Mnogi nisu ni sanjali da može da se desi ovakav jedan dan i da se sve potrefi skoro u isto vreme.
Sve utakmice Mundobasketa pratite u direktnim prenosima uz SBB na kanalima Sport kluba.
Košarkaši Srbije u finalu Mundobasketa, odbojkaši igraju nokaut fazu Evropskog prvenstva, Novak Đoković finale US Opena, a fudbaleri kvalifikacije sa Litvanijom.
Stvar je ličnog izbora šta neko više vole od sportova, ali ako može na vagi da se izmeri težina, onda je svakako finale Mundobasketa bez premca.
Novak je već rekorder po broju grend slemova i sada može samo da podeblja rekord u odnosu na Rafaela Nadala, odbojkaši su pre četiri godine bili prvaci Evrope, a fudbaleri imaju još do kraja kvalifikacija.
S druge strane, od košarkaša već 21 godinu čekamo zlatnu medalju sa nekog od velikih takmičenja. Bilo je tu ponekog srebra, ali mimo tih „stativa“ iz mečeva sa Sjedinjenim Državama, Slovenijom i Španijom, glavnu nagradu nismo osvajali.
Ovog puta se izabranici Svetislava Pešića nadaju da to mogu da izvedu od 14.40 u Manili (prenos na Sport Klubu 1), gde igraju sa Nemačkom za šesto zlato u reprezentativnoj istoriji.
Time bi se tim Srbije osamio na vrhu po broju zlatnih medalja, ispred Amerikanaca, vlasnika pet svetskih titula.
Tačno je da Nemci poslednjih godina ne prijaju timu Srbije i da je dva puta pobeđivala našu selekciju u kvalifikacijama za Mundobasket u Kini. Međutim, i „orlovi“ su na turniru pred Evropsko prvenstvo prošle godine uzvratili udarac sa 83:56.
Sve to pred ovo finale ne znači ništa, jer i jedni i drugi ulaze sa mnogo samopouzdanja i svojim adutima da uzmu zlatnu medalju.
Nemačka i Srbija će se po drugi put sastati na utakmici Svetskog prvenstva, 2010. su se susrele u prvoj fazi, a Nemačka je pobedila sa minimalnom razlikom (82:81).
Ovogodišnje finale će biti peto između dva evropska tima na Svetskom prvenstvu, ali prvo od 2006. kada su se ukrstile Grčka – Španija.
Novi evropski tim će uzeti zlato, a Sovjetski Savez, odnosno Rusija danas ima tri zlata, Španija dva, a naša zemlja pet. Nemcima je za sada najveći uspeh zlato sa Evropskog iz 1993. i valjalo bi da tako i ostane.
Po nekom nepisanom pravilu, onaj ko pobedi Amerikance, gubio je u sledećem meču, a Nemačka je u svom polufinalu eliminisala upravo SAD.
Svako od poslednja četiri finala FIBA Svetskog prvenstva završilo se razlikom većom od 15 poena, a u svakom od prethodnih pet finala odigranih u 21. veku, tim koji je vodio na poluvremenu pobedio je u utakmici.
Jedno od tih finala završenih razlikom većom od 15 poena bilo je i ono u Madridu 2014. kada je Srbiju pobedila ekipa Sjedinjenih Država sa 129:92.
Nemačka je zasluženo u svom prvom finalu na Mundobasketu. Pobedili su u četiri utakmice protiv evropskih timova na ovogodišnjem turniru, nakon što su pobedili u samo tri od prethodnih devet utakmica protiv protivnika sa svog kontinenta. Međutim, isto je uradila i Srbija. Pobedila je Litvaniju, ali i još tri ekipe iz Evrope u nokaut fazama poslednjih Mundobasketa.
Nažalost, kada je reč o Evropskom prvenstvu, sećamo se šta se desilo prošle godine protiv Italije, u osmini finala takmičenja u Pragu i Berlinu.
Ako se izuzme 1978. godina, kada se prvi put igralo finale jednog Mundobasketa, samo je Španija 2006. uspela da osvoji titulu u svom prvom finalu. Tada je Grčka bila takođe debitant u meču za zlato.
