Olimpijske igre 1984 danas Sarajevo
Foto: Screenshot Youtube Alex Bokov

Prošlo je tačno 40 godina od kada je Jugoslavija bila centar sveta i održala Zimske olimpijske igre u Sarajevu.

I dok su tada svi pisali o Sarajevu, sada je od impresivnih borilišta ostala pustoš ili uspomene.

PROČITAJTE JOŠ

Zimske olimpijske igre su svečano otvorene 8. februara 1984. godine na stadionu „Koševo“, a olimpijski plamen je tada upalila Sanda Dubravčić.

Četiri decenije kasnije se na planinama koje okružuju Sarajevo nalazi tek neka borilišta ili njihovi tragovi jer su mnogi uništeni tokom rata 90-ih.

Neka ni do danas nisu rekonstruisana, pa predstavljaju uspomenu nekih drugih vremena.

Pogledajte kako izgleda čuvena bob staza. Blago rečeno, nije održavana.

Bilo je čak i najava da će Sarajevo pokušati da organizuje Zimske olimpijske igre 2030. godine, da će biti renovirane skakaonice i nordijske staze na Igmanu, da će biti sređena bob staza na Trebeviću, ali se 2022. godine odustalo od te ideje.

U Sarajevo se takmičilo 1.272 sportista iz 49 zemalja, a prvi put se pojavio jedan afrički skijaš Lamine Geje iz Senegala.

Na programu su tada bili alpsko skijanje, bob i sankanje, hokej i umetničko klizanje, bijatlon, nordijsko skijanje i ski skokovi. Olimpijsko selo je bilo na Mojmilu, a takmičili su se sportisti na Jahorini, Bjelašnici, Igmanu i Trebeviu. Potrošeno je tada 150 miliona dolara, a Sarajevo je sada postalo mesto gde su održane Igre, a ne atentat na Franca Ferdinanda. Prodato je 250.000 ulaznica za 12 takmičarskih dana, a više od dve milijarde ljude je gledalo barem neki događaj iz ovog grada.

Maskota je bio čuveni Vučko, čije magnete, priveske i ostale suvenire i dalje možete naći u Sarajevu, a svuda su se čule pesme Zdravksa Čolića.

Bizarno je što tog februara nije bilo uopšte snega, pas u mnogi strepeli da će doći do promene datuma. Onda je usledilo čulo u noći između 7. i 8. februara.

Sneg je padao tolikim intezitetom da ga je bilo i previše, pa su se organizatori čak i hvatali za glavu.

Vojska je pomogla u čišćenju snega i sve je bilo spremno za prvi dan. Tačno 1.600 ljudi je u nekom trenutku nosilo baklju.

Jure Franko je doneo Jugoslaviji prvu olimpijsku medalje i to srebro u veleslalomu. Najviše medalja je osvojio Sovjetski Savez – 25, a najviše zlatnih medalja je pokupila Istočna Nemačka čak devet.

BONUS VIDEO Nevena Ignjatović: Olimpijsko skijanje na Kopaoniku

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar