Foto: EPA-EFE/STEVE DIPAOLA SHUTTERSTOCK OUT

Očekivano je izbor najboljih 75 igrača u istoriji NBA ligi izazvao mnogo polemika. Pojavili su se dežurni "pljuvači", hvalospevci i dežurni neistomišljenici koji su jedva dočekali da počne javni okršaj. Ipak, šta je tu, zapravo, sporno?

PROČITAJTE JOŠ

Kontroverzi je mnogo i dok su neke prenaduvane, mnogo je onih koje samo imaju nekoliko znaka pitanja. Ipak, da bismo ovo klupko odmotali moramo da krenemo redom.

Zdrava logika od nas zahteva povratak tačno 25 godina u prošlost kada je 29. oktobra 1996. godine nastala jedna od „najskupljih“ košarkaških fotografija svih vremena. Za 50. godišnjicu je NBA liga objavila listu najboljih igrača u istoriji, a na fotografiji su se našli gotovo svi osim Šekila O’Nila i prerano preminulog Pistola Pita Maraviča.

I ukoliko na to gledamo kao osnovu onda nije nikakvo iznenađenje što je svih 50 igrača iz tog izbora i danas u idealnom timu. Dakle, taj aksiom se nije promenio, a mnogi su zamerili što su se na listi našli igrači poput Dejva Binga, Lenija Vilkinsa, pa i Čarsla Barklija zato što ovi igrači nemaju NBA prsten. I upravo ovaj podatak treba zapamtiti za nešto kasniji momenat priče.

Detaljan spisak Top 75 igrača u istoriji NBA lige pogledajte na kraju teksta.

I ukoliko uzmemo za činjenicu da bi bilo izbacivati igrača iz Top 75 ukoliko je već ranije bio u Top 50 onda zapravo znatno sužavamo krug diskusije. Treba dodati da su svi sa punim pravom očekivalo da se ispravi 25-godišnji greh protiv Boba Mekadua i Dominika Vilkinsa koji se nisu našli u Top 50. Sada mogu da odahnu, dobili su priznanje koje su odavno zaslužili.

Mnogi će reći da je današnja košarka znatno kvalitetnija, razvijenija nego 50-ih ili 60-ih godina, pa im imena Bilija Kaningama, Dolfa Šajesa, Bila Šarmana neće značiti previše. Ipak, svako od njih je na svoj način uneo revoluciju u dotadašnje poimanje košarke, a svi ovi igrači su očekivano i članovi Kuće slavnih.

Najpoznatiji je primer Pol Arizina za koga verovatno mlađi navijači nisu čuli. Ipak, ovaj legendarni igrač Filadelfije je izmislio skok-šut, pa kasnije i šut sa zadrškom. Da, možda je to danas osnovni košarkaški element, ali tada svakako nije bio. Tu je i primer Rika Berija, čoveka koji je izvodio slobodna bacanja poput našeg Radivoja Koraća, te košarkaša koji je na svoj način pogurao ligu korakom unapred.

I ako smo završili segment pod naslovom „Odbrana legendi“, da se osvrnemo ka igračima koji su i dalje aktivni. Pre nego što se pozabavimo onima koji su prošli izbor treba obratiti pažnju na to ko se nije našao na listi. Pau Gasol, Dvajt Hauard, Kris Boš, Manu Đinobili, Toni Parker, Bernard King, Dikembe Mutombo, Bob Lanije, Alonzo Morning, Vins Karter, Aleks Ingliš, Trejsi Mekgrejdi, Klej Tompson, Grent Hil i naš Nikola Jokić sada imaju barem jednu zajedničku stvar – nisu u najboljih 75 igrača NBA.

Nikola Jokić
Nikola Jokić; Foto: Tanjug/AP Photo/Matt York)

I dok su se navijači u Srbiji nadali da bi Jokić nakon MVP nagrade mogao da uđe u izabrano društvo istina je drugačija. Koliko god da Srbin pomera granice moraće da nastavi to da radi i narednih godina, da osvoji NBA prsten ili unese neku novu revoluciju da bi se našao u tom društvu.

Daleko od toga da Jokić nikada neće završiti u društvu Top 100, ali je sada objektivno bilo prerano. Jokić je na dobrom putu. Uostalom u najboljih 75 nema ni Derika Rouza koji je ranije bio MVP lige. „Ruža“ je ostala bez šanse da se tu i nađe, Srbin može svoje mesto da izbori.

Tu je na primer i slučaj Kleja Tompsona za kog nije bilo mesto među najboljim igračima.

„Možda sam naivan u vezi sa svojom sposobnošću da igram košarku. Ali, u svojoj glavi, verujem da sam među 75 najboljih svih vremena“, rekao je Tompson.

I bez ulaženja u previše detalja Tompson je uspeo na jednom susretu da postigne 60 poena za 29 minuta, a onda je zakucan za klupu. U ovom trenutku je trostruki NBA šampion (teško da će se tu zaustaviti), bio je pet puta NBA Ol-star… Rezime navodi da bi morao da bude u grupi najboljih ikada.

