Foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto

Najzanimljiviji podaci.

Svetsko prvenstvo u Kataru će biti 22. izdanje svetskog prvenstva od prvog Mundijala održanog u Urugvaju 1930. godine, a u tekstu koji sledi ćemo vam predstaviti najzanimljivije brojke vezane za ovaj turnir, ali i za kompletnu istoriju borbe za tron planete kada je najvažnija sporedna stvar na svetu u pitanju.

PROČITAJTE JOŠ...

Za titulu najbolje reprezentacije na svetu boriće se 32 selekcije – najviše iz Evrope (13), šest iz Azije (6), pet iz Afrike (5), dok će iz Severne i Južne Amerike igrati po četiri tima.

I po jednom parametru „orlovi“ su se već izdvojili na prvom mestu – reprezentacija Srbije je najviša ekipa na turniru sa prosečno 187,2 centimetra, gde prednjači Vanja Milinković-Savić sa 202 centimetra. Slede Nikola Milenković (195), a Marko Dmitrović ima 194.

Najviši igrač je Andries Nopert iz Holandije, pošto golman ima 203, dok je najviši igrač Hari Sutar iz Australije (198).

Slede Danska (186,1), Francuska (185), Nemačka (184,7), Hrvatska (184,5), Senegal (184,4), Holandija (184), Poljska (184)…

Najniži je Iljas ŠER sa 164 centimetra.

Interesantno je takođe i da Srbija ima četiri igrača koji su rođeni van teritorije zemlje za koju nastupaju – Vanja i Sergej Milinković-Savić su rođeni u Španiji (Ljeida i Orense), Srđan Babić je rođen u Bosni i Hercegovini, dok je Miloš Veljković iz Crne Gore.

Najviše igrača od ukupno 137 koji su rođeni u drugoj zemlji u svom sastavu ima Maroko, čak 14, slede Tunis i Senegal sa po 12, Katar i Vels imaju po 10, Australija i Kamerun po devet, Gana osam, Kanada, Hrvatska, Portugal po sedam, SAD pet, Francuska, Švajcarska po tri, Poljaci, Šppanci, Nemci i Ekvador po dva, dok Meksiko, Urugvaj, Danska, Engleska, Iran, Holandija, Kostarika, Japan i Belgija imaju po jednog.

Četiri reprezentacije nemaju nijednog fudbalera rođenog van svojih granica – Brazil, Argentina, Saudijska Arabija i Južna Koreja.

Za turnir je registrovan 831 igrač, pošto je selektor Francuske Didije Dešan u odbranu trona poveo 25 od mogućih 26 fudbalera.

Srbija kao naslednik Jugoslavije drži još pet rekorda i dostignuća, od čega je jedno neslavno.

Milorad Arsenijević Balerina bio je prvi čovek koji je, nakon nastupa na Svetskom prvenstvu u Urugvaju 1930. godine, nacionalni tim predvodio dve decenije kasnije na turniru u Brazilu.

Tri puta je utakmica završena sa devet golova razlike, a nakon Mađarske koja je 1954. bila bolja od Južne Koreje sa 9:0, isti rezultat je 20 godina kasnije postavila i Jugoslavija protiv Zaira. Ipak, Mađari su 1982. godine postigli gol više, ali i primili pogodak od El Salvadora (10:1).

Na tom meču, Jugoslavija je postavila rekord po broju igrača koji su se upisali u strelce, pošto su mrežu rivala pogađali Dušan Bajević, Dragan Džajić, Ivica Šurjak, Josip Katalinski, Vladislav Bogićević, Branko Oblak i Ilija Petković.

Pet puta se naša reprezentacija susrela sa Brazilom u grupnoj fazi, a duel u Kataru će biti šesti čime će postati najveće rivalstvo u istoriji grupne faze Mundijala (Argentina i Nigerija se takođe susretale pet puta).

Takođe, naša selekcija je turnir 1974. godine završila sa čak pet susreta na kojima nije zabeležila trijumf. Dva puta je to uspevala Argentina (1974. i 1990), po jednom Zapadna Nemačka (1978), Belgija (1986) i Republika Irska (1990).

Najviše golova na jednom meču postignuto je 1954. godine na meču Austrija – Švajcarska (7:5).

Najbilji strelac Mundijala svih vremena je Miroslav Klose (16 golova), asistent Pele (10).

Iako je turnir u Kataru održan nekoliko meseci kasnije u odnosu na uobičajen termin, to nije najveći razmak između dva turnira, pošto Mundijal nije održan 1942. i 1946. godine zbog Drugog svetskog rata.

Najviše utakmica je odigrao Lotar Mateus (25), najmlađi igrač koji je igrao na Svetskom prvenstvu je Norman Vajtsajd iz Severne Irske (17 godina i 41 dan protiv Jugoslavije 1982. godine), dok je reprezentacija sa najviše nastupa na Mundijalima Brazil – 22.

BONUS VIDEO Skinuo albanski dron i „ukrao“ gol Ronaldu, a supruga ga pitala kako će da žive

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar