Samo su četiri dame od početka 21. veka uspele da vežu 12 pobeda na grend slem turnirima od početka godine. Ipak, Arina Sabalenka ne može da uživa u tome na Rolan Garosu, baš naprotiv mora da se nosi sa različitim pritiscima.
Došlo se do toga da umesto da se veliča njena igra, da joj se sudi samo zbog toga što je iz Belorusije. Očekivali su od nje da osudi sopstvenu državu, zaboravljajući kakve bi to posledice imalo po nju samo u domovini.
Tražili su od nje i na kraju su to uspeli da dobiju, stavili su je na stub srama i danima razvlačili po medijima. Usledilo je rešetanje pitanjima britanskim i američkih novinara dok nisu dobili ono što nisu hteli. O tenisu je tu najmanje bilo priče, a najviše o tome da li se neko sa nekim pozdravio.
Odlučila je Sabalenka da zbog toga zatraži zaštitu orgsnizatora, koji barem javno mnogo insistira na psihičkom zdravlju igrača, i ubrzo je pronađeno kompromisno rešenje. Sabalenka je održala konferenciju za medije na kojoj su mogli da se nađu samo izabranici medija koje je dozvolio WTA. Sabalenka je ispunila svoje obaveze, ali je istovremeno bila barem malo zaštićena. Uostalom, poručila je da se odlučila na ovaj korak jer se „nije osećala sigurno na konferenciji“. Devojka koja uvek deluje mirna i nasmejana dobila je mnogo pitanja o ratu Rusije i Ukrajine i na kraju je procenila da je najpametnije da popusti.
Upitali su je zašto ima toliko fotografija sa Aleksandrom Lukašenkom, kao da ne znaju (ili je još gore ukoliko ne znaju) da vlast određuje ljude koji sede u savezima tih zemalja.
„Pa, igrali smo mnogo mečeva Fed kupa u Belorusiji. On je dolazio na naše mečeve i fotografisao se sa nama posle mečeva. Ništa loše nije bilo u to vreme između Belorusije i Ukrajine, ili Rusije i Ukrajine. Kao što sam rekla više puta, ne podržavam rat. Ne želim da moja zemlja bude umešana u konflikt. Kao što sam rekla više puta, i vi ovde znate. Vi znate moju poziciju i imate moje odgovore. Odgovorila sam na to više puta. Ne podržavam rat. I stvar zbog koje ne želim sport u politici je to što sam samo teniserka, 25-godišnja teniserka. Ne želim da budem umešana u bilo kakvu politiku, da želim da budem, ne bih bila ovde. Ja sam samo teniserka“, poručila je Sabalenka.
I to „ne podržavam rat“ je zaista pričala godinu i po dana unazad. Ipak, to nije bilo dovoljno želeli su da osudi direktno predsednika kog očekivano oslikavaju kao diktatora.
Tu se nisu smirili, pa su je direktno pitali da li podržava Lukašenka.
„Teško pitanje. Ne podržavam rat, znači da sada ne podržavam Lukašenka.“
Ona je prikazana kao zločinac iako to nije zaslužila nijednim gestom. Štaviše su nju optužili da preuveličava i potpaljuje situaciju time što je čekala Elenu Svitolinu na mreži nakon pobede u četvrtfinalu Rolan Garosa. Jasno je da su emocije povišene, ali Svitolina ni u jednom trenutku nije ni pomislila da bi trebalo da se pozdravi sa rivalkom. I ona je videla kao otelotvorenje nečeg zlog, pa je čak i optužila da je provokator.
Tako je Sabalenka postala sigurna vreća za udaranje, kao što je godinama to bio Novak Đoković.
Svitolina je, kao i Marta Kostjuk, dobila zvižduke zbog ponašanja i odluke da u sport umeša politiku. Ipak, ona je kasnije tvrdila da je Sabalenka provokator.
„Ne znam šta je čekala na mreži. Moji stavovi su bili dovoljno jasni“, poručila je Svitolina.
Na to je Sabalenka odgovorila.
„Bio je to samo instinkt, kao što radim u svim mojim mečevima“, poručila je Beloruskinja.
Sabalenka će se sada nositi sa ovakvim pritiscima stalno, ali je pokazala da joj to ne smeta da beleži vrhunske rezultate. Možda i baš u inat, baš kao i Novak.
BONUS VIDEO Đoković 12. put u polufinalu Rolan Garosa – biće najgledaniji teniski meč ove godine