Prvih 25 su činili: Karim Abdul Džabar, Janis Adetokumbo, Nejt Arčibald, Čarls Barkli, Bob Kuzi, Dejv Kovens, Kevin Durent, Džulijus Erving, Džordž Džervin, Hal Grir, Džejms Harden, Elvin Hejs, Džeri Lukas, Mozes Meloun, Kevin Mekhejl, Džordž Majkan, Stiv Neš, Dirk Novicki, Hakim Olajdžuvon, Bob Petit, Vilis Rid, Oskar Robertson, Dejvid Robinson, Bil Rasel, Džon Stokton.

Iako ima mnogih koji će osporiti košarkašku genijalnost Karmela Entonija, pre svega jer do sada nije osvojio nijedan NBA prsten, istina je potpuno drugačija.

Ovo je jedan od najboljih košarkaških napadača svih vremena, čovek koji već duže od decenije zna da „izmisli“ poene iz svake situacije. Voleli ga ili ne Melo je jedan od najboljih ikada.

FOTO: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO SHUTTERSTOCK OUT
FOTO: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO SHUTTERSTOCK OUT

Više od 15 sezona je prosečno upisivao 20 i više poena (osam sa 25+), bio je 10 puta Ol-star igrač, ima tri olimpijska zlata i jednu bronzu (jedini košarkaš SAD u istoriji sa ovim dostignućem).

„Melo sa kapuljačom“ je jedan od najpoznatijih NBA mimova (čak je dobio i varijantu u video igrici), a ovo je jedan od igrača koji je u naponu snagu mogao da radi šta je hteo, pa je prava šteta što nikada oko njega nije sklopljena ekipa koja može da napadne prsten pa to mora da uradi sa Lebronom Džejmsom i Entonijem Dejvisom.

Drugu grupu igrača činili su: Majkl Džordan, Leri Bird, Skoti Pipen, Kevin Garnet, Tim Dankan, Pol Arizin. Rik Beri, Vilt Čembrlejn, Klajd Dreksler, Patrik Juing, Volt Frejzer, Džon Hvaliček, Alen Ajverson, Medžik Džonson, Sem Džouns, Karl Meloun, Robert Periš, Kris Pol, Bil Šarman, Ajzea Tomas, Nejt Tarmond, Ves Anseld, Bil Volton, Džeri Vest i Džejms Vorti.

I tu dolazimo do neverovatnog podatka sadašnji tim Lejkersa ima četiri od 75 najboljih igrača u istoriji košarke. Dakle, sve sem titule Lejkersa bi bio ozbiljan poraz. Iako niko ne osporava to mesto Lebronu, ni Melu, pa ni Raselu Vestbruku (najviše zbog toga što je prava tripl-dabl mašina) zbog Entonija Dejvisa se digla „kuka i motika“.

Jeste centar uzeo NBA titulu, ali kao pomoćnik Lebronu. Jeste upisivao sjajne individualne sezone, ali njegova ekipa nije uspevala da pobegne iz druge runde (onda kad bi uspela da stigne do plej-ofa).

Džabe četiri puta idealna petorka, džabe četiri puta defanzivni tim kada to ne naplaćujete titulama. Kako god Dejvis će sigurno ući u Kuću slavnih, ali je veliko pitanje da li je svoje mesto na listi zaslužio pre svih onih pobrojanih košarkaša koji tu nisu. Ako ni zbog čega drugog onda zbog toga što je i dalje aktivan igrač, a nije na nivou Lebrona ili Kavaja Lenarda.

Treću grupu su popunili: Dolf Šejs, Eldžin Bejlor, Pit Maravič, Dejv Bing, Leni Vilkens, Bili Kaningem, Erl Monro, Dejv Debušir, Šekil O’Nil, Dominik Vilkins, Denis Rodman, Rej Alen, Dvejn Vejd, Kobi Brajant, Džejson Kid, Geri Pejton, Bob Mekadu, Pol Pirs, Stef Kari, Redži Miler, Karmelo Entoni, Lebron Džejms, Kavaj Lenard, Demijen Lilard, Rasel Vestbruk i Entoni Dejvis.

I na kraju svojevrsno „pranje“ NBA lige, analitičara i ljubitelja košarke. Nipodaštavanje Demijana Lilarda tokom godina dovelo je do druge krajnosti da mu se da i previše.

I jeste Lilard uveo revoluciju u košarku šutevima sa devet ili čak 10 metara, ali to ne može da bude isključivo njegov brend. Naime, poslednjih godina se u tome takmiči sa Stefom Karijem, pa i sve češće sa Trejom Jangom, saigračem Bogdana Bogdanovića.

Foto: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT SHUTTERSTOCK OUT

Ukoliko je njemu pripisan „patent“ onda bi se napravio pravi smrtni greh barem prema Kariju. Koliko god da je „Dejm tajm“, oni klač momenti u kojima daje trojku za pobedu, postao popularan teško da je Lilard zaslužio da bude na listi pre svih onih pobrojanih igrača.

Iako se šest puta nalazi u nekoj od tri najbolje petorke lige i iako ima šest Ol-star nastupa i dalje nema MVP nagradu, NBA prsten ili nešto što bi ga ozbiljno odvojilo od ostalih na ovoj impresivnoj listi.

Svakako je ovo samo prvi istorijski pregled, a o svemu čitajte i u sledećim danima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NBA (@nba)

BONUS VIDEO Ben Simons na treningu Filadelfije sa mobilnim telefonom

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar