Foto: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Tri meseca je preostalo do starta Australijan opena, grend slem turnira kojom počinje velika trka u svetu tenisa, ali poslednje vesti ozbiljno su zabrinule sve ljubitelje tenisa.

Turnir koji je planiran za period od 18. do 31. januara, nailazi na problem zbog pandemije koronavirusa i činjenice da je mesecima u nazad Melburn, kao središte države Viktorija, u strogom karantinu.

PROČITAJTE JOŠ:

U četvrtak je objavljena informacija da je zaista otkazan Australijan open, ali ne onaj teniski, već u svetu golfa, iako je po planu sa decembra bio pomeren za početak februara, dakle po završetku velikog teniskog događaja u Melburn parku.

PROČITAJTE JOŠ: Novakov „naopaki slem“ – neočekivane prepreke u trci za GOAT

Ako su se u golf federaciji već sada odlučili na ovakav korak, pitanje je onda šta će se zaista dogoditi sa tenisom?

Kreg Tajli, direktor Australijan opena i jedan od čelnika Tenis Australija, mesecima unazad je pričao o mogućim opcijama za održavanje turnira, ali je istina da nijednom nije pomenuo to da turnir neće biti održan.

I dalje stoji pri tome da će turnira biti i grozničavo traži način kako bi i vlasti u državi Viktorija i ne baš omiljenog i hirovitog premijera Dena Endrjuza, ubedio da da zeleno svetlo za održavanje turnira.

Ljubitelji tenisa nisu bez razloga zabrinuti, jer je poznato, kao u slučaju Vimbldona, da golf i tenis federacije, odlično sarađuju i prate jedni druge, tako da otkazivanje jednog Australijan opena može imati implikacije i na onaj drugi.

Foto: EPA-EFE/DAVE HUNT

Posebno ako se ima u vidu činjenica da će to biti prvi put da popularno golf takmičenje, čiji su nekada šampioni bili i Džek Niklaus, Greg Norman i Rori Mekilroj, neće biti održano prvi put posle 1945. Sličnost sa Vimbldonom ove sezone je zapanjujuća.

Teniski Australijan open je turnir koji je pre svih Novaku Đokoviću u prošlosti doneo velike radosti. Srbin je rekorder, ima osam titula i neporažen je u poslednje dve godine na Melburn parku.

U svakom slučaju, on je oduvek bio u njegovim najozbiljnijim planovima i zaista ne bi bilo dobro ukoliko bi organizatori sledili primer kolega iz golf asocijacije i otkazali takmičenje.

Đoković bi tako ostao bez značajne prilike da osvoji deveti pehar u Melburnu i ukupno 18. grend slem u karijeri, što bi svakako mnogo više odgovaralo njegovim rivalima u trci za najboljeg igrača u istoriji sporta, Rodžeru Federeru i Rafaelu Nadalu, koji imaju po 20 trofeja.

Ipak, šta je adut Krega Tajlija u ovom momentu, u pokušaju da Australijan open održi u životu i u teniskom kalendaru za 2021. godinu?

Činjenica je da su u Melburnu i državi Viktorija poslednjih meseci mnogi nezadovoljni situacijom i strogim merama restrikcije.

Situacija je krajnje ozbiljna, mnogi veruju da su karantin i mere koje je nametnula federalna vlada, neopravdane i da ne odgovaraju broju zaraženih koronavirusom.

U Melburnu je proteklih meseci u nekoliko navrata došlo do žestokih protesta građana koji su bili protiv mera restrikcije i to nije prošlo tako nezapaženo.

Tokom perioda „lokdauna“, mnogi su ostali bez poslova, ekonomija je poljuljana, a poznato je da Australijan open svake godine generiše veliki profit, tako da čelnici turnira u tome vide svoju šansu.

Foto: EPA-EFE/LUKAS COCH

Kreg Tajli je ovih dana pričao o tome i naveo da se nada da će to biti dovoljan razlog da vlasti daju dozvolu održavanju turnira i pored nedavne naredbe da se ne dozvoli ulazak strancima u zemlju bez dvonedeljnog karantina.

„Australijan open u januaru upumpava milione dolara u ekonomiju Melburna i Viktorije i ima glavnu ulogu u ekonomskom oporavku države. Samo ove godine turnir je imao profit od 387 miliona dolara, a obezbedio je poslove za hiljade ljudi. Biće to i masivan podstrek za turizam, pre svega za ugostiteljstvo, koje je značajno pogođeno pandemijom ove godine. To je i velika prilika za državu da godinu započnemo na visokom nivou i sa velikim moralnim podstrekom“, poručio je Tajli.

On traži i da tokom turnira, koji bi se po uzoru na protekla dva grend slema, u Njujorku i Parizu, održao u biološkom „mehuru“, bude dozvoljeno prisustvo publike u kapacitetu do 25 odsto.

To bi značilo da bi oko 200.000 gledalaca prošlo kroz kapije Melburn parka tokom turnira, što ne bi bilo beznačajno u smislu profita.

Otuda Tajli i igra na tu kartu zajedničkog interesa i traži da svi učestvuju u procesu organizacije turnira.

Ono što još daje nadu u prilog tome da će turnira biti je i činjenica da je na južnoj polulopti proleće i da bi bilo logično da pandemija počne da popušta, kako se bliži sve toplije vreme.

Ipak, do konačne odluke, svi će morati da sačekaju.

Ako je dobar vesnik da će turnira biti i to što je Rodžer Federer najavio povratak tenisu baš od Australije, onda neka bude tako.

Jer zaista, nikom ne bi odgovaralo da turnira ne bude, a ponajmanje Novaku Đokoviću, koji igra na tu kartu da bi mogao da smanji zaostatak za Rodžerom i Rafom baš tim „poenom“ iz Melburna.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar