Nema punih godinu dana kako je svet ostao u šoku jer je Novak Đoković dobio "poslužavnik" posle meča sa jednim tinejdžerom iz Danske.
Početak novembra 2022. doneo je jedno od iznenađenja godine jer je Holger Rune podigao svoj prvi masters trofej, ni manje ni više, nego protiv najboljeg tenisera svih vremena.
Nije to bio jedan od onih mečeva kad Novak baš nema svoj dan, pa onda greši, nervira se i pritiska crveno dugme za samouništenje.
Takvih dana je bilo malo, ali ih je bilo i finale Pariza nije bio jedan od njih. Kad Novak na 40:40 izađe napred na dobar volej, ili kad pogodi nekoliko savršenih bekhenda i forhenda zaredom, pa kasnije napravi brejk i ode na 4:1, ne može da se kaže da je loše ušao u okršaj.
A bilo koji teniser koji ima 19 godina bi već posle izgubljenog prvog seta i skoro savršenog izdanja Đokovića rekao „nek ide život, dobar je i tanjir“.
Rune to nije uradio i ušao je u Novakovu kožu i samo zamenio uloge. Obično je Novak bio taj koji bi protivniku pružio nadu ako izgubi prvi set, a onda kasnije u drugom i trećem krenuo da kida.
To je sve radio Rune. Brze noge, rizični i precizni udarci, izlasci napred, čak i drop-šotovi. Sve je to Danac imao u svom arsenalu i rano je napravio brejk pa sa 6:3 završio drugi set.
U trećem je bilo 5:5 i to je obično situacija koja odgovara Đokoviću. Kad je bitno i kad se lomi, po pravilu je Novak tad najjači, što u Parizu nije bio, pa je pogodio mrežu i Holger je mogao da se baci na pod jer je osvojio masters titulu.
Taj isti teniser već tri meseca ne može da se sabere i logično je pitanje šta se desilo sa njim? U četvrtak je Boris Beker, nekadašnji trener Novaka Đokovića potvrdio da će sarađivati sa Runeom.
Pitanje je koliko će moći da pomogne Dancu pošto kad je počeo da radi sa Novakom, Beker je već imao šampionski materijal u rukama.
Đoković je dotle već osvajao grend slemove i više masters titula. Rune je drugačija „glina“ koja tek treba da se formira i pitanje je koliko će biti berićetna priča ići Novakovim tragom.
Rune u poslednjih nekoliko meseci ne može da pobedi ni u ranim fazama turnira što je prilično zabrinjavajuće za talenat njegovog kalibra, jer je u jednom trenutku izgubio šest uzastopnih mečeva ne računajući onaj od 12. jula i četvrtfinala Vimbldona sa Karlosom Alkarazom. Nije mogao da pobedi nikog.
Na putu su mu stajali momci kao što su Markus Điron, Rišar Gaske, Mekenzi Mekdonald, Roberto Karbaljes-Baenja, Tijago Monteiro i Leandro Rijedi, dakle teško se može reći sam krem svetskog tenisa.
Ništa nije pomagalo i Rune je prekinuo saradnju sa Patrikom Muratogluom i premda su se lepo ispozdravljali putem društvenih mreža, kasnije se pisalo o sukobima ega između njega, trenera Larsa Kristensena i sličnim stvarima.
Ako se ne računa tračak nade oličen u pobedi nad Feliksom Ože-Alijasimom, Rune je posle toga izgubio i sva tri oktobarska meča od Grigora Dimitrova, Brendona Nakašima i Miomira Kecmanovića.
Ispao je u prvom kolu US opena od 63. tenisera sveta, na startu Sinsinatija, a jedinu pobedu je imao u Pekingu, pošto je i u Šangaju i Stokholmu odmah „degažiran“ s turnira.
Normalno da nijedan od momaka nije protiv Runea dobio meč tako što se samo pojavio na terenu, ali je bilo evidentno da sa Dancem nešto nije u redu i da posle tesno izgubljenog prvog seta od Kecmanovića lakše diže ruke u drugom.
Da je Nakašima protiv njega delovao kao Rafael Nadal iz najboljih dana. Deo razloga što je Rune bar u formi tako brzo stagnirao i ugrozio svoje mesto među deset najboljih tenisera sveta je i njegovo fizičko stanje.
Koincidiralo je sa trećim međusobnim mečom sa Đokovićem u Rimu ove godine, gde je opet Danac pobedio u tri seta i postao jedan od retkih koji protiv Srbina ima pozitivan skor 2:1. Tada su se desili i bolovi u leđima.
„To se desilo u Rimu i pogoršalo se na Rolan Garosu jer je mnogo zanosio pri servisu. Posledica je bio podliv na leđima, a pogođeni nerv je izazivao strašan bol i zapaljenje“, rekla je Aneke Rune, majka danskog tenisera.
Sa Kristensenom je bio primoran da menja servis i ublažio je taj problem, pa leđa ne bi trebalo da mu budu problem na duže staze, makar ne zbog početnog udarca.
Ali, dobro znamo kako se stvari drastično menjaju kad samo jedan segment igre morate da promenite, ili pokušate da korigujete drastično. Sećamo se kako je Novak probao da menja svoju igru sa Todom Martinom pre 13, 14 godina i kako to nije išlo nabolje – naprotiv.
Zato će i Rune morati da nađe neki svoj put do najbolje forme i vreme mu je prilično ograničeno jer već naredne sedmice donose velike izazove. Izgubio je bodove zbog prošlogodišnje titule u Stokholmu, a brani i finale Bazela i titulu u Parizu, što je preko hiljadu bodova zbog kojih ga čeka veliki pad na ATP listi ako nastavi ovako.
Činjenica je da ima motiva napretek, o čemu je takođe pričala njegova majka govoreći da kad je bio klinac, nije hteo da uzima slobodne dane za odmor od tenisa.
„Video je kao kaznu kad ne bi neko vreme mogao da odlazi u klub i igra tenis“, pričala je Aneke Rune, koja će sada svog sina gledati na terenu uz Borisa Bekera.
Ne tako davno, branila je Holgera posle Pekinga rekavši da „niko nije savršen sa 20 godina“ i prozivala je medije što kritikuju mladog tenisera.
Nije jasno da li je svesna, ili ne, ali njemu nije potreban advokat, već da se sam sa sobom prvo fizički pomiri, a onda sve to sortira u glavi i da onda opet krene da „melje“, jer sve predispozicije za to je već pokazao.
„Mogu da potvrdim da ću biti Runeov trener, čini me ponosnim to što me je pozvao. Kontakt je postojao već neko vreme, ali sad mislimo da je dobar trenutak i da ćemo se uklopiti. Moj raspored dozvoljava to i uvek bih bio zainteresovan za Holgera jer on izlazi na teren sa toliko posvećenosti i temperamenta. On je grub dijamant kom treba poliranje. Volim njegove emotivne izlive, trenirao sam i pre jednog takvog igrača Novaka Đokovića, koji nekad nije bio sav svoj na terenu, ali to je dozvoljeno“, rekao je Beker za Eurosport.
Naveo je i da nema poente da se potpisuje ugovor na dve godine kad se sarađuje tek nedelju dana, ali ako bude uspeha, biće i duže saradnje. Pa da vidimo koliko će to uspeha biti.
BONUS VIDEO