Srbija će, pod ovim imenom, pokušati da postane prva ekipa koja je pobedila u finalu Svetskog prvenstva uprkos tome što je izgubila utakmicu ranije na turniru (kao Jugoslavija imali smo dva poraza 2002. godine). Od te godine, sva naredna četiri šampiona ostala su neporažena tokom celog turnira.
„Orlovi“ su jedini poraz na ovogodišnjem Svetskom imali od Italije i to je bio skriveni blagoslov na neki način, jer se posle toga ekipa dotegla i počela da igra mnogo bolje.
Nemačka (2,2) i Srbija (2,15) su dve ekipe koje imaju najbolji odnos asistencija i izgubljenih lopti na ovom Mundobasketu. To su takođe dva od tri tima koja grabe najviše skokova u odbrani na takmičenju (Nemačka prva sa 76,7%, treća je Srbija sa 74,5%).
Srbija ima u proseku 23,6 poena iz izgubljenih lopti na ovom prvenstvu 2023, više od bilo kog drugog tima, dok je samo Angola (16,4) imala u proseku više poena posle drugog napada od Nemačke (15,6).
Nemačka je jedini tim koji je imao šest svojih igrača koji su postigli 20 i više poena u najmanje jednoj utakmici na ovom FIBA Svetskom prvenstvu 2023. (Obst, Tajs, Šruder, Lo i braća Vagner). Poređenja radi, samo dva igrača su uspela da urade ovo za Srbiju ove godine (Bogdanović i Nikola Jović).
Danijel Tajs je postigao 21 poen u svojoj poslednjoj utakmici, protiv SAD, što je njegov najbolji učinak na utakmici Mundobasketa. On je došao do sedam ili više skokova u svakoj od svoje poslednje tri utakmice nakon što nije uspeo da dođe do te brojke ni u jednoj od prethodnih sedam utakmica u takmičenju.
Denis Šruder je u svojoj poslednjoj utakmici postao drugi najbolji strelac Nemačke na FIBA Svetskom prvenstvu (223), odmah iza Dirka Novickog (425). Od početka izdanja 2019. ostvario je ukupno 94 asistencije, više od bilo kog drugog igrača, ali će se suočiti sa drugim igračem u tom rangu u tom periodu, Stefanom Jovićem (88).
Bogdan Bogdanović je 70 puta šutirao za tri na Svetskom prvenstvu, što je najviše trojki za igrača u konkurenciji u poslednjih 30 godina. On je prosečno beležio 25,4 poena, 5,0 skokova i 4,2 asistencije po utakmici u svojih pet utakmica protiv evropskih timova od početka izdanja 2019.
Nikola Milutinov je četiri puta ostvario dabl-dabl na Svetskom prvenstvu, više nego bilo koji drugi igrač Srbije i mogao bi da postane peti igrač koji je upisao pet puta dabl-dabl u jednom izdanju u poslednjih 30 godina, posle Hosea Ortiza (1998), Mirsada Turkdžana (2002), Endreja Bleča (2014) i Ra Gune (2019). Bio je viđen po jedan dabl-dabl u svakom od poslednjih sedam finala, od kojih je šest bilo od igrača pobedničkog tima.
Po svim ovim podacima, jasno je da svaka od ekipa ima zašto da veruje u zlato, a Srbija, čiji je „moto“ ove godine: „Svi za jednoga, jedan za svi“, zbila je redove kako dugo nismo videli i daće sve od sebe da pokaže šampionski gen zbog kog se i zovemo zemljom košarke.
Orlovi su u prve tri utakmice do vrha napunili mrežice Kine, Portorika i Južnog Sudana, a dodatnu motivaciju dala im je Mozzart fondacija koja za svaki poen donira 1.000 dinara, a za svaku trojku 10.000 dinara. Na samo tri meča u grupnoj fazi takmičenja prikupljeno je 694.000 dinara, koji će se usmeriti za razvoj sporta među školarcima.
BONUS VIDEO: Nova.rs ispratila košarkaše Srbije u finale – pogledajte trening s novim loptama