Tokom godina je najbolji svih vremena pokazao da je sklon eksperimentisanju. Umerenom i proračunatom, baš u toj meri da to donese prevagu u odnosu na rivale. I ovog puta je povukao izuzetno hrabar potez.
Verovatno je teško pronaći igrača u istoriji igre koji je brže pronašao posao nakon završetka igračke karijere. Očigledno je Endi Mari brzo pristao na ponudu Novaka Đokovića da mu bude trener, a mnogi su ostali potpuno zatečeni zbog toga. Ipak, zbog čega je to odluka koja govori u tome da Đoković očigledno bolje od svih razume nove teniske tendencije i realnost koja je donedavno bila nezamisliva.
Na šta konkretno mislimo? Tek je pre par godina, najpre eksperimentalno, a onda i za stalno dozvoljeno da treneri savetuju igrače u toku samog meča. Da li je to urađeno zbog marketinga i jednog dodatnog, i to televizičnog, sadržaja ostaće zauvek pitanje, ali je činjenica da je ta nova realnost.
Otuda je Đokoviću potreban neko ko bi mogao brzo da se privikne na takvu situaciju. Trebao mu je neko ko je dovoljno smeo, dovoljno iskusan, ali i taktičan da može u trenutku da analizira situaciju i donosi odluke. Praktično mu je trebalo da ima dubl partnera u singl meču. Ubrzo se dosetio savršenog rešenja.
Retko ko u istoriji tenisa može da brže donese prave odluke od Marija. Često govore za tenis da je to zapravo partija šaha u punom trku, a to je od Marija napravilo grend slem šampiona. Čovek koji zna kako je nositi na ramenima ogroman pritisak u periodu dok je želje i pritisak čitave Velike Britanije nosio na plećima sada neće imati velikih problema od velike odgovornosti koju ima. Đoković mu je čak i skinuo pritisak proglasivši ovo praktično probnim radom za Australijan open.
Đoković je ovim potezom direktno odgovorio Karlosu Alkarazu i Janiku Sineru. Alkaraz je prvi koji je potpuno prigrlio „coaching“, do te mere da su često govorili da Huan Karlos Ferero kontroliše mladog Španca kao na džojstiku. To je preterano i umanjuje zasluge samog Alkaraza (koji već ima četiri grend slem trofeja na sve tri podloge), ali je činjenica da tenis više nije sport u kom je igrač prepušten sam sebi i da sam rešava probleme u hodu. Uostalom, pitajte i Janika Sinera kada pogleda Simonea Vanjocija ili Darena Kejhila, a oni mu sa dve ili tri rečenice promene percepciju.
Upravo to sada Novak očekuje od škotskog velikana. Upravo bi Mari mogao da dovikne pravu stvar u pravom momentu i tako preokrene neku nezavidnu situaciju. Ovaj potez ujedno pokazuje Đokovićevu rešenost da traje duže i više. Provejavalo je pitanje da li je vreme za „spuštanje zavese“ i da li bi 2025. godina mogla da bude završni čin najveće teniske predstave svih vremena. Ipak, dobiće barem još jedan, ako ne i nekoliko činova.
Dovođene Marija je jasna poruka da Đoković prati teniske trendove i da zna da se prilagodi novoj realnosti. Sada će moći da se osloni na čoveka iz lože koji bi mogao da nekim jednostavnim savetima u trenucima kada Đoković pod adrenalinom to ne vidi promeni tok meča. „Insistiraj na bekhendu“, „produži razmene“ ili „gađaj kik servis“ su neki od saveta koji bi mogli da otvore oči Novaku i pomognu mu da rešava probleme.
Upravo je to glavna razlika Marija u odnosu na sve preostale trenere. Goran Ivanišević je pravio neverovatne stvari, ali mu se često zameralo da nije dovoljno vokalan u toku mečeva Novaka. Nije takav bio ni Marjan Vajda, a Nenad Zimonjić je na momente u Monte Karlu znao da dobaci pravu stvar. Nažalost, samo na momente, pa je to jedan od razloga što saradnja nije produžena.
Mari sada donosi jedinstven uvid u stvari jer je i sam igrao protiv većine aktuelnih igrača, pa će njegova taktička genijalnost moći da pomogne Đokoviću.
Đoković ulazi verovatno u petu eru od početka karijere, a još jednom će morati da izmisli nekog novog Novaka. To ujedno znači da Đoković ne namerava da se zaustavi. San o 25. grend slemu sada ne deluje kao sama pusta želja. Možda postane stvarnost već do kraja januara.
BONUS VIDEO Đorđe Đoković za Nova.rs o turniru u Beogradu, projektu Dubai i potpunoj životnoj promeni