Neponovljiv je.
Novak Đoković je trijumfom nad Kasperom Rudom došao do prilike da po 23. put u karijeri podigne šampionski trofej na nekom od grend slem turnira.
A kako je to izgledalo prethodna 22 puta?
Dočekali smo i tu fotografiju Đokovića sa 23. grend slem peharom, pa je i zvanično postao najtrofejniji igrač u istoriji „belog sporta“ kada je u pitanju broj osvojenih grend slem titula.
A pravi je i trenutak da se podsetimo onoga što je meču protiv Ruda dalo prefiks „istorijski“.
Sve je počelo 2008. godine, kada je Đoković u finalu bio bolji od Žo-Vilfreda Conge sa 3:1, i tako započeo svoju dominaciju na Australijan openu.
Usledio je poraz u finalu US Opena od Rafaela Nadala 2010. godine, da bi 2011. ponovo „berićetan“ bio Melburn, a ovog puta sa 3:0 poražen je Endi Mari.
Iste godine, Đoković je po prvi put uspeo da pokori Vimbldon i US Open. Oba puta bolji je bio od Rafaela Nadala, oba puta rezultatom 3:1.
Treće finale sa Nadalom, treća pobeda – ovog puta „Bik sa Majorke“ poražen je sa 3:2 u pravom teniskom klasiku, pa je Đoković 2012. stigao do svog trećeg grend slem trofeja u Australiji, a petog u karijeri.
Nakon neuspeha u finalima na Rolan Garosu (poraz od Nadala) i US Openu (bolji bio Endi Mari), usledio je nastup 2013. u Melburnu i savršena partija protiv Marija, 3:1 za trijumf nad Škotom za četvrtu titulu u „zemlji kengura“.
Sedmi grend slem torfej došao je na VImbldonu, rival je bio Rodžer Federer, a u meču u kom su viđena čak dva taj-brejka, dok nijedan set nije završen sa manje od deset odigranih gemova, Đoković je uspeo da savlada Švajcarca i sa 3:2 po drugi put trijumfuje u Engleskoj.
Pobeda nad Endijem Marijem u Australiji 2015. nije dovedena u pitanje. Bila su neizvesna dva seta, oba odlučena u taj-brejkovima, da bi potom Đoković prepustio tri gema i sa dva laka seta stigao do osmog trofeja.
Iste godine Rodžer Federer je dobio šansu da se na Vimbldonu revanšira Đokoviću, ali nije uspeo – novi klasik, Novakova pobeda od 3:1 i deveta titula.
Ujedno, to je bio prvi od četiri vezana grend slema koje je Đoković uspeo da osvoji. Usledio je US Open 2015. i novi trijumf nad Federerom (3:1) za „dupli“ broj titula…
Potom i prvi put pobeda bez izgubljenog seta, nad Endijem Marijem u Australiji 2016. godine – broj titula je povećan na 11…
…a do 12. je došao četvrtim uzastopnim grend slem trofejem, pošto je na Rolan Garosu bio bolji od Endija Marija sa 3:1 nakon preokreta.
Nakon što je kompletirao kolekciju, krenula je potera za Federerom i Nadalom.
Prvi naredni trofej Đoković je osvojio 2018. protiv Kevina Andersona na Vimbldonu.
Na US Openu 2018. osvojena je 14. titula, a savladan je veliki prijatelj Huan Martin del Potro sa 3:0.
Ponovo je „plodonosna“ bila Australija, pošto je u Melburnu 2019. razbijanjem Nadala (3:0) došao do broja od 15 titula.
Iste godine po peti put je osvojen je Vimbldon, Novak došao do 16. trofeja, a peti set protiv Rodžera Federera ušao je u istoriju – okončan je rezultatom 13:12.
Titula broj 17 osvojena je 2020. godine protiv Dominika TIma u Australiji – Novak je vodio 1:0, gubio 2:1, a potom preokretom nastavio niz nepobedivosti u finalima Australijan opena.
Početak 2021. doneo je i nastavak Đokovićeve dominacije – Prvo je Danil Medvedev poražen sa 3:0 u Melburnu (18. titula).
Do „kote 19“ popeo se protiv Stefanosa Cicipasa u Parizu. Nakon pobede od 3:2 do koje je stigao neverovatnim preokretom (gubio 2:0), Đoković je postao svestan da su i 21. titula i „kalendar slem“ dostižni.
Potvrdio je to na Vimbldonu (Mateo Beretini, 3:1)…
Potom je u finalu Vimbldona 2022. godine nakon preokreta savladao Nika Kirjosa (4:6, 6.3, 6:4, 7:6)…
Sa Rafaelom Nadalom se poravnao pobedom nad Stefanosom Cicipasom u Australiji, i to nakon što je godinu dana ranije deportovan. Naplatio je to Novak dobro, bukvalno pregazio konkurenciju i sa 3:0 protiv Grka došao do trofeja:
Pratite nas i na društvenim mrežama: