U Superligi ništa novo, skandalima nikad kraja.
I kada pomislite da se srpski fudbal na neki volšeban način pomera unapred i da dobijamo takmičenje u kojem možemo da uživamo, taj osećaj zadovoljstva traje isuviše kratko, kraće nego oktobarsko sunce u Srbiji.
Za tili čas nestane kao rukom odnešen u mulju i brlogu u kojem domaći fudbal odavno obitava i ne planira da se odatle pomera. Ma koliko nam to gadno izgledalo, ali svinje kao životinje vole da se valjaju u blatu i u tome istinski uživaju, a izgleda ni fudbalu u Srbiji tog uživanja ne nedostaje.
U nedelji u kojoj smo gledali dve zaista sjajne evropske predstave na terenima u Srbiji u kojima je Crvena zvezda posle drame preživela Jang Bojs u utakmici sa četiri gola, a TSC nakon trilera osvojio istorijski bod u meču sa Olimpijakosom, došao je vikend i Superliga Srbije.
I novo valjanje u blatu.
Jedan od najuzbudljivijih i najzanimljivijih mečeva ove sezone odigran je u Kragujevcu, ali se na kraju neće pamtiti po fudbalu, golovima i uzbuđenjima nego po neverovatnom diletantizmu dok smo u okviru istog kola imali divljanje separatista u Novom Pazaru koji je uništio svaku šansu za iole ozbiljniji fudbal.
U Kragujevcu smo videli stvari za koje ne bismo pomislili da su moguće na ovom nivou niti da bi smele da se dešavaju jednom profesionalnom timu.
Tako je u meču u kojem je Crvena zvezda pobedila Radnički iz Kragujevca sa 4:3 kao glavni događaj ostao detalj sa početka drugog poluvremena kada je tokom jedne izmene na teren za domaći Radnički ušao igrač koji nije ni bio u protokolu zbog čega će meč biti registrovan službenim rezultatom u korist Crvene zvezde od 3:0.
Teško je i pojmiti da je neko mogao da u igru uvede igrača kojeg nije ni prijavio za meč i kako je do toga uopšte došlo, ali nečija administrativna greška mogla je i skuplje da košta ekipu Radničkog. Vodio je Radnički, imao i bod u rukama, a na kraju zamalo stigao i dva gola minusa, ali bi to ionako bilo uzalud jer se ne bi važilo.
Kao u dečijoj igri – puj, pike ne važi. Da stvar bude gora, ostavlja prostor za sumnju da se neko namerno time igrao i time doveo u pitanje kredibilitet aktera na terenu i tumačenje da je neko pokušao da tim potezom utiče na konačan ishod svesno.
Umesto da pričamo o najboljem izdanju Radničkog koji od početka sezone tavori u dnu tabele i utakmici od sedam golova, bavimo se bizarnim momentom koji je odlučio konačnog pobednika.
Na stranu to što je u Kragujevcu problematičan teren koji je bio bliži opisu njive, nego mesta za fudbalske majstorije što postaje hroničan problem superligaša, a govorimo o 2023. godini gde bar podloga ne bi smela da bude tema. Sve je toliko napredovalo i postalo dostupno da izgovora više ne sme da bude.
Železničar iz Pančeva je najbolji primer da teren može da bude perfektan, dok je van svake pameti da jedan Čukarički koji igra Evropu ne može da sredi oranicu na Banovom brdu koja je sramota i za niže rangove, a kamoli ozbiljnog superligaša.
Njive na kojima se igra će teško doprineti podizanju kvaliteta fudbala, a ova u Kragujevcu je bila samo jedan od primera.
Dok smo na stadionu „Čika Dača“ gledali neviđeni dilentatizam, u Novom Pazaru smo videli novi divljački pir lokalnih huligana koji pod odeždom navijača promovišu separatizam, vređaju i na kraju prave medveđu uslugu svom timu koji je ove sezone ušao sa najvećim ambicijama ikada.
Navijači su zasipali teren pirotehnikom i eksplozivnim napravama, a štetu su pretrpeli domaći igrači koji su u većoj meri osetili fizičke posledice tog pira pošto je kapitenu Mirkoviću ukazivana pomoć.
Uz sve to smo imali sada već standardni repertoar koji je podrazumevao poziv na ubistva Srba, provokacije na temu Kosova i druge uvredljive i sramotne parole, a već dugi niz godina prizivani separatizam Sandžaka po kosovskom scenariju promovisan je na ovom susretu.
Iako je Novi Pazar pobedio sa 3:1, a ekipa koja je dovela nekoliko za domaće uslove velikih zvezda, pokazala da može da igra ozbiljan fudbal, ništa od toga na kraju nije bilo važno.
Huliganski pirovi u Novom Pazaru postali su standardni deo repertoara da bi im čak i kriminalna ekipa koja podržava dva najveća srpska kluba pozavidela.
Epilog je da je oštećeno ukupno 32 stolice na stadionu. Jedan deo štete nastao je od topovskih udara, dok su ostale stolice bili žrtve nepredviđenih i neobjašnjivih postupaka pojedinaca. Napomena da je veliki broj topovskih udara tokom utakmice prouzrokovao oštećenja na 19 mesta na travnatoj podlozi stadiona, u obliku rupa širine oko 15 cm.
Dve najefikasnije utakmice proteklog kola ostale su tako u zapećku skandala, pa se umesto golova koji dovode publiku na stadione priča o nefudbalskim stvarima.
A na sve to treba podsetiti i na staru dobru trenersku vrtešku koja se i ove godine lepo zavrtela, pa je u prva četiri kola smenjeno četvorica trenera i prošlosezonski učinak od 38 smenjenih trenera nije toliko nedostižan.
Fali još samo da se otvore novi slučajevi nameštanja utakmica pa da šarada bude potpuna.
A sve je moglo da bude i drugačije uz samo malo truda. Pet ekipa je počelo sezonu u Evropi, tri igraju grupnu fazu, broj kvalitetnih terena se polako povećava, grade se stadioni, a deluje i da je skauting kada je afričko tržište značajno bolji i da je samo potrebno raditi na infrastrukturi i poštovati pravila igre.
Možda bi nam onda fudbal i ličio na nešto, a mi umesto o skandalima pričali o majstorijama koje na kraju ostaju u zapećku.
BONUS VIDEO