Krenulo je odbrojavanje do početka Olimpijskih igara u Parizu, a u ovom trenutku je ostalo još 97 dana.
Poznata statistička kuća „Grejsnot“ objavila je prognoze osvajača medalja, a koliko su pouzdani pokazuje i podatak da su na prošlim Olimpijskim igrama pogodili kojih će 10 zemalja imati najviše uspeha, iako ne i kompletan redosled.
Ako je suditi po tim prognozama, Srbiji se dobro piše i ovo bi mogle da buud najuspešnije OI ikada za našu zemlju od raspada Jugoslavije. Prema projekcijama, olimpijci Srbije osvojiće deset medalja na Igrama u Parizu, prema prognozi „Grejsnota“.
Od toga čak pet će biti zlatnih, uz dve srebrne i tri bronzane. To znači da bi naša zemlja osvojila jednu medalju više nego prošli put u Tokiju i uz dva zlata više nego na prethodnim Igrama.
Očekuje se da će olimpijski tim SAD osvojiti ukupno 123 odličja, od čega 39 zlatnih. Prognoza je i da će Kina biti druga sa 89 medalja, od čega 35 najsjajnijih.
Te dve reprezentacije osvojile su prva dva mesta pre tri godine na Olimpijskim igrama u Tokiju.
Rangiranje „Grejsnota“ bazira se na broju ukupno osvojenih medalja, iako se drugi rangiraju prema osvojenim zlatnim medaljama.
To bi bilo osmi uzastopni put da selekcija SAD osvoji najviše medalja na letnjim Olimpijskim igrama. Poslednji put to se nije desilo 2008. godine u Pekingu, kada je domaća Kina osvojila najviše.
Prema prognozi, treća po broju medalja će biti Velika Britanija (66 medalja, 13 zlata), zatim Francuska (55-28), Australija (50-13), Japan (49-13), Italija (47-12), Holandija (38-18), Nemačka (36-9) i Južna Koreja (24-9).
U prvih 30 zemalja po broju medalja po proceni „Grejsnota“ nema olimpijaca Hrvatske.
Nepoznati faktor je učešće Rusije i Belorusije, pošto su njihovi sportisti u poslednje dve godine bili odsutni sa većine međunarodnih takmičenja zbog rata u Ukrajini.
Njihov uticaj je teško uzeti u obzir u prognozi, naveo je „Grejsnot“.
Ruski i beloruski sportisti učestvovaće na Igrama u Parizu u individualnim sportovima, kao neutralni, bez državnih simbola i himne.
Tim Srbije za sada broji 82 učesnika sa obezbeđenom normom za Olimpijske igre u Parizu. Ko bi od njih mogao da obraduje naciju i iz Francuske se vrati sa medaljom oko vrata?
Pa sigurno da su sve oči uprte u verovatno poslednjem pokušaju Novaka Đokovića da se domogne zlatne medalje, a jedinu koju je osvojio bila je bronzanog sjaja u Pekingu. Zlato se očekuje i od basketaša koji godinama dominiraju na svetskoj 3×3 sceni, ali su na prošlim Igrama neočekivano poraženi u polufinalu i na kraju su bili treći.
Poslednji pokušaj da dođe do zlata imaće i Ivana Španović kojoj će ovo biti poslednje Igre i želeće makar još jednu medalju.
Srbija je uvek imala uspeha u streljaštvu, a do sada je troje strelaca obezbedilo normu. Zorana Arunović bi konačno mogla da probije led i dođe do toliko željene medalje, dok će ponovo odličje pokušati da „upuca“ i Damir Mikec.
Medalja se očekuje i od muške selekcije u košarci iako će teško do zlata pored američkog drim tima, a novu priliku za najsjajnije odličje jure i odbojkašice kojima je uvek za dlaku izmicalo najviše mesto na postolju.
Zlato brane i vaterpolisti, ali u poslednje vreme nisu imali uspeha na velikim takmičenjime što bi moglo da se promeni u Parizu gde će tražiti šansu makar da se nađu na pobedničkom postolju.
U našoj selekciji se mnogo očekuje i od rvača Andrije Mićića, Mate Nemeša, Hetika Cabolova i Lazara Komarova koji su sjajni bili na brojnim takmičenjima uoči Igara.
Nada iz senke biće mlada Angelina Topić, dok se potajno nadamo i medalji Aleksandre Perišić u tekvonodu, sportu u kojem smo uvek mogli da računamo na odličja.
Ostaje da se vidi i ko će još uspeti da obezbedi kvotu u pojedinačnim sportovima, ali Srbija svojih aduta svakako ima i na ovim Igrama.
BONUS VIDEO Novi svetski rekord Armanda Duplantisa u skoku s motkom – 6.24
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare