Uprkos Uredbi Vlade Republike Srbije o vanrednom stanju, izazvanog pandemijom koronavirusa, kojom se zabranjuju sazivanja i održavanja zborova i svih drugih okupljanja građana na otvorenom prostoru, Univerzitetski sportski savez Novog Sada organizovao je odlazak 135 studenata sportista na Kopaonik u okviru "zimskih edukativnih i rekreativnih aktivnosti".
Tri puna autobusa studenata i profesora stigla je u nedelju na Kopaonik, a već sutradan zadužili su skijašku opremu.
Univerzitetski sportski savez Novog Sada organizovao je ovaj odlazak na Kopaonik u okviru „Zimskih edukativnih i rekreativnih aktivnosti studenata“, a projekat za koji je izdvojeno sedam miliona dinara, reklamiran je na sajtu Saveza kao „skijanje na Kopaoniku“. Skijaši na planini planiraju da ostanu šest dana, odnosno do 25. marta.
Instruktori profesori FSFV Novi Sad
Posebnu odgovornost, osim USSNS-a u organizaciji ove aktivnosti ima Fakultet sporta i fizičkog obrazovanja Univerziteta u Novom Sadu koji je kao tehnički organizator ustupio profesore fizičkog vaspitanja koji su na „Skijanju Kopaonik“ u funkciji instruktora skijanja.
Aktivnost USSNS-a nije, dakle, prekinuta ni nakon proglašenja vanrednog stanja od strane predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Projekat je sufinansirao Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučno istraživačku delatnost.
Činjenica da je proglašeno vanredno stanje i da je Vlada Srbije na osnovu člana 200. stav 6. Ustava Republike Srbije donela Uredbu kojom se zabranjuju sazivanja i održavanja zborova i svih drugih okupljanja građana na otvorenom prostoru, koja podrazumeva i zabranu sportskih, kulturnih i drugih manifestacija, osim manifestacija od posebnog interesa za rad i funkcionisanje državnih organa i službi, nije sprečila organizatore „Skijanje Kopaonik“ da održe aktivnost na poznatoj planini.
Ministarstvo omladine i sporta poslalo je dopis kojim se zabranjuje obavljanje sportskih aktivnosti (treninga, utakmica, trka…) u zatvorenim sportskim objektoma, ali i na otvorenom (stadionima, regatnim stazama, trim i biciklističkim stazama…), ali to nije bila prepreka da studenti i profesori ipak završe na skijanju.
Zanimljivo je i to da su studentski domovi gotovo ispražnjeni zbog koronavirusa, Ministarstvo prosvete je prekinulo školsku godinu, ali za skijanje nema nikakvih prepreka.
Naravno, osim pravne odgovornosti, dovodi se u pitanje i moralna obaveza imajući u vidu da organizatori i studenti kršenjem zabrane dovode u opasnost sebe, ali i druge građane s obzirom na to da je proglašena pandemija koronavirusa.
Pratite nas i na društvenim mrežama: