Кošarkaški savez Srbije osmi put je zvanično proglasio najboljeg košarkaša i košarkašicu godine, to su za 2023. Bogdan Bogdanović i Aleksandra Crvendakić, ali je i podelio dva specijalna priznanja u godini jubilija, vek srpske košarke.
Jedno od njih, apsolutno zasluženo, otišlo je u ruke profesora doktora Dragana Radovanovića, čuvenog doktora Gage, koji je više od 20 godina uz košarkašku reprezentaciju Srbije.
Posebno teška i dirljiva je bila 2023. za njega, jer je priznati stručnjak i veliki čovek letos na Svetskom prvenstvu u Manili pokazao koliko svima znači i pomaže, pogotovo u situaciji kada je Boriša Simanić zbog udarca u bubreg vodio životnu bitku.
„Ovo vreme je sad nekako vreme zadovoljstva što se tiče tog događaja, jer i njegovi nalazi omogućavaju sad da počne na neki način sa uvodom u fizičku aktivnost. Polako, ali sigurno, može da krene i putem sportskog oporavka“, otkriva dr Radovanović.
Posebno ga je dirnulo priznanje koje je dobio.
„Za mene je ovo veliko priznanje, od 2001. sam lekar u reprezentaciji, dakle 20 i kusur godina, i zaista mi je reprezentacija pružila mnogo radosti i osećaj velikog ponosa. Ono što je najveće bogatstvo – stekao sam veliki broj prijatelja u košarci. Nekada su bili moji igrači, danas su ljudi uspešni u drugim granama sporta, ali nastavljamo da se družimo, da uživamo u sportu i da uvek pričamo o košarci i obnavljamo neke uspomene“.
Otkrio je i kako sada, sa ove distance, gleda na sve izazove i dramatične momente u Manili, kada je bio među najzaslužnijima, ako ne i najzaslužniji, što je Boriša Simanić dobio životnu bitku.
„Zaista je bilo ozbiljno. Ako govorim o reakciji, to je sastavni deo mog svakodnevnog posla. Najvažnija je što smo dijagnozu postavili na vreme, što sam se izborio za način lečenja i vreme lečenja, da su operacije urađene onda kada je zaista trebalo. Nije bilo lako i oko obezbeđenja krvi… Mislim da je to pitanje i sama FIBA pokrenula, da zdravstveno obezbeđenje velikih sportskih događaja zaista mora da bude jedan od prioriteta. Odnosno kada se određuju i licenciraju ustanove zadužene za velike sportske događaje, zaista moraju da budu na tom nivou. Bez obzira na kom kontinentu, ali taj nivou zaštite i profesionalnosti mora da bude, kao i taj sport, na vrhunskom nivou“, naglasio je dr Radovanović.
Podsetio se čuveni doktor i reči Boriše Simanića na povratku sa Filipina za Srbiju koje će mu zauvek ostati u sećanju.
„Boriša je tih čovek, miran, trpeljiv momak. Međutim, kada smo stigli na aerodrom (u Manili, prim.aut), do kog smo se vozili u sanitetu, i posle kada je u avionu otišao iz svog dela napred kod igrača da bude s njima, gledao me je i samo rekao ‘Dok, vratiću se ja’. To mi je nekako najlepši utisak sa celog tog putovanja“, završio je Prof. dr Radovanović.
BONUS VIDEO Kako su delije pozdravile Simanića na poluvremenu