Viši sud u Novom Sadu osudio je na 15 meseci zatvora fudbalskog sudiju Srđana Obradovića iz Jagodine, povodom optužbi da je zloupotrebom položaja arbitra na utakmici između domaćina Spartaka i Radničkog iz Niša (2:0), koja je odigrana u maju 2018. godine, iskorišćavanjem svog službenog položaja favorizovao domaći tim.
Nisu skandali ništa novo Obradoviću, imao ih je dosta u bogatoj sudijskoj karijeri, koja je sada uništena – čitavu deceniju neće moći da se bavi sudijskim poslom.
Naime, istom prvostepenom presudom Posebnog odeljenja za sprečavanje korupcije novosadskog suda, Obradoviću je izrečena mera zabrane obavljanja sudijske funkcije na utakmicama, ali i sve poslove u Fudbalskom savezu Srbije od 10 godina.
Obradović se tereti da je na fudbalskoj utakmici u Subotici, između Spartaka i niškog Radničkog, iskorišćavanjem svog službenog položaja favorizovao domaći tim i tako ga stavio u povoljniji položaj u odnosu na protivnika, u direktnom duelu za izlazak u Evropu.
Čak i svetski mediji pišu o ovom skandalu, ali to može da „iznenadi“ nekog ko baš nije upućen u fudbalska dešavanja u Srbiji.
Prošle godine je povod za diskusiju bila analiza Agencije specijalizovane za statističke fudbalske analize (CIES), u izveštaju je otkriveno da je Crvena zvezda klub koji je dobio najviše penala za protekle tri godine u Evropi, a u najboljih deset po tom parametru su Radnički, na sedmom, i Partizan, na desetom mestu.
Ti parametri su pokazatelj zašto su u Srbiji „briljirali“ arbitri poput Obradovića, zašto se Milorad Mažić neće vraćati u naš fudbal, zašto je i Miroslav Radoman otišao iz Sudijske komisije.
“Kao predsednik Sudijske komisije sam bio u obavezi da sastavim listu sudija, on nije hteo da razgovara o tome nego je svoju listu hteo. Bio sam pozvan i da intervenišem oko utakmice Brodarac – Crvena zvezda u omladinskoj konkurenciji, ja sam rekao da to nije moja kompetencija, da ne želim na taj način da pričam. I na kraju, moje poslednje delegiranje on je uzeo i promenio, ja sam rekao doviđenja i to je to“, kaže Radoman.
Kada je u pitanju sudija Obradović, ceo proces suđenja dugo je trajao, a svedočili su igrači Radničkog, poput Andrije Mijailovića.
„Leva noga mi je bila ispružena, kada sam ušao u „blok“ sa igračem Spartaka i lopta me je pogodila ispod kolena, dok su mi ruke bile kod bokova. Sudija je svirao penal, ali se nisam bunio, jer sam već prethodno imao jedan žuti karton. Utakmica je jednako bila važna i za nas i za Spartak“, govorio je Mijailović, koji je u sudnici demonstrirao pozu u kojoj se nalazio pri spornom momentu.
Svedočio je i Ivica Tončev, sporan je bio i drugi žuti koji je dobio Milan Pavkov, a zanimljivo je da je Milan Karadžić, član Sudijske komisije FSS, navoe da je sudija Obradović zamenio probitno određenog Milorada Mažića.
Upravo Karadžić je branio sada osuđenog Obradovića, koji je u FSS pomilovan dok se protiv njega vodio proces. Obradović je 2019. postavljen na listu posmatrača Prve lige, i to posle jednomesečnog pritvora.
„Da vam kažem… Postoji proces koji se vodi protiv sudije Obradovića pred sudom i onog trenutka kada bude oslobođen pravosnažno ili osuđen, onda ćemo donositi bilo kakve zaključke. Sad bi bilo neizbiljno da to radimo“, govorio je tada Karadžić za Telegraf.
Sam Obradović izneo je svoju verziju penala koji ga je poslao iza rešetaka.
„Na mestu na kom sam stajao, video sam da je ruka igrača bila spuštena, i zato sam mislio da je bilo igranje rukom, i latio se pištaljke. U momentu kada sam dosudio kazneni udarac, prišao mi je kapiten Radničkog i pitao, nešto u smislu, da li sam siguran da je bio penal, na šta sam mu odgovorio da jeste, jer sam video igranje rukom“; rekao je Obradović.
Napravićemo zato i malu retrospektivu Obradovićevih bisera. nije bio Srđan gadljiv ni na niželigaške mečeve. Neki su dokumentovani.
Poput ovog bisera sa ČSK Pivara – Dinamo, iz 2018. godine. Kao da je postojala obaveza distanciranja, iako je bilo doba pre korone. Ipak, to nije smetalo Obradoviću da svira penal kada se igrač Dinama sapleo o sebe, kada su ostali rivalski igrači bili na metar.
Bilo je na kraju 0:1, a sporan trenutak je zabeležen u 70. minutu. Tragikomično je pad Zakarije posle izgubljene lopte pretvoren u čist i lagan šut za tri boda.
Tu su i biseri iz Ivanjice, kada je Obradović bio „taličan“ Nišlijama. Radnički je protiv Javora došao do 3:1 uz dva gola iz dva penala, koje možete pogledati na snimku, iako je lošeg kvaliteta.
Spisak se nastavlja utakmicom omladinaca.
Igrala se utakmica Jagodina – Napredak u omladinskoj ligi, zbog čega se oglasio svojevremeno Sindikat profesionalnih fudbalera „Nezavisnost“.
„Pogledajte ovu sramotu, ovaj užas u režiji suduje Srđana Obradovića. Ceo FSS i sudijska organizacija treba da se stide ove sramote. Ovakvo suđenje superligaškog sudije je nešto nezabeleženo u našem fudbalu i to na utakmici omladinske lige“, pisalo je uz snimak dešavanja.
Napredak je snimio i objavio ove momente Obradovića, koji nije propustio priliku da „začini“ i večiti derbi.
Malo ko je zaboravio 153. derbi, kada je Obradović bio linijski sudija koji stoji iza gola. Iako su čak i gledaoci TV prenosa videli da je lopta pre gola Crvene zvezde izašla u potpunosti u gol aut, Obradović je pustio akciju i gol crveno-belih, zbog čega je kažnjen sa 100.000 dinara.
Neposredno posle toga, Obradović je bio delegiran za meč Zvezde i Vojvodine, zbog čega je „proključao“ tadašnji trener Novosađana Radoslav Batak.
Javno je isprozivao Obradovića zbog crvenog kartona i penala koji je dodelio na Marakani.
Voša je pri 0:0 ostala bez Nikole Antića,, on je isključen u 69. minutu, što je bila diskutabilna odluka. Deset minuta kasnije, svirao je penal za diskutabilan duel Vukasovića i Boaćija.
Pratite nas i na društvenim mrežama: