Ruski plivač Kliment Kolesnikov osvojio je zlatnu medalju na 50 metara leđno na Evropskom prvenstvu u Budimpešti, uz novi svetski rekord u toj disciplini.

Kolesnikov je u polufinalu postao prvi plivač koji je 50 metara leđno isplivao za manje od 24 sekunde sa rezultatom 23,93 , a u finalu je to dodatno spustio, pošto je trku završio za 23 sekunde i 80 stotinki.

Prethodni svetski rekord (24,00) takođe je bio u njegovom vlasništvu i bio je na snazi od Evropskog prvenstva 2018. godine u Glazgovu.

Srebrnu medalju je osvojio Rumun Andrej-Robert Glinta, dok je bronza pripala Špancu Ugu Gonsalesu de Oliveiri.

Britanac Adam Piti osvojio je zlato u disciplini 100 metara prsno rezultatom 57,66 sekundi, Italijanka Simona Kvadarela postala je evropska prvakinja na 800 metara slobodno sa 8:20,23, dok su Francuskinja Mari Vatel i Grkinja Ana Dudunaki „podelile“ zlato na 100 metara delfin sa 57,37.

Holanđanka Ranomi Kromoviđojo bila je najbolja u disciplini 50 metara slobodno 23,97, dok je u mešovitoj štafeti 4×200 slobodno slavila reprezentacija Velike Britanije sa rezultatom 7:26,67.