Foto: EPA-EFE/FRANCIS R. MALASIG

Neka bude "svi za jednog, jedan za svi" - za svetsku medalju

Sve utakmice Mundobasketa pratite u direktnim prenosima uz SBB na kanalima Sport kluba.

Nova.rs ispratila je košarkaše Srbije na polufinalnu utakmicu protiv Kanade, koja se igra od 10.45 po srpskom vremenu (16.45 po lokalnom), za finale Mundobasketa.

Raste tenzija u Manili sve više kako se bliži duel u „MOA areni“, s nestrpljenjem se čeka da počne prvo polufinale. Drugo igraju SAD i Nemačka od 14.40 po srpskom vremenu.

„Orlovi“ su pre podne, oko 10.30 po lokalnom vremenu (4.30 po srpskom) odradili poslednje pripreme za Kanadu, a ono što smo mogli da vidimo je sjajna atmosfera.

PROČITAJTE JOŠ

Srbija će treći put igrati u polufinalu Mundobasketa, posle 2010. i 2104. godine, što je najviše učešća zajedno sa SAD (takođe tri) gledajući poslednja četiri svetska prvenstva. Zanimljivo da su prethodna dva polufinala „orlovi“ završili sa najviše pet poena razlike, izgubili su 83:82 od Turske 2010. i pobedili Francusku sa 90:85 četiri godine kasnije.

S druge strane, Kanada je prvi put u istoriji u polufinalu. Tri utakmice na Mundobasketu dobila kada je postizala 100+ poena, a ukupno gledano je slavila na devet od deset utakmica kada je postizala najmanje 80 poena u 21. veku, uključujući i pet mečeva na ovom šampionatu. Ipak, izgubila je svih 11 duela kada je bila zaustavljena na ispod 80 poena.

Da će ovaj meč biti istinski spektakl, ne samo zbog prilike da „orlovi“ odu u finale, govori i to da će igrati dve ekipe sa najboljim napadačkim rejtingom na turniru. Kanada postiže čak 134,4 poena na 100 poseda, dok je Srbija malo lošija sa 130,2, ali i jedni i drugi garantuju fenomenalnu košarku.

Foto: EPA-EFE/FRANCIS R. MALASIG

Srbija je po dva parametra neprikosnovena na ovom Mundobasketu. Na svaku izgubljenu loptu pravi 2,43 asistencije i beleži svega 9,8 izgubljenih lopti na 100 poseda, po čemu niko nije ispred „orlova“.

Prosečno gledano, „orlovi“ imaju 26,2 asistencije po meču, čak 23 bilo je protiv Litvanije u četvrtfinalu, odnosno 30 pre toga protiv Dominikane. Samo je Španija ispred sa 27,8 u proseku po meču, ali je i završila učešće.

Kapiten Bogdan Bogdanović postiže 20+ poena na devet uzastopnih mečeva računajući od starta Mundobasketa 2019. godine, a nijedan igrač nije imao takav niz duži od sedam mečeva. Ako i u polufinalu postigne najmanje jednu trojku, produžiće trojkaški niz na 24 vezane utakmice u poslednjih 30 godina, čime će i definitivno preteći rekordera Kirka Penija koji je stao na 23.

Najveća pretnja u taboru Kanade je svakako Šej Gildžes-Aleksander koji je vezao dve utakmice sa po najmanje 30 poena i samo je Luis Skola imao više takvih utakmica na SP u 21. veku, čak pet na turniru 2010. godine. Jedina trojica igrača koji su vezivali tri ili više mečeva sa po 30+ poena pored Skole su još i Antonelo Riva i Oskar Šmit.

Foto: EPA-EFE/ROLEX DELA PENA

„Svi smo spremni i raspoloženi i sada bi to trebalo iskoristiti. Uvek kažem, tenzija je korisna. Presija nije dobra, ali ako je tenzija prisutna u rukama, nogama, glavi, onda ona poziva na bolju koncentraciju i odgovornost. Tenzija je pozitivna, jer znači da si spreman i zategnut. Ponoviću ono što sam rekao i pre dolaska ovde da koliko god je moguće damo sve od sebe i odemo na Olimpijske igre. Na jedan način ova generacija je napravila veliki uspeh i to može da bude dobra motivacija“, zaključio je Pešić.

Neka bude tenzija neprestana, neka bude svetska medalja i „svi za jednog, jedan za svi“.

„Orlovi“ su u prve tri utakmice do vrha napunili mrežice Kine, Portorika i Južnog Sudana, a dodatnu motivaciju dala im je Mozzart fondacija koja za svaki poen donira 1.000 dinara, a za svaku trojku 10.000 dinara. Na samo tri meča u grupnoj fazi takmičenja prikupljeno je 694.000 dinara, koji će se usmeriti za razvoj sporta među školarcima.

BONUS VIDEO Svetska legenda nas oduševila, Blat govorio o Srbiji kao niko: Svi znaju koliko volim srpsku košarku