Osman Bukari je prosečno trčao 30 kilometara na čas pre nego što je postigao gol za Zvezdu protiv Pjunika (5:0) u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona, a mnogi su se zapitali: Kako stoji u odnosu na ostale svetske fudbalere?
Lista se menja iz godine u godinu, a kako su igrači sve spremniji i sve fizički moćniji tako su iz godine u godinu i brži.
Ne može se sa sigurnošću potvrditi ko je najbrži fudbaler sveta, pa se kao parametri uzimaju samo pojedinačne situacije u kojima su merene ovakve stvari.
Tako je Kilijan Mbape najviše razvio 38 kilometara na čas, a navodno je i Adama Traore iz Barselone uspeo da dostigne istu brzinu. Njih dvojica su jedina dva fudbalera koja su uspela da dođu do tih brzina. Na 37,59 kilometara na čas stali su Mejson Grinvud i Aron van Bisaka iz Mančester junajteda, što samo svedoči koliko je to moćna ekipa za tranziciju. Treći član te sprinterske ekipe bio je Fred koji je stizao do 37,12 kilometara na čas. Sva trojica su bili gosti u Beogradu kada je Partizan dočekao „crvene đavole“, baš kao i što su Holan, Dejvis, pa i Mbape bili na srpskim stadionima u dresovima klubova ili reprezentacije.
Iznad 37,12 je stigao i Fil Foden, fudbaler Mančester sitija, ali ponavljamo da ova merenja nikada nisu sprovedena sistematski već su prikupljani podaci na osnovu pojedničanih situacija.
Ipak, po merenjima je dugo najbrži na svetu bio Arjen Roben koji je uspeo da dođe do čak 37 kilometara na čas. Uradio je to na meču protiv Španije na Svetskom prvenstvu 2014. godine kada je na kraju postigao pogodak. Holanđanina su dobro zapamtili i navijači u našoj zemlji jer je na Mundijalu 2006. godine tako pobegao defanzivcima Srbije i Crne Gore koji su se spremali da on ne napravi taj beg. Ipak, uspeo je da pobegne jednom u toku meča i postigne jedini pogodak na susretu.
Pri vrhu svih lista se nalazi i Alfonso Dejvisu sa maksimalnom brzinom od 36,51 kilometara na čas (mada na mnogim listama ne postoji bržeg igrača od njega). Bek Bajerna koji je često znao da ostavi u prašini mnoge poznate igrače. Dejvis se nametnuo kao vođa defanzivne linije Bajerna od kada je Filip Lam otišao, pa ga neretko po doprinosu porede upravo sa čuvenim asom.
Da živimo u eri superbrzih igrača svedoči i činjenica da je Erling Braut Holan uspeo da razvije brzinu od 36,04 kilomtara na čas u dresu Borusije iz Dortmunda, pt je bio rekord pretprošle sezone u Bundesligi.
Dugo je za najbržeg na planeti važio Teo Volkot koji je mogao da trči brzinom od 35 kilometara na čas. Hektor Belerin je srušio njegov rekord od 4,42 sekunde za 40 metara, što je brže nego što je Jusein Bolt počinjao svoje trke.
U vrhu je i Garet Bejl koji je u dresu Reala znao da prozuji pored igrača pri brzini od 34,7 kilometara na čas.
Zaista impresivne brzine koje samo svedoče koliko je fudbal specifičan i kako iz godine u godinu imamo sve savršenije atlete koje pomeraju granice.
BONUS VIDEO Top 10 najskupljih reprezentacija na Mundijalu