Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Skandal oko statusa Novaka Đokovića u Melburnu tek je poslednji u nizu događaja koji su bacili izuzetno veliku ljagu na kako profesionalni, tako i amaterski sport u Australiji.

#related-news_0

Sve je počelo još 8. februara 1879. godine, kada je u Sidneju došlo do velikih protesta nakon meča kriketa između Nju Saut Velsa i Engleske, pošto je sudija Džordž Kutlard, inače zaposlen od strane Engleza, pokazao da je bio aut nakon udarca Bilija Murdoka.

Usledio je haos koji je u istoriji Australije ostao upamćen kao „Sidnejski protesti 1879“.

To je bio ujedno i početak krajnje bizarne istorije sporta „zemlje kengura“:

Biciklistički skandal

Tokom trke „Sidnejeva hiljada“ 1904. godine, sedam biciklista je diskvafilikovano  zbog nesportskog ponašanja, što je dovelo do gubitka poverenja u profesionalni biciklizam. Ipak, nije ostalo samo na biciklizmu, pošto je u narednim godinama gotovo svakodnevno izražavana sumnja u profesionalni sport kao takav, tačnije u njegovo poštenje.

To je dovelo do znatno sporijeg razvoja profesionalnog sporta u Australiji.

Nesportski gest Južnog Sidneja i najkvarnija titula u istoriji sporta

Finale ragbi lige između Rabitosa iz Južnog Sidneja i Balmejn Tigrova 1909. godine nije trebalo da bude održano nakon dogovora, a u znak protesta zbog odluke lige Nju Saut Velsa da promeni sistem takmičenja. No, uprkos dogovoru, igrači Južnog Sidneja su se pojavili, dobili trofej namenjen pobedniku, ali i izazvali veliko negodovanje i mržnju ostatka tamošnjeg ragbi sveta koja i dan danas postoji.

Pokušaj „krađe“ fudbalera i suspenzija fudbalskog saveza

Nije Australija uspevala da se vine u sam vrh svetskog fudbala, zaostajali su konstantno za ostatkom sveta, pa su sredinom šeste decenije 20. veka odlučili da „igraju prljavo“. No, pokušaji da „na kvarno“ dobiju igrače koji bi igrali za reprezentaciju „ozija“ protekli su neuspešno, ceo slučaj je prijavljen FIFA, pa je usledila drakonska odluka – Fudbalski savez Australije je raspušten, a ovoj zemlji onemogućeno da se takmiči na takmičenjima koje organizuje FIFA i njeni organi.

Tek tri godine kasnije FIFA je pristala da se Australija vrati pod njeno okrilje.

Piter Norman i pesnica koja ga je skupo koštala

Piter Norman je trebalo da uđe u istoriju kao možda i najveći atletičar u istoriji Australije, ali je umesto toga postao jedna od najtragičnijih ličnosti tamošnjeg sporta. Odluka da ponese bedž kolega iz reprezentacije SAD tokom dodele medalja na Olimpijskim igrama u Meksiku 1968. godine dovela je do njegovog izopštavanja iz gotovo svih dešavanja vezanih za tamošnji sport. Čak mu ni rekordi koje je postavio nisu uračunati sve do 21. veka.

Bojkot Olimpijskih igara 1980. godine

Iako su mnogobrojni sportisti ispunili uslov za nastup na Olimpijskim igrama 1980. godine, Australijanci su poklekli pod pritiscima SAD i podržali ih u bojkotu najvećeg sportskog takmičenja, pošto su Igre te godine održane u Moskvi. Mnogi sportisti iz Australije i danas žale jer su, zbog „hladnog rata“, ostali bez prilike da ostvare možda i najveće uspehe u karijeri.

Doping skandal koji je potresao čitavu Australiju

Gotovo niotkuda, 1988. godine izbio je skandal neviđenih razmera, pošto su australijske vlasti najavile da će započeti izuzetno opsežnu istragu upotrebe dopinga u tamošnjem sportu, nakon što je po drugi put usledio ozbiljan pad integriteta profesionalnog sporta. Usledilo je paničnih nekoliko meseci koji su okončani osnivanjem Sportske anti-doping organizacije Australije, nakon čega se situacija primirila.

Pritiskom do Olimpijskog zlata

Kada je Australija 2004. godine u šoku ispratila trku za mesto u timu koji će plivati na Olimpijskim igrama u Atini, bilo je jasno da neće ostati na tome. No, malo ko je verovao da će Kreg Stivens biti prinuđen da se povuče nakon ogromnih pritisaka, kako bi Jan Torp dobio priliku da brani zlato.

To je i uspeo, ali je uprkos svemu ovaj podvig najboljeg plivača u istoriji Australije ostao u senci otetog mesta u timu.

Foto: EPA/Patrick B. Kraemer

Organizovani kriminal u sportu

Novi udarac australijski sport je doživeo 2013. godine, kada je tamošnja Komisija za kriminal najavila istragu umešanosti sporta i organizovanog kriminala, pre svega dešavanja u tamošnjem ragbiju. Naime, brojni klubovi su povezivani sa kladionicama, pored toga su i vlasnici bili neretko sumnjivi zbog svojih dela i sa debelim dosijeima… Takođe, problem je predstavljala i pojava dopinga, pa je vlast ponovo bila prinuđena da reaguje.

Pored gore navedenih, u istoriji sporta u Australiji bilo je bar nekoliko desetina događaja koji su tamošnji sport drmali iz temelja, pa je situacija sa Đokovićem za Australijance, za razliku od ostatka sveta, nešto sasvim uobičajeno.

BONUS VIDEO Novak Đoković svaki dan dobija podršku, ljudi opet ispred hotela

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar