Ušli smo u 2025. godinu, koja bi mogla da bude istorijska za srpsku reprezentativnu košarku, a odgovor ćemo dobiti na Evrobasketu.
Svetislav Pešić obradovao je sve igrače, ali i veliki broj navijača i ljubitelja košarke u Srbiji, kada je odlučio da produži ugovor i ostane selektor još najmanje na Evropskom prvenstvu, na kom je najpre trebalo izboriti mesto.
Zbog nekih ranijih neočekivanih poraza košarkaške reprezentacije, Pešić i njegovi izabranici bili su izuzetno oprezni u kvalifikacijama, pa su savladani Finska, Gruzija i dvaput Danska, što je bilo dovoljno za plasman na Evrobasket, koji se održava od 27. avgusta do 14. septembra u Letoniji, Poljskoj, Finskoj i na Kipru.
Sa Pešićem na klupi, Srbija je napravila zaista dva ogromna uspeha, postavljena je osnova za budućnost, data je šansa i nekim novim mladim igračima, stvorena je odlična atmosfera, postoji kult reprezentacije…
Svi ljubitelji košarke u Srbiji sa osmehom se sećaju Svetskog prvenstva u Manili 2023. godine, na koje je Srbija otputovala bez Nikole Jokića, Vasilija Micića, Miloša Teodosića… U sastavu su bili Avramović, Stefan Jović, Dobrić, Bogdanović, Nikola Jović, Milutinov, Davidovac, Gudurić, Marinković, Petrušev, Ristić i Boriša Simanić, koji je izgubio i bubreg igrajući za reprezentaciju.
Iako „orlove“ skoro niko nije tada video kao favorite za bilo koju od medalja, Pešić je znao šta mu je potrebno i šta traži, igrači su bili fokusirani i spremni da se sa svakim „potuku“ i malo je falilo da u finalu sa Nemačkoj (83:77) preokrenemo i slavimo, te nam je zlato izmaklo, ali je srebro i te kako jako sijalo.
Na Olimpijskim igrama prošle godine u Parizu, timu su se pridružili i Jokić i Micić (i Uroš Plavšić, nije bilo Stefana Jovića, Ristića i Simanića), a malo je falilo da u polufinalu pred nama „stradaju“ Amerikanci (95:91) i to sa verovatno najjačim timom u istoriji. Srbija je uprkos tome, za tek nešto više od jednog dana, uspela da se oporavi i psihički i fizički, skupi snage i revanšira se Nemcima sa 93:83, što je bilo vredno bronze.
Dakle, u samo dve godine Srbija je sa Pešićem i sjajnim momcima, koji su verovatno još bolji ljudi nego košarkaši, uspela da ispiše nove stranice istorije i podari nam nezaboravne sportske trenutke.
Sada je vreme da se na Evrobasketu napadne zlato, koje već dugo čekamo. Nikada kao samostalna zemlja u košarci se nismo okitili zlatom.
Poslednje koje pamtimo bilo je ono 2002. na Svetskom prvenstvu u Indijanapolisu, kada se Jugoslavija našla ispred Argentine i Nemačke, a u četvrtfinalu je pred nama pao i američki „drim tim“. Četiri godine pre toga osvojeno je zlato i u Atini na Mundobasketu, dok je na Evropskom prvenstvu poslednje zlato osvojeno 2001. godine u Turskoj, a kasnije su 2009. i 2017. uzete dve srebrne medalje.
“Možemo da kažemo da prirodnim napretkom naše igre i reprezentacije, mislim da je idealno vreme za tako nešto (zlato na Evrobasketu) i naravno da će to biti naš cilj i motivacija. Ne bih previše pričao o tome, ulazimo u novu godinu, za nas košarkaše je to leto daleka budućnost. Mnogo toga može da se promeni u par dana, mislim da niko ne razmišlja previše o tome. Svima nam je to potajno na umu, ali kad dođe vreme mislim da ćemo svi imati priliku da pričamo o tome, da se spremimo maksimalno. Mi igrači smo sad fokusirani na sezone, da ostanemo zdravi, a na leto ćemo imati vremena da zacrtamo ciljeve i kvalitetno radimo, a zlato bi trebalo da dođe kao normalan nastavak ovog uspešnog niza reprezentacije”, rekao je Dušan Ristić u intervjuu za Nova.rs.
Ko će biti u timu kada dođe vreme za Evrobasket, još uvek ne znamo, verovatno ne zna ni Pešić, ali o tome sigurno razmišlja i pravi planove i taktiku za ono što čeka „orlove“.
Na prošlom Evropskom prvenstvu 2022. godine, Srbija je ispala od Italije u osmini finala i sigurno da bi to mogao da bude dodatni motiv za Pešića i njegove izabranike da sada poprave utisak, a nema sumnje da će otići kao jedni od favorita i tu ulogu treba da prihvate i s njom da se nose.
U ovom trenutku poznato je 11 reprezentacija koje će biti učesnici Evrobasketa 2025. Pored četiri domaćina (Letonija, Finska, Poljska, Kipar) i Srbije, na najvećoj evropskoj sceni boriće se i Litvanija, Slovenija, Izrael, Turska, Italija i Španija.
Dakle, fali nam još 13 učesnika, koji će biti poznati krajem februara, jer je u martu zakazan žreb.
Reprezentacije će biti raspoređene u četiri grupe po šest timova, a po četiri najbolje iz svake grupe će otići u osminu finala i kasnije se igra po nokaut sistemu, sve dok ne dobijemo osvajače medalja.
Finale je rezervisano za 14. septembar, kompletna nokaut faza biće odigrana u Rigi, dok će grupe biti raspoređene u po jednoj od pomenute četiri zemlje domaćina.
Što se tiče favorita, očekuje se da pored Srbije najveće šanse imaju Francuska, Nemačka i Španija, ali vrebaju i Slovenija, Grčka…
BONUS VIDEO