Teško da se Crvenoj zvezdi moglo desiti nešto bolje od povratka Nikole Kalinića, u naponu snage i na vrhuncu igračke zrelosti i karijere. Ipak, to može biti mač sa dve oštrice ukoliko ne dobije adekvatnu podršku i rasterećenje.
Kalinića su posle Fenerbahčea i Valensije mnogi već videli u Barseloni ili u nekom drugom evropskom klubu zvučnog imena, ali je on rešio da se u 29. godini vrati u Srbiju i Crvenu zvezdu.
Bilo je to, bez dileme, najveće pojačanje za tim Dejana Radonjića. Igrački, dobio je lidera po svim svojim afinitetima i u skladu sa filozofijom igre, Kalinić je neko ko se nije razmetao izjavama o zvezdaštvu i pripadnosti klubu.
Samo je došao i počeo od početka sezone da „rudarski“ svoju lojalnost potvrđuje na parketu, ali je čak i u pripremnom periodu bilo mečeva u kojima je imao veoma zahtevnu minutažu.
Dug period proveden na parketu je očekivan od lidera, međutim, on može biti i mač s dve oštrice ukoliko se u skorije vreme Kalinić ne rastereti, za šta će biti neophodno kompletiranje sastava.
Kalinić je samo protiv Splita u 1. kolu ABA lige imao svedeniju minutažu (23:00) zbog inferiornosti rivala koji je pao sa 97:61, to mu je bilo dovoljno za devet poena, šest asistencija i tri skoka, često je i u kasnijim mečevima preuzimao na sebe plejmejkersku ulogu, prevodio loptu i komandovao ekipom, a protiv Budućnosti je bio akter 32 minuta igre (13 poena, šest skokova, dve asistencije), iscrpljujuće za njega je bilo i gostovanje Igokei (35:03 minuta, 16 poena, četiri skoka, tri asistencije).
U Evroligi, prvotim svog nekadašnjeg kluba Fenerbahčea odigrao je 32:40 minuta (devet poena, devet skokova, asistencija i ukradena lopta) u tesnom porazu, pa su usledile pobede nad Makabijem i Žalgirisom.
Bili bi nezamislivi trijumfi bez njegovog učinka, u Tel Avivu je za 33:38 minuta imao 19 poena uz pet skokova i pet asistencija, protiv Žalgirisa je u Beogradu proveo na parketu 34:25 minuta i došao do 15 poena, pet skokova i tri asistencije uz ukradenu loptu.
Praktično, Kalinić odmara u proseku tek nešto više od jednog minuta po četvrtini, igra bez njega donosi prazan hod i Radonjić za sada ne može ili ne želi da niveliše i rizikuje – Nikola Ivanović još nije na očekivanom nivou i naročito je podbacio protiv Budućnosti i Žalgirisa, nedostaju Branko Lazić, Maik Cirbes i Eron Vajt, van stroja su bili još Davidovac i Dobrić, što je dovelo do fluidnosti na određenim pozicijama.
To su najviše „krpili“ Mitrović i Kalinić, koji je treći evroligaški igrač po minutaži (100:43), posle Lorenca Brauna iz Uniksa i Rokasa Giedraitisa iz Baskonije.
Zvezda je iz drugog plana dobila ozbiljnog aduta u Stefanu Lazareviću, karijerno se polako vraća i Ognjen Kuzmić, ali će biti neophodno dodatno kompletiranje kako bi se rasteretio najvažniji igrač.
Jer, do kraja oktobra, Zvezdu čeka pet utakmica u rasponu od 12 dana.
Kalendar KK Crvena zvezda do kraja oktobra
17. oktobar, Crvena zvezda – Cedevita Olimpija, ABA
22. oktobar, Crvena zvezda – Alba, Evroliga
24. oktobar, Mornar – Crvena zvezda, ABA
26. oktobar, Monako – Crvena zvezda, Evroliga
28. oktobar, Armani – Crvena zvezda, Evroliga
BONUS VIDEO Jure Zdovc o Dušanu Ivkoviću posle utakmice Zvezda – Žalgiris
Pratite nas i na društvenim mrežama: