a li se to očigledno odrazilo na njegovu igru.
Ipak, to je ako ništa drugo po svemu sudeći dovelo do toga da ipak ode na turnir u Majmiju na popravni, a ako smo od Novaka nešto naučili jeste da niko u istoriji sporta ne ume da se iz lošeg perioda vrati jači i bolji, čak iako već ulazi u godine u kojima nekada nije bilo realno pričati o trofejima.
Ali, Novak Đoković je odavno pokazao da ništa kada je on u pitanju nije realno.
BONUS VIDEO