Da li se sećate Sande Dubravčić, koja je u međuvremenu dodala i prezime Šimunjak u lična dokumenta. Da li se sećate devojke koja je bila simbol Jugoslavije, a danas predstavlja jednu od najbitnijih dama Zagreba.
Pre tačno 40 godina, tog 8. februara 1984. godine, Dubravčić je ušla u istoriju kada je na stadionu „Koševo“ upalila plamen i tako označila početak Olimpijskih igara u Sarajevu.
‘U novembar 1983. godine pobedila sam aktuelnu svetsku prvakinju (Rozelin Samers), a 1981. bila sam proglašena sportistkinjom Zagreba, Hrvatske i Jugoslavije. Nakon toga stigao je poziv iz ondašnjeg Jugoslavenskog olimpijskog komiteta da nosim baklju i zapalim plamen. Osećaj je bio savršen! To je rečima teško opisati’, ispričala je za „Večernji list“ ona je upalila plamen nakon što je baklju nosilo tačno 1.600 ljudi.
U Sarajevo je stigla dva dana pre ceremonija otvaranja Zimskih olimpijskih igara.
„Bio je bitan takt jer je na kraju trebalo da pretrčim 98 stepenica, ali ne prebrzo da ne bih bila brža od zastave olimpijskih boja koja me pratila na stepenicama. Ali, na kraju je bilo svejedno jesmo li odradili probe ili ne, jer su takt trčanja u poslednji tren promenili, usporili. No kako je sve zajedno bilo vrlo ležerno ta improvizacija nije bila neki veliki problem. Još se sećam kad sam u trku ugledala trenere i sportiste drugih zemalja, a i naše, naravno. U jednoj ruci držala sam baklju, a drugom pokušala da im mahnem. Imala sam veću tremu kasnije na ledu, na olimpijskom takmičenju, nego kada sam nosila plamen“, ispričala je godinama kasnije.
Na tim Igrama je osvojila 10. mesto, a slavila je čuvena Katarina Vit, klizačica Istočne Nemačke.
O Igrama je uvek govorila biranim rečima.
‘To su bile prekrasne, ljudski tople Igre. Priče o poznatom gostoprimstvu Sarajlija nisu nimalo preterane. Ljudi su bili srdačni, otvoreni i susretljivi prema svim gostima. Na primer, stanovnici Baščaršije nisu se bunili na regulaciju saobraćaja iako tih dana nisu smeli da voze automobile centrom grada. Doslovno su svi živeli za Igre’, otkrila je.
Ubrzo je završila sa klizanjem, pa je odlučila da se potpuno posveti Medicinskom fakultetu koji je upisala godinu dana ranije.
Kao članica „Medveščaka“ je osvojila srebro na Evropskom prvenstvu u umetničkom klizanju 1981. godine. Nastupila je na Olimpijskim igrama u Solt Lejk Sitiju gde je bila 11, a bila je petostruka pobednica Zlatne piruete u Zagrebu.
Danas je specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, te načelnica Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Kliničkoj bolnici Sveti duh u Zagrebu.
Udala se za lekara Borisa Šimunjaka, a dobili su ćetku Tenu koja je takođe obukla beli mantil kao roditelji.
Od 1998. godine je jedna od osam medicinskih savetnika Međunarodnog klizačkog saveza, a sportom se danas bavi samo rekreativno.
„Leti plivam, a zimi odem na skijanje na sedam dana“, rekla je ona.
BONUS VIDEO Maradona – fudbalski čarobnjak iz Buenos Ajresa